Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | poniedziałek, 8 maj, 2017 |

Projekt domu a obszar oddziaływania budynku

Znowelizowane w 2015 roku Prawo budowlane zawiera informację o tym, że budynek nie powinien być uciążliwy dla otoczenia – określa się to ogólnie terminem oddziaływania budynku. Czym dokładnie jest to oddziaływania i jak ma się do wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego?

Według definicji znajdującej się w znowelizowanej ustawie obszarem oddziaływania budynku nazywa się teren w jego otoczeniu, który został wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających ograniczenia w zagospodarowaniu związane z danym obiektem, w tym dotyczące zabudowy tego terenu.

Jak dowiadujemy się od redaktorów portalu Pracownia-projekty.dom.pl, architekt powinien zawrzeć w dokumentacji informacje o obszarze oddziaływania i wskazać na te przepisy, które posłużyły do jego wyznaczenia. Zasięg oddziaływania powinien być też odpowiednio zaznaczony, na przykład przedstawiony w formie opisowej albo graficznej. Może on też zawrzeć informację, że obszar ten mieści się w całości na działce, na której ma zostać zrealizowany dany projekt domu, dlatego oddziaływanie nie dotyczy innych budynków.

projekt domu a obszar oddzialywania budynku

Oddziaływanie budynku domu jednorodzinnego

Przepisy dotyczące oddziaływania budynku są bardzo pomocne wtedy, gdy planuje się realizację obiektów przemysłowych mogących mieć negatywny wpływ na otoczenie, na przykład wskutek generowanego hałasu, zanieczyszczeń, zapachów. Jednak także przepisy dotyczą domów jednorodzinnych.

Dom jednorodzinny nie powinien być w uciążliwy dla mieszkańców sąsiednich działek oraz wpływać na ich nieruchomość. Budynek może przykładowo oddziaływać na teren poprzez generowanie hałasu, zapachów, zanieczyszczenie powietrza, ograniczanie światła dziennego. W przypadku projektów domów jednorodzinnych najczęściej powyższe oddziaływanie dotyczy tylko samej działki, na której dom ma być wybudowany, wobec tego, zgodnie z przepisami „obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany”.

Oddziaływanie budynku a pozwolenie na budowę

Zgodnie z przepisami nie musimy również uzyskiwać pozwolenia na budowę – musimy tylko dokonać odpowiedniego zgłoszenia do urzędu. Gdy jednak okazałoby się, że budynek w jakiś sposób oddziaływałby na sąsiednie działki, wówczas konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, czyli potrzebne będą dodatkowe formalności, a także koszty. W efekcie rozpoczęcie budowy może się opóźnić.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z architektem, który będzie mógł również doradzić taki budynek, który będzie idealnie dopasowany do działki i nie będzie w negatywny sposób oddziaływał na okoliczne tereny.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj