Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jan Bylczyński | sobota, 25 lis, 2017 | komentarzy 9

Skandaliczny stan przejścia podziemnego

Do redakcji wpływają kolejne sygnały od mieszkańców Mosiny dotyczące fatalnych warunków przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej. O problemie pisaliśmy m.in w artykule: Zamknięcie przejazdu w ciągu ul. Sowinieckiej w Mosinie.  Sprawą zainteresował się już Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który zbiera materiały dowodowe w tej sprawie (na podstawie art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego). A co na to Urząd?

Odpowiedź inspektoratu budowlanego:

W odpowiedzi na informację i zapytanie przesłane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego z dnia 17.11.2017 r. (przesłaną później do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu) informuję, iż Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego przejścia podziemnego w ciągu ul. Sowinieckiej w Mosinie. W aktualnym stanie, żaden z właścicieli nieruchomości, na których położona jest budowla (Gmina Mosina, PKP PLK S.A., PKP S.A.) nie poczuwa się do obowiązku utrzymania jej w należytym stanie technicznym. W związku z art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego, WWINB zbiera materiał dowodowy w sprawie, dla wydania (na podstawie art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego) nakazu usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budowli.

Przejście podziemne ul. Sowiniecka w Mosinie

Przejście podziemne ul. Sowiniecka w Mosinie

O sprawie poinformowany został również burmistrz Mosiny. Jeden z listów od mieszkańców:

Szanowny Panie Burmistrzu, zwracam się z zapytaniem, kiedy zostaną podjęte działania zmierzające do usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym przejścia podziemnego w ciągu ul. Sowinieckiej? Przejazd jest w tej chwili zamknięty, a dzieci są zmuszone do korzystania z przejścia podziemnego w drodze do szkoły. Przechodzenie przez ten tunel to proszenie się o wypadek (szczególnie wieczorem – brak oświetlenia). Przejazd jest nadal użytkowany, mimo fatalnego stanu – WWINB nie jest w stanie nałożyć nakazu, bo trudno znaleźć właściciela budowli. (…) –  użytkownik tunelu.

W innym z listów od mieszkańców przeczytamy natomiast:

Szanowni Państwo! W związku z rozpoczętymi pracami remontowymi przejazdu kolejowego koło Netto w Mosinie ul. Sowiniecka w dniu dzisiejszym przejście “górą” zostało zamknięte (13.11.2017). Pracownicy firmy remontowej zabraniają przejścia górą wskazując przejście podziemne. Jednak o godzinie 5.30 rano idąc na pociąg po prostu jest strach tamtędy przechodzić, to samo dotyczy godzin wieczornych kiedy wraca się z pracy. Przejście podziemne jest w skandalicznym stanie – brak tam oświetlenia, nie wspominając już o dziurach i wyrwach w schodach i płytkach i czyhającym niebezpieczeństwie. Nie jestem na tyle odważna by tamtędy przechodzić (i nie tylko mnie to dotyczy). Czekamy na tragedię aby KTOŚ podjął działania by mieszkaniec Mosiny nie bał się tamtędy chodzić?. Co musi się wydarzyć aby schody prowadzące do i z przejścia były w końcu wyremontowane oraz samo przejście oświetlone. Liczę na zrozumienie tematu i interwencję w tej sprawie. (nazwisko Czytelniczki znane redakcji)

Remontowany przejazd kolejowy – ul. Sowiniecka w Mosinie

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Sowinieckiej fot. Czytelnik GMP

Jak widać na powyższych zdjęciach nie dziwią emocje związane z przejściem. O szczegóły dotyczące tej sprawy zapytaliśmy Urząd Miejski w Mosinie. Aktualnie czekamy na odpowiedź.

Czy doczekamy się w końcu jakiegoś przełomu w tej sprawie i tunel doczeka się remontu?

Publikujemy wyjaśnienie, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Mosinie w tej sprawie:

„W związku z koniecznością wykonania niezbędnych napraw i pogarszającego się stanu technicznego podziemnego przejścia, w lipcu 2016 r. Gmina Mosina podjęła czynności celem ustalenia właściciela lub zarządcy tego obiektu budowlanego. Przejście podziemne dla pieszych w ciągu ul. Sowinieckiej, zlokalizowane jest na sześciu działkach będących własnością różnych podmiotów, natomiast Gmina Mosina jest właścicielem tylko jednej z działek, na której posadowione są schody od strony centrum miasta. Tym samym, budowla ta obecnie nie posiada ustalonego zarządcy w myśl art. 61 Ustawy Prawo Budowlane (tj. podmiotu zobowiązanego do jego utrzymania). W wyniku powyższych rozbieżności oraz braku ustaleń w zakresie właściciela lub zarządcy obiektu, Gmina Mosina w dniu 25 kwietnia 2017 r. zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z prośbą o wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie obiektu, jak również zobowiązanie właściciela lub zarządcy obiektu do dokonania koniecznych napraw. WWINB przeprowadził w dniu 20 czerwca 2017 r. kontrolę obiektu budowlanego, zapoznając się z jego stanem technicznym. Po przeprowadzonej kontroli nadzór budowlany do chwili obecnej nie wydał decyzji w tej sprawie. Postępowanie administracyjne prowadzone przez wyżej wymieniony organ nadzoru jest w toku. Jednocześnie, w związku z realizacją przebudowy przejazdu kolejowego w ramach modernizacji linii kolejowej E59 przez PKP PLK S.A. oraz koniecznością zamknięcia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Sowinieckiej przez Wykonawcę robót (w tym także dla ruchu pieszych), na wniosek Gminy Mosina w dniu 13 listopada br. zostało zrealizowane tymczasowe oświetlenie omawianego przejścia podziemnego.

Obiekt zlokalizowany pod czynną linią kolejową Wrocław – Poznań został wybudowany na przełomie 1986 – 1987 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w projektach modernizacji linii kolejowej nie uwzględniła remontu przejścia dla pieszych, pomimo wniosków ze strony Gminy Mosina wskazujących, iż obiekt jest nierozerwalnie związany z linią kolejową i przejazdem kolejowym – jako przejście podziemne dla pieszych stanowiące jego integralną część (2010 rok)”.

Napisano przez Jan Bylczyński opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (9)

 • AS
  sobota, 25 lis, 2017, 21:10:58 |

  Czyli jest światełko w tunelu… szkoda tylko, że zamiast się dogadać wspólnie wyremontować, a później myśleć o tym kto jest faktycznie właścicielem to wolą się kłócić w dupie mając interes mieszkańców.

 • waldi1
  sobota, 25 lis, 2017, 21:13:32 |

  Idziesz i się potykasz, a do tego ciemno i ohyda!!!

 • Marek
  sobota, 25 lis, 2017, 21:20:35 |

  Odnośnie tunelow to ba tym drugim na śremskiej też jest szajba. Widziałem jak starsza Pani jadąc rowerem, nie mogła podjechać i musiała zejść. Za nią i przed nią samochody. Bardzo ciekawe widowisko. Tiry na styk i starsza Pani prowadząca rower. A do tego to odwodnienie, o którym ktoś zapomniał. Niby XXI wiek ale do murzynów to już sto lat to za mało.

 • Jm
  sobota, 25 lis, 2017, 23:12:33 |

  Niestety ale odechciewa się tamtędy chodzić. Nie dość że można połamać nogi to jeszcze ciemno i brudno.

 • co za syf
  niedziela, 26 lis, 2017, 15:04:51 |

  wierzyć się nie chce… jak można taki burdel trzymać otwarty, to wygląda jak po bombardowaniu! czy naprawdę jest możliwe że nie wiadomo kto jest właścicielem? czyżby dokumenty własności ktoś zgubił?? same idiotyzmy w tej mosznie

 • Gość
  niedziela, 26 lis, 2017, 15:52:22 |

  A może któryś z mieszkańców bezinteresownie wyremontuje zamiast tylko krytykować i wymagać.

  • anonim2
   poniedziałek, 27 lis, 2017, 16:51:17 |

   Wymagamy i komentujemy ponieważ płacimy podatki i to nie małe i bezpieczeństwo powinno być nam zapewnione.

 • Zielony
  wtorek, 28 lis, 2017, 7:23:32 |

  Drodzy mieszkańcy Mosiny – za zaistniałą sytuację będziecie mogli podziękować obecnym samorządowcom w dniu wyborów – musicie tylko iść zagłosować – czego większość z Was nie robi – a później krzyczycie i lamentujecie w „internetach”

 • mosiniak
  wtorek, 28 lis, 2017, 15:24:00 |

  Ktoś pisze skandal, ktoś inny zaś, że to syf. I jedno i drugie nie spadło w to miejsce z ostatnimi deszczami. To my mieszkańcy powinniśmy sie tego wstydzić, to my mieszkańcy tego miasta zrobiliśmy to, co ktoś nazwał tutaj syfem. By jeszcze było pikantniej, zrobilismy to być może na nie swoim terenie. Teraz rozglądamy się wokół podejżliwie i pociagamy nosem, szukajac winnego tego całego zamieszania z góry zakładając, że sami mamy czyste sumienia.
  Podobno już wiele lat temu jakiś Nowak, czy Kowalski widział 7 krasnali na rogatkach Mosiny które mogły być sprawcą tego zamieszania.

Skomentuj