Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | piątek, 5 maj, 2017 | komentarze 4

Puszczykowo: Dziki w mieście

Problemy z dzikami wchodzącymi na posesje na terenie Puszczykowa sygnalizowane są od wielu lat. W niektórych rejonach miasta, szczególnie w Starym Puszczykowie, są tak bardzo przyzwyczajone do obecności ludzi, że przestały reagować na próby przepłoszenia ich przez mieszkańców.

Dzik

Zdarzają się także przypadki żerowania dzików w ogródkach. Zwierzęta przychodzą na posesje najczęściej w przypadkach, jeśli nie ma tam ogrodzenia lub jest ono uszkodzone, a także jeśli w ogrodach i sadach znajdują się resztki warzyw i owoców. Zwabić je także mogą nawet sterty gnijących liści, w których żerują larwy i pędraki, zjadane przez dziki.

puszczykowo - miasto ogród


Puszczykowo ma podpisaną umowę z firmą, która przeprowadza redukcję zwierząt na podstawie pozwolenia wydanego przez Starostę. Jednak, bardzo często nawet kilkukrotne wizyty na posesjach, na których mieszkańcy zgłaszali buszowanie dzików nie kończą się redukcją. Aby oddać bezpieczny strzał musi być bowiem spełnionych wiele rygorystycznych czynników. W ubiegłym roku Puszczykowo otrzymało ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu decyzje o możliwości odstrzału 25 dzików, które będą wchodziły na teren miasta. Apelujemy o nie dokarmianie dzikich zwierząt, które wchodzą na teren Puszczykowa. Dbajmy również o porządek wokół posesji – dziki nie wejdą na teren, gdzie nie znajdą dla siebie pożywienia.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.4/10 (Głosujących: 20)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • wiluś
  piątek, 5 maj, 2017, 12:49:58 |

  Jeśli firma nie potrafi zrobić redukcji(po naszemu odstrzału) zwierzyny to może lepiej zapłacić za reedukację mieszkańców Puszczykowa.Ja natomiast mam płot i święty spokój.
  Zresztą temat ogólnopolski,bowiem zwierzyna też idzie na łatwiznę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 6)
 • guardian
  piątek, 5 maj, 2017, 13:28:32 |

  Najważniejsze, że krzywdy ludziom nie robią – no chyba, że ktoś bardzo się o to prosi. Dziki w mieście, to moim zdaniem bardziej chluba niż negatywne zjawisko.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 5)
 • Marek
  piątek, 5 maj, 2017, 13:38:39 |

  Dziki to jest problem. Locha z młodymi bywa bardzo niebezpieczna i nieprzewidywalna. Poza tym musimy też kontrolować populację i reagować, aby dziki nie niszczyły upraw rolnikom. Chociaż tak naprawdę dzik jest też istotnym składnikiem biocenoz leśnych, oddziałującym w sposób znaczny nie tylko na ekosystem leśny, lecz właśnie również na polny. Dlatego ważna jest odpowiednio prowadzona gospodarka leśna i łowiecka, z którą bywa różnie, głównie z tego względu, że w sąsiedztwie leży Wielkopolski Park Narodowy.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • wtorek, 23 maj, 2017, 9:26:24 |

  Niestety, to człowiek wszedł w środowisko zwierząt – miasta się powiększają. Stąd problemy

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo