Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | piątek, 5 maj, 2017 | komentarze 4

Problemy z dzikami na terenie Puszczykowa – Dziki w mieście

Problemy z dzikami wchodzącymi na posesje na terenie Puszczykowa sygnalizowane są od wielu lat. W niektórych rejonach miasta, szczególnie w Starym Puszczykowie, są tak bardzo przyzwyczajone do obecności ludzi, że przestały reagować na próby przepłoszenia ich przez mieszkańców.

Zdarzają się także przypadki żerowania dzików w ogródkach. Zwierzęta przychodzą na posesje najczęściej w przypadkach, jeśli nie ma tam ogrodzenia lub jest ono uszkodzone, a także jeśli w ogrodach i sadach znajdują się resztki warzyw i owoców. Zwabić je także mogą nawet sterty gnijących liści, w których żerują larwy i pędraki, zjadane przez dziki.

Puszczykowo ma podpisaną umowę z firmą, która przeprowadza redukcję zwierząt na podstawie pozwolenia wydanego przez Starostę. Jednak, bardzo często nawet kilkukrotne wizyty na posesjach, na których mieszkańcy zgłaszali buszowanie dzików nie kończą się redukcją. Aby oddać bezpieczny strzał musi być bowiem spełnionych wiele rygorystycznych czynników. W ubiegłym roku Puszczykowo otrzymało ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu decyzje o możliwości odstrzału 25 dzików, które będą wchodziły na teren miasta. Apelujemy o nie dokarmianie dzikich zwierząt, które wchodzą na teren Puszczykowa. Dbajmy również o porządek wokół posesji – dziki nie wejdą na teren, gdzie nie znajdą dla siebie pożywienia.

Dzik pod budynkiem mieszkalnym w trakcie zimy

Dzik pod budynkiem mieszkalnym w trakcie zimy

Buchtowisko dzików - Wielkopolski Park Narodowy

Buchtowisko dzików na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • wiluś
  piątek, 5 maj, 2017, 12:49:58 |

  Jeśli firma nie potrafi zrobić redukcji(po naszemu odstrzału) zwierzyny to może lepiej zapłacić za reedukację mieszkańców Puszczykowa.Ja natomiast mam płot i święty spokój.
  Zresztą temat ogólnopolski,bowiem zwierzyna też idzie na łatwiznę.

 • guardian
  piątek, 5 maj, 2017, 13:28:32 |

  Najważniejsze, że krzywdy ludziom nie robią – no chyba, że ktoś bardzo się o to prosi. Dziki w mieście, to moim zdaniem bardziej chluba niż negatywne zjawisko.

 • Marek
  piątek, 5 maj, 2017, 13:38:39 |

  Dziki to jest problem. Locha z młodymi bywa bardzo niebezpieczna i nieprzewidywalna. Poza tym musimy też kontrolować populację i reagować, aby dziki nie niszczyły upraw rolnikom. Chociaż tak naprawdę dzik jest też istotnym składnikiem biocenoz leśnych, oddziałującym w sposób znaczny nie tylko na ekosystem leśny, lecz właśnie również na polny. Dlatego ważna jest odpowiednio prowadzona gospodarka leśna i łowiecka, z którą bywa różnie, głównie z tego względu, że w sąsiedztwie leży Wielkopolski Park Narodowy.

 • wtorek, 23 maj, 2017, 9:26:24 |

  Niestety, to człowiek wszedł w środowisko zwierząt – miasta się powiększają. Stąd problemy

Skomentuj