Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 18 lip, 2017 |

Rodzaje odzieży ochronnej w Straży Pożarnej – tkanina ponad niebezpieczeństwo

Odzież ochronna to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów wyposażenia służb specjalnych. Strażacy to grupa najbardziej narażona na niebezpieczne warunki, dlatego ich odzież specjalna ma bardzo wiele odmian i jest bogata w nowoczesną technologię. Wyróżniamy kilka odmian w zależności od warunków, w jakich jest używana.

Żar i płomienie

Straż pożarną kojarzymy przede wszystkim z ogniem, więc ich podstawowym umundurowaniem jest odzież ognioodporna o różnym stopniu trwałości. Używana na co dzień chroni przed ciepłem i żarem, ale po chwili przebywania w płomieniach również mogłaby ulec rozkładowi. Strażacy unikają bowiem bezpośredniego wchodzenia w płomienie, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Specjalne kombinezony z zupełnie ogniotrwałych materiałów w komplecie z hełmem i maską to zestawy używane podczas ewakuacji ludzi z pożarów i to w nich obecne są najnowocześniejsze materiały i rozwiązania technologiczne.

Ponad wodą

Straż pożarna pełni istotną rolę jako pomoc przy powodziach, dlatego w wyposażeniu znajdują się także kombinezony wodoodporne pozwalające na częściowe zanurzenie w wodzie. Wraz z kaloszami o imponującej odporności dają możliwość pracy w deszczu, w błocie i po kolana w wodzie przez długie godziny bez ryzyka przemoknięcia. Zmarznięty strażak nie mógłby tak efektywnie nieść pomoc innym i sam narażałby się na choroby. Odmianą odzieży specjalnej chroniącej przed wodą są kombinezony wyporowe do pracy na większych głębokościach. W skrajnych sytuacjach, kiedy woda sięga w okolicę szyi, a w celu niesienia pomocy trzeba do niej wejść, kombinezony wyporowe ułatwiają przemierzanie zalanych terenów działając podobnie do kamizelki ratownictwa wodnego.

Odzież ochronna na https://strefa998.pl/.

Rzadsze przeciwności

Warta uwagi jest także odzież chroniąca przed osami i szerszeniami, dzięki której strażacy mogą bez trudu pomagać w pobliżu gniazd tych owadów i usuwać je z miejsc, w których mogłyby komuś zagrażać. Na szczęście rzadko używanym, ale istotnym, wyposażeniem są także ubrania ochronne, przeciw groźnymi substancjami chemicznymi. Trujące gazy lub żrące płyny obecne w pomieszczeniach, nie mogą być przeszkodą do ratowania ludzkiego życia, a w fabrykach i zakładach pracy mogą się one zdarzyć.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj