Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Jan Bylczyński | piątek, 17 lut, 2017 | komentarzy 38

Uwaga na smog! Fatalny stan powietrza w naszym regionie

Smog staje się coraz większym problemem naszego regionu. „Smog jest taki, że nawet po spacerze do sklepu czuję się tak, jakbym spalił paczkę papierosów” – to komentarz jednego z mieszkańców. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje skróceniem średniej długości życia. Skąd ten problem i jak lokalne władze radzą sobie z jego rozwiązaniem?

Smog w Mosinie i Puszczykowie

Problem smogu w regionie gminy Mosina czy Puszczykowa występuje już od dawna. Dzisiaj po prostu więcej się o tym mówi, bo dysponujemy lepszą technologią do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, a także mamy większą świadomość skutków jego złego oddziaływania na stan naszego zdrowia.

Przekroczenia norm

W Poznaniu i powiecie istnieje sześć stacji pomiarowych, za które odpowiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przekroczenia norm występują każdego roku. Region powiatu poznańskiego bije rekordy zanieczyszczeń. W zestawieniach zajmujemy niechlubne – 2 miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miejsc… na świecie! To najgorszy wynik w całej Europie. Dwa następne miejsca to Katowice i Kraków. Poznań konkuruje z wieloma obszarami przemysłowymi, a przecież, jak wiadomo, przemysł ciężki w tych okolicach praktycznie nie istnieje.
zanieczyszczenie powietrza ranking

Ranking najbardziej zanieczyszczonego powietrza na świecie

Weźmy pod uwagę, że ranking nie uwzględnia takich miejscowości jak Mosina czy Puszczykowo, gdzie często pali się węglem, a nawet wbrew przepisom – śmieciami.

Smog a nasze zdrowie

Według ekspertów największym problemem dla naszego zdrowia są tzw. pyły zawieszone – PM10, czyli drobne cząsteczki, które przenikają do naszego organizmu. Są groźne głównie dla osób mających problemy z układem oddechowym i krwionośnym. Zanieczyszczone powietrze powoduje trudności w oddychaniu; tlenki azotu podrażniają płuca, a tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Skutki oddziaływania tych substancji nie są widoczne natychmiast –  gromadzące się  w naszym organizmie toksyny wpływają negatywnie na nasze zdrowie w przyszłości.
Sezon grzewczy, większa liczba mieszkańców i większa ilość samochodów na ulicach. To wszystko wpływa na to, że problem staje się coraz większy.

Na występowanie smogu ma wpływ przede wszystkim sezon grzewczy, warunki meteorologiczne, np.: prędkość wiatru, występowanie pogody bezwietrznej, niski pułap chmur. Na stan jakości powietrza wpływa również komunikacja miejska, ilość samochodów. Problemem naszego regionu jest przede wszystkim spalanie w piecach CO2 na prywatnych posesjach. Nierzadko palone są tam śmieci i inne materiały zatruwające powietrze.

Przeciwdziałania

Dochodzi już do sytuacji, że Wielkopolski Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, by z uwagi na trujące pyły osoby starsze, chore i dzieci nie wychodziły na zewnątrz.

Organami właściwymi do podejmowania działań kontrolnych zmierzających do zapobiegania nieprawidłowemu postępowaniu z odpadami, np. poprzez spalanie ich w piecach, jest właśnie Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a także wójt, burmistrz czy prezydent miasta. W praktyce w walce ze smogiem duże znaczenie mają kontrole domowych palenisk prowadzone przez strażników miejskich.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Problem próbuje rozwiązać też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który wspiera inwestycje realizowane przez osoby fizyczne w formie dopłat do kredytów bankowych. Realizowane są takie programy jak Modernizacja systemów grzewczych w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza czy Inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat znajduje się na stronie http://www.wfosgw.poznan.pl/oferta-finansowania/osoby-fizyczne/.

Prezydent Andrzej Duda podpisał też tzw. ustawę antysmogową, zgodnie z którą samorządy mogą określać, jakim paliwem mieszkańcy będą mogli palić w piecach. Na taki krok zdecydował się na razie tylko Kraków. Samorządy będą też mogły ustalić odgórnie, jakie piece będzie można zainstalować w domu i czym w nich będzie można palić.

smog powietrze zanieczyszczone

Uwaga smog!

Mosińska Straż miejska w walce ze smogiem

Według ostatniego sprawozdania SM, strażnicy miejscy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi dużego zadymienia przeprowadzili wiele kontroli posesji odnośnie prawidłowości spalania w kotłowniach przydomowych. Zgodnie z art. 171 ustawy o odpadach, nieprzestrzeganie prawa w przypadku termicznego przekształcania odpadów podlega karze aresztu lub grzywny (w kwocie od 20 zł nawet do 5000 zł). Niestety, mimo kontroli problem dalej istnieje. Nierzadki jest widok unoszących się ciężkich kłębów dymu z prywatnych posesji.

Zadaliśmy też pytanie Straży Miejskiej w Mosinie na temat kontroli spalania w piecach na posesjach, na które otrzymaliśmy wyczerpującą odpowiedź od zastępcy komendanta, Stefana Silskiego:

– Straż Miejska w Mosinie od lat zwraca uwagę na zjawisko zadymiania. Dotyczyło to przede wszystkim przypadków, w których emisja dymu była tak duża, że ograniczała widoczność kierującym pojazdami na drogach. Drugim powodem naszych interwencji były uciążliwości zgłaszane przez sąsiadów osoby, która paliła w swoim piecu jak podejrzewano śmieciami. Trzeci przypadek stanowią zgłoszenia lub własne obserwacje dotyczące tzw. prac porządkowych na ogrodach i placach budów. W tym ostatnim przypadku ujawniono i potwierdzono spalanie folii, styropianu, wiaderek po farbach, papy i innych odpadów. Każdorazowo osoby odpowiedzialne za ten proceder były karane grzywną. W sezonie grzewczym 2016/2017 mamy do czynienia ze wzmożonymi informacjami medialnymi dotyczącymi tzw. smogu, co skutkuje lawiną zgłoszeń od mieszkańców Mosiny o rzekomym paleniu śmieci w przydomowych kotłowniach. Zgłoszenia te jak i potrzeba wyjścia naprzeciw problemowi zaowocowały wydaniem przez Burmistrza Gminy Mosina Zarządzenia Nr OŚ.00501.364.2016.KP z dnia 15 grudnia 2016 r., które weszło w życie z dniem podpisania. W oparciu o przywołane w w/w zarządzeniu przepisy powołany został zespół kontrolny do sprawdzania między innymi jaki opał jest używany do ogrzewania budynku. W skład zespołu kontrolnego weszli wszyscy funkcjonariusze naszej formacji. Mając na uwadze spektrum działań Straży Miejskiej w Mosinie jak i ilość posesji na podległym terenie uzgodniono, że nie będzie prowadzona kontrola o charakterze kompleksowym. W zamian za to wzorem lat ubiegłych będzie sprawdzane każde zgłoszenie obywatela o zadymieniu lub podejrzeniu, że spalane są odpady i śmieci. Wraz z przytoczonym powyżej zarządzeniem powstał wzór protokołu kontroli, w którym zawierane są między innymi nazwa podmiotu poddanego kontroli, adres posesji, uczestnicy kontroli, ustalenia dot. Używanego opału, rodzaj instalacji c. o. Do dnia dzisiejszego sporządzono 13 protokołów, z których wynika, że używany opał przez kontrolowane podmioty to drewno i węgiel. To jedyne szczegółowe statystyki ponieważ przed wejściem do użytku protokołów dane dot. Przeprowadzonych kontroli były zawierane w notatnikach służbowych Strażników i nie podlegały odrębnej ewidencji. Innym zagadnieniem zasługującym na uwagę pozostaje fakt jakości węgla i miału znajdującego się w obrocie handlowym, stopień zawilgocenia używanego drewna czy panujących warunków atmosferycznych (ciśnienie, brak wiatru, zawilgocenie powietrza). To te czynniki w przypadku naszego miasta mają decydujący wpływ na jakość powietrza. Na koniec należy dodać, że dotychczasowa współpraca Strażników z kontrolowanymi obywatelami układa się b. dobrze. Nie spotkaliśmy się z odmową wpuszczenia na posesję czy do pomieszczeń kotłowni. Kontrole zawsze odbywały się w atmosferze zrozumienia i wzajemnego szacunku.

Z poważaniem
z-ca Komendanta SM Mosina
Stefan Silski

Napisano przez Jan Bylczyński opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (38)

 • ~paweł79
  piątek, 17 lut, 2017, 14:11:26 |

  Ten smog jest wodą na młyn dla niemieckich koncernów produkujących piece typy wiessman i inne. Poza tym ile zanieczyszczeń trafia do Polski właśnie z Niemiec. Dodatkowo, Niemcy najbardziej postulują za likwidacją kopań węgla w Polsce, ze względu właśnie na zanieczyszczone przez nich powietrze. Szkoda, że nikt nie bierze pod uwagę danych ile sami palą węglem, próbując jeszcze cynicznie zgonić winę za stan powietrza na polaków.

 • ekoinfo
  piątek, 17 lut, 2017, 14:38:37 |

  W Polsce rocznie każdy wypala ekwiwalent ok. 1000 papierosów rocznie. Także niemowlęta, dzieci i starcy.

 • Pytająca
  piątek, 17 lut, 2017, 14:48:13 |

  Tak tak, od czasów pierwszej i drugiej wojny światowej wszystkiemu winni są Niemcy, hehehe Jest Pan niedoinformowany. Tam nikt już nie pali węglem ani starymi butami. Był Pan w ogóle u sąsiadów za zachodnią granicą?

  • ~paweł79
   piątek, 17 lut, 2017, 15:04:23 |

   Proponuję trochę poczytać w temacie a później się wypowiadać. A także sprawdzić inicjatywę herr Tuska, który lepiej dba o interesy Niemiec niż Polski. Markel i Tusk czyli dwa bratanki gotowe do rozwalenia Polski. Gdzie w grę wchodzi polski interes zawsze czytamy: Markel,Tusk i niemieckie firmy doradcze-likwidujące polski przemysł i wszystko co polskie. Proponuję postudiować najpierw temat a później ewentualnie wrzucać wszystko do jednego worka niby teorii spiskowych. To przez brak tej świadomości chociażby się teraz zatruwamy. A to jeden z bardzo wielu problemów za które winę ponoszą Niemcy. I nie chodzi o II Wojnę Światową, ale o to co dzieje się teraz i jak tego nie zmienimy to nas w końcu wszystkich wytrują jak żydów w obozach koncentracyjnych.

  • Gość
   piątek, 17 lut, 2017, 15:07:30 |

   Niemcy konsumują 3 razy więcej węgla, mają więcej zakładów pracy i zdecydowanie gorsze wskazniki zanieczyszczenia

 • kwiatek
  piątek, 17 lut, 2017, 14:50:15 |

  W Mosinie smog wisi w powietrzu i powodem nie są tutaj samochody, a palenie w piecach czym popadnie. Darmowa komunikacja nie rozwiąże problemu.Można nie wychodzić z domu ale po co jak w mieszkaniach też mamy smród od smogu.

  • mosiniak
   piątek, 15 gru, 2017, 16:33:51 |

   Marudzimy, ale i tak palimy co popadnie…

 • kura
  piątek, 17 lut, 2017, 14:55:36 |

  A co ma węgiel do wiatraka? Szkodliwe substancję nie powstają przy prawidłowym spalaniu węgla. Szkodliwe substancje powstają przy spalaniu śmieci. Winę ponosi palacz, który pali w gównianym piecu i/lub nie potrafi właściwie używać nawet najlepszego pieca, a nie węgiel! Czyste, tzw. ekologiczne spalanie węgla nie jest mrzonką, a faktem!

  • Mariola Marecka Chudak
   piątek, 15 gru, 2017, 19:53:27 |

   Proszę zapoznać się z metodą rozpalania od góry – za takim rozpalaniem przemawia ekonomia, w internecie jest dużo filmów i opisów rozpalania od góry w starych piecach na węgiel, ekogroszek, miał i drewno.

   Przy okazji proszę zapoznać się z rewelacyjnym urządzeniem usprawniającym proces spalania – wykorzystując ” zestaw turbo” uzyskamy znacznie większą sprawność kotła oraz znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych związków wytworzonych w procesie spalania. Powyższe rozwiązanie zapewnia oszczędność w opale od 20 do nawet 50 %.

 • M
  piątek, 17 lut, 2017, 15:18:50 |

  Dajcie spokój z tymi politycznymi komentarzami… Tusk, Merkel, Kaczyński- co za różnica? Spójrzmy bliżej siebie! Czym MY palimy w piecach, czym sąsiedzi?!! te czarne kłęby dymu z kominów przerażają!!!! czy Straż Miejska robi coś w tym zakresie? czy władze udają, że problemu nie ma?

 • mosiniak
  piątek, 17 lut, 2017, 16:57:43 |

  Tu i teraz w Mosinie i w Puszczykowie.
  Co robią nasi samorządowcy? Znają problem ? Jeśli znają problem okropnego i coraz większego zanieczyszczenia powietrza ,szczególnie w Mosinie to co robią konkretnego dla jego rozwiązania w najbliższym czasie?

  • Fidel
   piątek, 17 lut, 2017, 18:50:06 |

   Nie blubraj,oni maja ważniejsze rzeczy na głowie.
   Ja mam sąsiada na domu co kupił pleszewski piec na wszystko i wszystko pali.
   Bo tanio i nikt nie sprawdza.

 • mili
  piątek, 17 lut, 2017, 18:32:42 |

  Samoloty F16 też trują smugi na niebie

 • aaa
  piątek, 17 lut, 2017, 18:42:13 |

  A migi już nie trują?

 • Gabi_kg
  piątek, 17 lut, 2017, 19:58:06 |

  Dlatego najlepiej nad Bałtykiem… Polecam zwłaszcza o tej porze roku. Mało turystów, można odpocząć od zgiełku i powietrze 10/10, i tam nigdy nie ma smogu.

 • piątek, 17 lut, 2017, 22:30:02 |

  Aktualizacja: Otrzymaliśmy dodatkowe informacje m.in na temat kontroli spalania w piecach na posesjach od z-cy Komendanta Straży Miejskiej w Mosinie Stefana Silskiego.

 • astmatyczka
  sobota, 18 lut, 2017, 10:57:25 |

  Przez 2 miesiące Straż przeprowadziła aż 13 kontroli i nic nie wykryła ? !
  A w jakich godzinach kontrolowali ? Brali wymazy z komina? Działa system zgłoszeń trucicieli powietrza?
  Urzędnicy zrobili swoje iii… do następnego roku.

  • mosiniak
   piątek, 15 gru, 2017, 16:38:12 |

   Wymazy z komina??? Raczej z p… albo gardła, ale z rury kominowej? No nie wiedziałem. Co to sie robi nw tym swiecie ostatnio! Z komina!!!

 • obserwer
  sobota, 18 lut, 2017, 12:17:43 |

  Kłopot ze smogiem przy niekorzystnej pogodzie (na która nie mamy wpływu) to w większości problem piecyków domowych.
  W wielu krajach ,w mroźne dni nad domami unoszą się białe dymki z piecyków gazowych. U nas po zmroku z wielu kominów unoszą się ciemne ,gryzące dymy. Zwyczajnie wschodnia Europa.

 • mati
  sobota, 18 lut, 2017, 22:21:50 |

  To straż miejska się wykazała bardzo dużo skontrolowali posesji przez okres grzewczy.

 • Newsweek?
  niedziela, 19 lut, 2017, 14:36:36 |

  @howdy a wiesz, że Newsweek jest niemiecką gazetą? To teraz połącz to w jedną całość. I tak, zgadzam się, żeby o tym głośno mówić.

 • Caps
  niedziela, 19 lut, 2017, 16:39:39 |

  Ciekawe czy czcigodni strażnicy zawitali kiedykolwiek do Czarnokurza. Tu jest istny czarny kurz! Wieczorne wywietrzenie sypialni jest wykluczone – chyba, że człowiek lubi się wędzić na drewnie, niekiedy z plastikiem. O przechodzeniu gospodarstw na gaz można tylko pomarzyć – np. sąsiad mający niewyczerpane zasoby europalet (wieczna sterta na podwórzu) krojący je i wypalający całą zimę z pewnością nie nawróci się kosztem kilku tysięcy zł.

 • palacz
  niedziela, 19 lut, 2017, 19:55:01 |

  Nie każdego stać na gaz ja też palę węglem miałem i będę palił cały czas i kto mi zabroni. Przepraszam a wy ekolodzy co sprowadziliście się do Mosiny to gdzie poprzedni mieszkaliście w Poznaniu i spaliny Wam nie przeszkadzały? Nie jeździcie samochodami cały rok i nie zatruwacie powietrza?

  • Polak Mały
   poniedziałek, 20 lut, 2017, 8:37:10 |

   W tym wypadku nie zawsze chodzi o to czy kogoś stać czy nie, ale o to, że masa ludzi to dusigrosze i pozerzy – tu kupi sobie Mercedesa a na zapleczu pali syfem bo tak jest taniej. Jestem ciekaw ile tych niby biednych ludzi poczyniło choćby mały wysiłek w kierunku wyceny ewentualnych kosztów zmiany instalacji – najlepiej powiedzieć, że drogo i dalej mieszkać w 200 metrowym domu, grzejąc węglem do 30 stopni… Szanowny Palaczu, okaż trochę szacunku dla gości z innych miast, którzy zazwyczaj mają dużo więcej kultury i rozumu niż rdzenni mieszkańcy Mosiny – i to właśnie oni mają więcej do powiedzenia bo moją możliwość porównania. Dla Twojego buńczucznego rozumu – samochody produkują jedynie 1% smogu.

   • mosiniak
    piątek, 15 gru, 2017, 16:40:45 |

    z tymi smochodami jest tak, ze wszystko zależy od okolicznosci. Może to być 1%, ale i 60% smogu spowodowanego przez auta. Zapraszam do internetu…

  • Mariola Marecka Chudak
   piątek, 15 gru, 2017, 21:51:45 |

   Warto z powodów nie tylko ekonomicznych zainteresować się rozpalaniem w piecach na paliwa stałe metodą rozpalanie od góry, filmów instruktażowych w internecie jest sporo, np. https://www.youtube.com/watch?v=ZX0dhRVR5SI.
   Jeszcze większe oszczędności finansowe i zdrowotne zapewnia rozwiązanie usprawniające proces spalania zwane przez producenta palnikiem turbo http://eko-wery.pl/kociol-michal-zdobyl-nagorde-ekolaury-za-ekoprodukt-2/

 • Nie pal śmieci!!!
  niedziela, 19 lut, 2017, 20:04:39 |

  Dopóki nie palisz śmieci to nikomu raczej nie przeszkadzasz. W Mosinie to jest właśnie najgorsze zjawisko – (Puszczykowo pod tym względem jest lepsze). I oto rozchodzi się problem. Z tymi co je palą trzeba zrobić porządek. Najlepiej złapać jednego i ukarać bardzo boleśnie dla przykładu – a temat rozgłośnić. Może w końcu skończy się ta farsa.

 • palacz
  niedziela, 19 lut, 2017, 22:56:37 |

  Tylko że w większości duże zadymienie powoduje rozpalanie piców miałowy a nie palenie śmieci

 • smog wafelski
  poniedziałek, 20 lut, 2017, 0:26:23 |

  To nawet nie chodzi o samo zadymienie ale o samą jakość, czy moc tych spalin. W Mosinie słyszałem i widziałem nie raz jak ktoś ewidentnie pali jakieś stare opony.tego chyba nie da się nie zauważyć? I co ? Nic. Chwilę było czarno i tyle. Żadnych interwencji mandatów itp. Bezkarność. Dlatego takie działania strażników jakie by one nie były rozwiązują częściowo problem dzięki choćby temu że o tym tutaj dyskutujemy i pietnujemy te osoby które zawsze czuły sie bezkarnie i przez dziesiątki lat paliło w domach czym tylko popadnie … Bo taniej, bo nie muszę składować odpadow, itp. To się musi skończyć. I to jest zadanie dla straży miejskiej znacznie ważniejsze niż fotoradary i mandaty za złe parkowanie. To jest obszar, w którym mieszkańcy życzą sobie największego zaangażowania i osiągania wielkich sukcesów. To jest wojna do wygrania. Wspólnymi siłami pozbędziemy się smogu i zaczniemy normalnie oddychać. Jak nad morzem Bałtyckim. Nawet zimą. W końcu to miejsce, w którym żyjemy.A na pewno chcielibyśmy żyć długo, bez kuracji w … Ludwikowie.

 • palacz
  poniedziałek, 20 lut, 2017, 9:32:34 |

  W takim razie trzeba zgłaszać trucicieli co palą czym popadnie do straży miejskiej, przecież chyba od tego są?

 • palacz
  poniedziałek, 20 lut, 2017, 15:39:32 |

  Polaku Mały możesz mi zasponsorować piec jak tak głośno mówisz

  • Gość
   wtorek, 21 lut, 2017, 0:37:14 |

   Palacz chodzi raczej o niepalenie śmieci. A pieca zmieniać nie musisz. Są niby jakieś dotacje, ale w praktyce tak jak z kolektorami słonecznymi – pic na wodę.

 • ~paweł79
  poniedziałek, 20 lut, 2017, 16:44:05 |

  Niemcy spalają blisko połowę węgla, jaki zużywa cała UE. Ale dzięki propagandzie to Polskę uważa się za największego truciciela w Europie! http://niewygodne.info.pl/artykul6/02930-CO2-i-niemiecka-hipokryzja-w-sprawie-Polski.htm

  • nn
   wtorek, 21 lut, 2017, 10:31:21 |

   To prawda,lecz spalają swój węgiel w elektrowniach zaopatrzonych w nowoczesne elektrofiltry.Prawie zero emisji.
   Natomiast domki ogrzewają gazem i prądem (w dużym stopniu z wiatraków i farm fotowoltaicznych)
   Pracowałem w Niemczech i nie spotkałem się ze smogiem.

 • no to no to
  czwartek, 23 lut, 2017, 20:38:59 |

  Chwilę powiało i wywiało problem smogu :)

 • niedziela, 26 lut, 2017, 18:58:11 |

  Udostępniliśmy w artykule dodatkowe nagranie nakręcone przez naszego czytelnika.

 • 101
  sobota, 20 sty, 2018, 12:54:54 |

  Jeśli ludzie w maskach chodzą już po mieście to problem jest!

Skomentuj