Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | poniedziałek, 4 gru, 2017 |

Świąteczne inspiracje w twórczości Romana Czeskiego

W niedzielę, 3 grudnia br., w Izbie Muzealnej w Mosinie odbył się wernisaż prac znanego artysty, Romana Czeskiego, inspirowanych tematyką bożonarodzeniową.

Wydarzenie to zgromadziło liczną publiczność – obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z gminy Mosina i powiatu, mieszkańcy, przyjaciele i rodzina artysty.

Roman Czeski to człowiek wielu talentów – rysuje, maluje, rzeźbi, pisze. Jest autorem ołtarzy, figur, statuetek, tablic pamiątkowych, medali. Rozsławia miasto i mosińskie symbole – jego rzeźba Eleganta z Mosiny znana jest już daleko poza granicami naszego miasta, a dodatkowo pan Roman jest autorem niezliczonych opowieści – anegdot związanych właśnie z Elegantem (publikujemy je systematycznie w każdym wydaniu gazety).

podziękowania i gratulacje od Przewodniczącej Rady Miejskiej w Mosinie

Za swoją wszechstronną twórczość został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki tytułem „Mistrza Rzemiosła Artystycznego” (w 1989 r.) oraz medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” (w 2016 r.).

Głównym zamysłem wystawy było pokazanie stajenek, znalazło się na niej jednak wiele innych prac, między innymi świąteczne kartki z motywem bożonarodzeniowym czy ruchome szopki (w których również nie brakuje nawiązania do Mosiny). Jak wspomina pan Roman, historia powstania stajenek sięga lat 90-tych, kiedy to postanowił wymyślić kartkę pocztową, która będzie „niemożliwa do wyrzucenia”, a osoba nią obdarowana będzie mogła cieszyć się nią przez cały rok.

wystawa licznie zgromadziła publiczność

Ku zaskoczeniu i radości autora pomysł zaczął się rozwijać. Stajenki stały się zapisem wydarzeń, które w danym roku szczególnie zapadły w pamięci artysty. Historia tegorocznej stajenki wiąże się z remontem w domu; w pracowni pana Romana był wówczas magazyn sprzętu i materiałów remontowych, a on w tych warunkach tworzył świąteczne kartki. Powstało dwanaście niepowtarzalnych prac, które dodatkowo zostały potem przeniesione na druk (niebawem można je będzie nabyć także w siedzibie redakcji), a historia ich powstawania znalazła odzwierciedlenie w stajence.

kartki z motywem bożonarodzeniowym zawierają życzenia, które Roman Czeski otrzymał od znajomych

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Izby Muzealnej w Mosinie. Warto zobaczyć prace tego niezwykłego artysty – jest bowiem wybitnym twórcą, bardzo skromnym, z cudownym, sobie tylko właściwym poczuciem humoru. W ten niepowtarzalny sposób przedstawia także historie poszczególnych stajenek – warto zatem nie tylko obejrzeć wszystkie prace, ale także – poznać opowieści o ich powstawaniu.

Roman Czeski (w tle ruchome szopki)

Wystawa potrwa do 15 stycznia 2018 roku.

Skomentuj