T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Materiały partnera | wtorek, 24 paź, 2017 |

Klasy patronackie Volkswagena w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski działają klasy pod patronatem Volkswagena Poznań. Absolwenci takich klas i szkół zawodowych są pewni przyszłego zatrudnienia przez fabrykę marki Volkswagen.

Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”

Projekt pod hasłem „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Jego wykonawcami są samorząd wojewódzki oraz Politechnika Poznańska. Jego cel stanowi informowanie społeczeństwa o zmianach, jakie zaszły w nauczaniu zawodowym. Szkoły zawodowe kształcą fachowców, dla których bez problemu można znaleźć pracę zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce. Dziś edukacja w zawodówkach nie jest już złem koniecznym, a w wielu przypadkach fach uzyskany w takiej placówce będzie wyceniany przez potencjalnych pracodawców wyżej niż dyplom uczelni wyższej.

Na realizację wspominanego projektu przewidziano obecnie 63 mln zł, z czego 54 mln pochodzi z programów Unii Europejskiej. W projekcie chodzi przede wszystkim o odbudowanie struktur kształcenia zawodowego w Wielkopolsce oraz o nawiązywanie konkretnej współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi a pracodawcami.

Przykład Volkswagena

Jednym z wieloletnich partnerów projektu „Czas zawodowców” jest firma Volkswagen, która ma swoje fabryki w Poznaniu. Już od 12 lat prowadzi klasy patronackie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Firma czerpie z niemieckich doświadczeń i postanowiła je przenieść na rynek polski, by wykorzystać potencjał szkolnictwa zawodowego do kształcenia przyszłej kadry pracowniczej.

W szkole tej w klasach patronackich Volkswagena bardzo ważną rolę odgrywają zajęcia praktyczne, na które poświęca się pełne dwa dni w tygodniu. Pozostałe trzy przeznaczone są na naukę teoretyczną. W pierwszej klasie VW było zaledwie 18 uczniów, ale już po roku otwarto więcej klas, gdyż było aż 60 chętnych. Obecnie we wszystkich klasach patronackich Volkswagena Poznań uczy się ponad 200 osób, a do tej pory ukończyło je 389 absolwentów. Od roku Volkswagen Poznań współpracuje też z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni, gdzie uruchomiła klasę w zawodzie mechanik precyzyjny.

W klasach zawodowych uczniowie mogą wybrać kierunek swojej edukacji i przyszłej kariery zawodowej. Do wyboru mają takie zawody, jak monter mechatronik, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. Dziś zainteresowanie kształceniem w takich zawodach jest ogromne – na jedno miejsce w szkole zawodowej ubiega się średnio aż pięć osób.

Absolwenci klas patronackich po zakończeniu nauki mają zdane wszystkie polskie egzaminy, a poza tym uzyskują niemiecki certyfikat AHK, potwierdzający wykształcenie i umożliwiający pracę w branży motoryzacyjnej w wielu krajach Unii. Oferty pracy z Poznania można znaleźć tutaj.

Klasy patronackie Volkswagena w Poznaniu

Klasy patronackie Volkswagena w Poznaniu

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Skomentuj