T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | wtorek, 18 lip, 2017 |

Wielkość mebla do spania według potrzeb

Kupując nowy mebel do spania wybieramy odpowiedni kolor i miękkość, łóżko lub w różny sposób składaną kanapę. Mamy naprawdę dużo możliwości. Jeden aspekt często jest jednak ustalany niezależnie od naszej woli, a mianowicie wielkość naszego miejsca do spania. Zwykle podyktowane jest wolną przestrzenią w pokoju, a nie potrzebą i preferencjami, pełni kluczową rolę w podnoszeniu jakości snu, a tym samym wielu jego funkcjach. Zbyt małe łóżko może też wymuszać nietypową pozycję, która po jakimś czasie zacznie się utrwalać psując postawę.

Sen małych ludzi

Noworodki potrzebują niewiele przestrzeni. Przyzwyczajone są bowiem do jej ograniczenia z każdej strony, które miało miejsce w brzuchu mamy. Stopniowo należy je przyzwyczajać do braku ograniczeń ruchu. Kolejny etap życia dziecka od roku do kilku lat to odwrotny proces. Dziecko uczy się ograniczać ruch we śnie aby nie spadać z łóżka mimo braku szczebelków. W tych okresach zauważyć można, że łóżko dzieci znacznie przewyższa rozmiarem małych ludzi. Jest to spowodowane ich szybkim wzrostem, za duże łóżko służy im przez kilka lat, ale ta przestrzeń pomaga również w opisanych wyżej etapach poznawania świata.

Żelazne zasady

Ograniczenie przez budżet i powierzchnię mieszkania dorośli wielkość łóżka wybierają często przypadkiem. Ma ona jednak zasadniczy wpływ na komfort spania oraz zdrowie. Zbyt wąskie łóżko może powodować bóle pleców i nadmierne napięcie mięśni. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji wybierajmy mebel do spania dający nam kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony. Tą samą zasadą powinniśmy się kierować przy kupnie łóżka lub kanapy dwuosobowej.

Meble w sypialni - łóżko z białą pościelą

Aspekty poboczne

Dodatkowe wytyczne dotyczą osób o większej masie. To oczywiste, że łóżko o szerokości 80 czy 90 cm będzie dla nich za małe. Przy wyborze zwróćmy też uwagę na wytrzymałość stelaża, czyli jego maksymalne obciążenie. Większa przestrzeń będzie także potrzebna, jeżeli miejsce do spania ma pełnić dodatkowe funkcje. Kanapa, na której śpi małżeństwo może za dnia być miejscem na odpoczynek dla 6-osobowej rodziny. Wtedy będzie musiała być znacznie większa. Podobna sytuacja może mieć miejsce u dzieci, uczniów i studentów, ponieważ łóżko jest dla nich miejscem zabawy lub nauki.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj