Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 14 gru, 2017 | komentarze 4

Zamieszanie w gospodarce odpadami

W czerwcu 2016 r. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyjścia z Selektu i od 1 stycznia budowany jest nowy, gminny system gospodarki odpadami. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste.

Gmina musi dopłacać…

Nowy system się nie bilansuje i do gospodarowania odpadami gmina musi dopłacać – w tym roku dołożono do opłat mieszkańców kwotę 1,8 mln zł, w 2018 r. planuje się dołożyć aż 3,2 mln zł. Tymczasem naszej gminy na dotowanie systemu gospodarowania odpadami po prostu nie stać – jeżeli zatem środków z opłat mieszkańców nie wystarcza, gmina powinna rozważyć wprowadzenie innych rozwiązań.

Dzikie wysypisko na Czarnokurzu - jedno z wielu w naszym regionie

Dzikie wysypisko na Czarnokurzu – jedno z wielu w naszym regionie

Działania korygujące na lata 2018 – 2019

By zmniejszyć deficyt w gospodarowaniu odpadami, zastępca burmistrza Przemysław Mieloch przedstawił radnym propozycje działań korygujących w 2018 i 2019 roku. Są to między innymi:

– Zwiększenie wpływów z deklaracji poprzez większą ilość kontroli – część mieszkańców nie złożyła jeszcze deklaracji, są również tacy, którzy zadeklarowali mniejszą ilość domowników niż rzeczywiście zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym.

– Zmniejszenie ilość odpadów zmieszanych – poprzez kontrolę pojemników przez PUK (zwłaszcza w gospodarstwach, które odpadów segregowanych mają bardzo mało).

biodopady

Od stycznia 2018 r. nastąpi zmiana w selektywnej zbiórce odpadów poprzez wyodrębnienie kolejnej grupy odpadów – bioodpadów

– Zwiększenie przychodu ze sprzedaży szkła (poprzez zwiększenie segregacji szkła – większy przychód ze szkła białego).

– Dążenie do wyrównania stawek za przyjmowanie odpadów na RIPOK-u (w tym celu rozmowy z gminami: Luboń, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Suchy Las, a także spotkanie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego).

– Ważenie odpadów komunalnych (celem jest zmniejszenie kosztów za odpady zmieszane i zwiększenie przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych). Planowane jest także między innymi wprowadzenie kodów na pojemnikach i workach oraz wagi w śmieciarkach.

Nowe stawki za odpady

W 2019 r. planowane jest natomiast  wprowadzenie zróżnicowanych stawek– 10-15-20 zł w zależności od stopnia segregacji: 10 zł za segregowanie na określonym pułapie wagowym, 15 zł za niepełne segregowanie i 20 zł za odpady zmieszane.

Z propozycjami działań korygujących można zapoznać się w piśmie: program naprawczy

(źródło: czasmosiny2.pl)

dzikie wysypisko na terenie gminy Mosina

dzikie wysypisko na terenie gminy Mosina

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Zdziwiona
  czwartek, 14 gru, 2017, 16:30:47 |

  Dlaczego nie rozpatruje się powrotu do SELEKTU?

 • Polak mały
  czwartek, 14 gru, 2017, 17:11:19 |

  Jest jeszcze jedno rozwiązanie – zrezygnować z monopolu ZUK’u. To było do przewidzenia, że ZUK nie utrzyma stawek poprzedniej, większej firmy i w krótkim czasie obciąży mieszkańców. W cale nie musimy go utrzymywać tylko dlatego, że należy do gminy – możemy wrócić do starej procedury przetargowej, wybrać najtańszy podmiot i tyle… Ale pewnie kolesiostwo jest zbyt wielkie i najłatwiej będzie obciążyć mieszkańców…

 • orient
  sobota, 16 gru, 2017, 0:28:35 |

  A jaki jest problem przygotować profesjonalny audyt, który wykaże po gruntownej analizie z czym tak naprawdę jest problem i co należy poprawić.A później działać według przygotowanego przez specjalistów (nikt z Mosiny) planu. Problemów jest na pewno o wiele więcej, a osoby biorące udział w tym sporze nie są obiektywne, gdyż bardziej zależy im na przyszłorocznych wyborach i wyciagniu brudów niż na rozwiązaniu (chyba, że takim które uderzy w oponenta). Jak zawsze ginie w tym wszystkim interes mieszkańców.

Skomentuj