Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 3 sty, 2018 | komentarzy 6

10 metod na niższe rachunki za ogrzewanie

Chcesz mniej płacić za ogrzewanie, jednocześnie nie rezygnując z komfortu cieplnego w swoim mieszkaniu? To jak najbardziej możliwe, a sposoby, dzięki którym możesz to zrobić są bardzo proste.

1. Nie zasłaniaj grzejników

Szafka lepiej wygląda w miejscu, które niestety częściowo zasłania kaloryfer? A może lubisz, gdy siedząc przy biurku możesz sobie grzać nogi i nie przejmujesz się tym, że przy okazji owo biurko częściowo zasłania kaloryfer? Niestety, ma to przełożenie na to, jak ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu – a rozchodzi się przez to słabiej i musisz grzać mocniej. Zadbaj więc o odsłonięcie grzejników.

2. Uszczelniaj okna

Nieszczelność okien to niestety często coś, co powoduje ucieczkę ciepła na zewnątrz. Jeżeli jest z tym problem, wymień uszczelki, a przełoży się to na niższe koszty ogrzewania. Drobiazg, a naprawdę warto.

3. Wymień kaloryfery

Jeżeli masz w mieszkaniu stare, żeliwne kaloryfery, pomyśl o wymienia ich na coś bardziej efektywnego. Przy okazji możesz zresztą zadbać i o aranżację wnętrz – nowoczesne grzejniki ozdobne zazwyczaj nagrzewają otoczenie dużo efektywniej (zarówno ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, jak i sam kształt, inni od klasycznych „żeberek”), a przy okazji lepiej pasują do wnętrz.

4. Dłuższe parapety

Skoro już mowa o zmianach wykonywanych przy okazji remontów – jeżeli Twoje parapety są krótkie, możesz przy okazji wymiany kaloryfera zadbać o zmianę parapetu na nieco dłuższy (choć nie do przesady). Przyczyna jest prosta – kilka dodatkowych centymetrów pomoże na ukierunkowanie ciepła z grzejnika bardziej do przodu (w stronę wnętrza mieszkania), niż do góry (ku oknom).

5. Osłona za grzejnikiem

Pomyśl o umieszczeniu za grzejnikiem maty odbijającej ciepło – chociażby podobnej do tych, jakie umieszcza się na szybach samochodów, by uniknąć ich nagrzania w lecie. Pomoże ona uniknąć kierowaniu części ciepła do ścian zewnętrznych.

6. Wietrz krócej ale mocniej

Prawidłowe wietrzenie w okresie zimowym wygląda inaczej, niż w lecie. Jeżeli chcesz uniknąć wyziębienia mieszkania, otwieraj okna na krócej. Jednocześnie wietrz naprawdę porządnie, tak, aby w krótkim czasie wpuścić dużo powietrza, ale zamknąć zanim zrobi się zbyt zimno.

7. Nie musisz grzać cały czas

Wychodząc do pracy przykręcaj grzejnik. Owszem, wrócisz wtedy do chłodniejszego mieszkania, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po powrocie na moment ustawić maksimum i po kilkunastu minutach przywrócić docelowe ustawienie grzejnika. W Dzięki temu nie będziesz płacić za ogrzewanie w ciągu dnia.

8. Do snu nie trzeba wysokich temperatur

Choć wiele osób tego nie docenia, sen w temperaturze niższej, niż aktywność w ciągu dnia, jest przyjemniejszy. Różnica nie musi być duża, wystarczą 2 stopnie, ale wpłynie to i na Twoją wygodę i na wysokość rachunków.

9. Korzystaj ze słońca

W pomieszczeniach po południowej stronie budynku warto w ciągu dnia odsłaniać okna i korzystać ze słońca. Proste i efektywne.

10. Zasłaniaj na noc

A skoro już mowa o odsłanianiu okien, w nocy dla odmiany zasłaniaj je – dzięki temu unikniesz ucieczki ciepła. Pamiętaj jednak, by uniknąć sytuacji, gdy np. dłuższe zasłony razem z oknem zasłonią także grzejnik, to nie byłoby dobrym rozwiązaniem.

grzejnik dekoracyjny

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • tanie grzanie
  sobota, 6 sty, 2018, 8:49:14 |

  i jeszcze
  11.Okresowy przegląd żródła zasilania (pieca)
  12.Odpowietrzenie grzejników!
  13.Wymiana termostatów

 • Adrian
  niedziela, 21 sty, 2018, 23:30:12 |

  Ja pogodziłem się już z faktem, że moje rachunki za prąd w miesiącach zimowych muszą być po prostu wysokie. Moja żona uwielbia jak mamy w mieszkaniu saunę i niestety kaloryfer nie wystarcza na full bo jeszcze sobie zakupiła piekny grzejniczek z Wassermana i również go uruchamia. On to w ogóle dziala tak jakby ogniem zionął, bo tak mamy w mieszkaniu gorąco. A żeby było zabawnie, ja wolę jak jest chłodno.

 • Mariusz
  niedziela, 16 gru, 2018, 21:30:41 |

  Kupiłem elektroniczny termostat ale zastawiam sie czy jednak klasyczny mechaniczny nie jest lepszy. W mieszkaniu mam podzielniki ciepla na kazdym grzejniku. Przy zastosowaniu zwykłego termostatu ustawiam sobie na 2ke, i grzejnik jest lekko ciepły u gory, w połowie juz zimny. Mam wrażenie że termostat mechaniczny lepiej reaguje na zmiany temp. W pokoju i stopniowo dozuje więcej lub mniej ciepła do pomieszczenia. Natomiast po zamontowaniu elektronicznego termostaty ustawiłem sobie pory grzania, ale gdy akurat jest w cyklu temperatury dzienniej i wyczuje spadek temp wewnątrz to puszcza grzejnik na maksa dając znac podzielnikowi o większym zużyciu. Poza tym przy takiej pracy odczuwalne jest plywanie temp w pomieszczeniu, gdzie przy term mechanicznym bylo to niezauwazalne.. Nie wiem czy taki elektroniczny termostat są jakąkolwiek oszczędność w rachunkach za ogrzewanie.

 • Andrzej
  środa, 16 sty, 2019, 11:26:26 |

  Polecam zamontowanie wentylatorów pod kaloryfery. Jestem instalatorem i kilku moich klientów zamontowało sobie takie zestawy. Nie podam firmy która to robi zeby nie robić reklamy, ale z tego co słyszę faktycznie poprawia wydajność kaloryferów.

 • Mario80
  środa, 16 sty, 2019, 19:25:54 |

  A jakis link do tego rozwiązania? Jakie koszta pradu?

 • Artur
  czwartek, 17 sty, 2019, 20:11:48 |

  Chyba trzeba przetestować :D

Skomentuj