T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | piątek, 9 lis, 2018 |

Wydarzenia z okazji 100-lecia niepodległości

Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Tak będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości w Mosinie i Puszczykowie.

Święto Niepodległości – setna rocznica

W najbliższy weekend – 11 listopada w całej Polsce będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. To święto państwowe w Polsce obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Wspominamy przywrócenie Polski na mapę świata, zwłaszcza, że w tym roku przypada setna rocznica tego niezwykłego wydarzenia. W dniu 11 listopada o wywieszenie flag państwowych oraz o odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12:00 w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaapelował prezydent Andrzej Duda.

rocznica niepodległości

Uroczystości w gminie Mosina

Jak w Mosinie będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości?

Program obchodów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Mosina:

10 listopada

 • 10:00 – Gra terenowa – miejska “Krocząc historią Mosiny”
  start: parking przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mosinie
 • 16:30 – Otwarcie wystawy  „Nasza droga do wolności
  Galeria Sztuki w Mosinie, ul. Niezłomnych 1
 • 17:40 – Uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Pamięci
  Plac 20 Października w Mosinie
 • 18:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny (Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w Mosinie)
  Koncert dla Niepodległej” Wykonawcy: Piotr Szychowski – fortepian, Weronika Kujawa – sopran, Ewelina Pachucka-Mazurek – skrzypce oraz Kwintet Wielkopolski w składzie: Ewelina Pachucka-Mazurek – I skrzypce, Zuzanna Ogorzelec – II skrzypce, Maria Bzowy – altówka, Anna Papierz – wiolanczela, Yan Yingxuan – kontabas, Wiesław Pietruszak – słowo o muzyce.

11 listopada

Organizatorzy: Mosiński Ośrodek Kultury, Mosińska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie, Galeria Sztuki w Mosinie oraz Grupa Inicjatywna Baranówko i Hufiec ZHP Mosina.

Niepodległość według Młodych – 10 listopada o godz. 10

Młodzież z Grupy Inicjatywnej Baranówko zaprasza na kolejne wydarzenie które organizuje w naszej Mosinie! Już w sobotę 10 listopada, w ramach programu „Równać Szanse” odbędzie się gra terenowa „Krocząc Historią Mosiny”. Uczestnicy wydarzenia przemierzą ulice naszego miasta i ścieżki Wielkopolskiego Parku Narodowego. Uhonorują to wielkie święto w nieco niekonwencjonalny sposób, a do tego będą mieli szansę zagłębić się w historię miejscowości, która niegdyś była stolicą niepodległego Państwa Polskiego. To będzie także wspaniała okazja na oryginalne spędzenie czasu z rodziną czy też przyjaciółmi!

Nasza droga do wolności – 10 listopada godz 16:30 Otwarcie wystawy 

Aby upamiętnić to wspaniałe zwycięstwo, Galeria Sztuki w Mosinie zorganizowała na piętrze wystawę „Nasza Droga do Niepodległości„, której wernisaż odbędzie się 10 listopada 2018 roku o godz. 16:30. Można będzie na niej zobaczyć projekcję zdjęć historycznych oraz aranżację dwóch światów, które są ze sobą nierozłącznie związane – niepokój oczekiwania w czterech ścianach domu oraz wojenny horror na froncie. Wystawa potrwa do 31 stycznia 2019 roku.

Mosina, ulica Niepodległości (25 Stycznia)

Mosina, ulica Niepodległości (dawniej 25 Stycznia)

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w SP im. Prof. Adama Wodziczki w Rogalinku:

https://www.facebook.com/299169400427997/videos/426598854539777/?t=0

Na filmie: Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Szkoła Podstawowa im. Prof. Adama Wodziczki w Rogalinku

uroczyste obchodyi 100-lecia Odzyskania Niepodległości w ZS w Grzybnie

urUoczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w ZS w Grzybnie

Uroczystości w Puszczykowie

Dla mieszkańców Puszczykowa uroczystości obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się już 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:00 na hali widowiskowo-sportowej w Puszczykowie.

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Puszczykowie źródło: Biblioteka Miejska Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie

9 listopada 2018 r., – Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Puszczykowie źródło: Biblioteka Miejska Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie

Program obchodów w Puszczykowie:

9 listopada

 • Wspólne śpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej godzina 11.11 –  „Rekord dla Niepodległej” – godz. 11:00, hala widowiskowo-sportowa w Puszczykowie
 • Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z puszczykowskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich i niepublicznego przedszkola nr 3 „Leśni Przyjaciele”.
 • Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy wokalnej Akademii Seniora prowadzonej przez p. Ewę Sykulską

10 listopada

11 listopada

 • Narodowe Święto Niepodległości  – msza święta za Ojczyznę i śpiewanie pieśni patriotycznych; godz. 12:00-15:00, parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
obchody w Puszczykowie - 9 listopada

obchody w Puszczykowie – 9 listopada

 10 listopada, Bieg na orientację na Zakolu Warty w Puszczykowie

10 listopada, Bieg na orientację na Zakolu Warty w Puszczykowie

Do końca listopada 2018 na budynku SP2 w Puszczykowie  powstanie mural z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego (w trakcie realizacji)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj