Bioodpady – co wybrać: pojemnik czy kompostownik?
Od 1 stycznia 2018 r. mieszkańcy gminy Mosina, segregujący odpady, mają obowiązek zbierania bioodpadów (tzw. odpadów kuchennych). Mają być one gromadzone w pojemnikach koloru brązowego, możliwe jest także stworzenie własnego kompostownika. Jaka opcja jest najdogodniejsza?
Po pół roku funkcjonowania zmian w systemie postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda aktualnie sytuacja w temacie bioodpadów. Do Zakładu Usług Komunalnych w Mosinie zwróciliśmy się z pytaniem o problemy związane z wdrożeniem zmian i ocenę aktualnej sytuacji. Otrzymaną odpowiedź publikujemy poniżej.
Na temat kompostowników, ich zakładania i zabezpieczania przed zwierzyną rozmawialiśmy także z dyrekcją Wielkopolskiego Parku Narodowego – otrzymaliśmy cenne wskazówki:
„Kompostowniki to naturalny rozkład substancji organicznych, zapewniający obieg materii. Oczywiście odpowiednie zabezpieczenie kompostowników przed zwierzyną byłoby ważne, ale przede wszystkim prawidłowe kompostowanie, czyli odpowiednie miejsce, zabiegi, a przede wszystkim to, co do tego kompostownika jest wrzucane ma tu znaczenie podstawowe. Nie wolno np. wrzucać odpadków pochodzenia zwierzęcego, bo to i choroby i gryzonie itp. Oczywiście wszelkiego rodzaju odpady niebezpieczne, skażone, chemikalia. Z drugiej strony kompost to również „karmnik” dla wielu pożytecznych stworzeń. Może się stać również „inkubatorem”, tak jest np. w przypadku zaskrońców, które bardzo chętnie składają tu swoje jaja” (Rafał Kurczewski – zastępca dyrektora ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 w WPN).
Mamy nadzieję, że zebrane informacje będą pomocne dla naszych Czytelników. Zachęcamy także do dzielenia się swoimi doświadczeniami i problemami związanymi z segregacją odpadów na naszych łamach.
Wasze komentarze (13)
Same kompostowniki to dobre rozwiązania. Gotowym kompostem można sobie bardzo dobrze użyźnić ogródek. Z drugiej strony dlaczego mieszkańcy muszą wybierać pomiędzy budową kompostownika (co nie zawsze jest możliwe) a przechowywaniem zgniłych odpadów zielonych w workach przez miesiąc w swoich domostwach?
Bioodpady raz w miesiącu? Widać, że nie czytałeś harmonogramów, albo nie wynosisz śmieci…
W takich właśnie sytuacjach powinny być robione konsultacje społeczne. A tak od razu idiotyczne, nieprzemyślane decyzje i całe miasto capi. Blle
Umyj nogi Gościu, a zobaczysz różnicę. Naprawdę nie ma potrzeby organizowania konsultacji społecznych po to tylko, by przekonać kogoś do dbałości o higienę osobistą.
Zaskrońce składają tam swoje jaja? Jakoś mnie to nie zachęciło do zakładania kompostownika 🙁
Może trochę edukacji- zaskrońce są pod ochroną, ponieważ są na wyginięciu takze myślę że o to martwić się nie musisz. Chyba, że to dla Ciebie dobra wymówka.
Myślę że przechowywanie takich śmieci przez miesiąc to jest jakieś nieporozumienie. niby coś wprowadza się aby polepszyć sytuację ale wydaje mi sie, że to niekoniecznie jest dobre rozwiązanie. Takie śmieci powinny być wywożone przynajmniej raz w tygodniu.
To odpady segregowane wywożone są raz w miesiącu. Po miesiącu też śmierdzą i to konkretnie, w końcu w największej części są to opakowania po spożywce.
U mnie nie śmierdzą. To, co się da, myję w zmywarce. Czego się nie da – ręcznie. Czego się absolutnie nie da – wyrzucam do ogólnych (jest tego naprawdę niewiele).
Nie ma to jak myć śmieci w zmywarce. Czy tylko ja widzę tu absurd?
Bioodpady raz w miesiącu? Widać, że nie czytałaś harmonogramów, albo nie wynosisz śmieci…
Polecam aplikację na telefon Ecoharmonogram wpisuję się miejscowosc ulicę i nam przypomina o terminie odbioru odpadów.
Też używam, sprawdza się bardzo dobrze!