Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | czwartek, 27 gru, 2018 | 1 Komentarz

Edukacja ekologiczna i przyrodnicza w Jeziorach

Mieszkamy w pięknym regionie, w otoczeniu przyrody z ciekawym ukształtowaniem terenu. Stanowi to dla nas, mieszkańców, wielką korzyść, ale też wymaga postawy i zachowania chroniącego tę przyrodę. O obszarach przyrodniczo cennych, kształtowaniu ekologicznej świadomości i turystyce w tych szczególnych regionach dyskutowano niedawno podczas konferencji naukowej w Jeziorach.

W listopadzie 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach  odbyła się niezwykle ciekawa konferencja pt. „Turystyka wiejska. Nauka, edukacja, praktyka. Edukacja ekologiczna w rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych”. Organizatorem była Katedra Turystyki Wiejskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wielkopolski Park Narodowy, przy współudziale Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Całość dofinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zbigniew Sołtysiński, dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego, podczas otwarcia konferencji

W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu naukowców, pracowników wyższych uczelni, parków narodowych, parków krajobrazowych, PTTK, biur turystycznych, gospodarstw agroturystycznych z całej Polski. Tematyka dotyczyła szeroko pojętej edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz wykorzystywanych do tego celu narzędzi, roli świadomości ekologicznej i jej wpływu na rozwój obszarów przyrodniczo cennych. Podczas prelekcji wykorzystywano wyniki przeprowadzonych wcześniej badań oraz własne doświadczenia prelegentów, co dodatkowo zwiększało atrakcyjność przekazywanych treści.

uczestnicy konferencji

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty przyrodnicze dotyczące wykorzystania narzędzi cyfrowych w edukacji przyrodniczej i promocji turystyki rowerowej, a także popularyzacji przyrody w internecie (na przykładzie prowadzenia bloga o tematyce przyrodniczej). Tematem kolejnych warsztatów była także zróżnicowana i dobrze zachowana rzeźba polodowcowa, będąca prawdziwym skarbem przyrodniczym Wielkopolskiego Parku Narodowego (ciekawy artykuł na ten temat będą mogli Państwo przeczytać w styczniowym wydaniu gazety – zapraszamy!).

warsztaty dotyczące promocji turystyki rowerowej

W przerwach można było podziwiać plenerową wystawę fotografii Krzysztofa Koniecznego.

wystawa fotografii parków narodowych

Edukacja ekologiczna to bardzo szerokie, wieloaspektowe zagadnienie – w ciągu trzech dni konferencji poruszonych zostało wiele wątków, w tym sporo mogących znaleźć zastosowanie także i w naszym regionie. Cieszymy się z możliwości wzięcia udziału w tym wydarzeniu, a zainteresowanych odsyłamy do lektury styczniowego numeru gazety – znajdzie się tam więcej treści z konferencji w WPN.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Julka95
    czwartek, 27 gru, 2018, 18:37:38 |

    Edukacja ekologiczna jest niezmiernie ważna! Dobrze, że gazeta zainteresowała się tematem, bo takie wydarzenia należy nagłaśniać :) Super wystawa, żałuję, że nie wzięłam udziału w konferencji, bo jestem bardzo zainteresowana tym tematem – liczę na obszerny artykuł w styczniowym wydaniu!

Skomentuj