Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 27 gru, 2018 | komentarzy 12

Historyczna wizyta Andrzeja Dudy w Mosinie!

Dzisiaj po godzinie czternastej odwiedził Mosinę prezydent RP Andrzej Duda. Jest to pierwszy prezydent Polski, który odwiedził nasze miasto. Niezwykle ciepło przyjęty przez licznie zgromadzonych mieszkańców wygłosił płomienne przemówienie na temat powstańców wielkopolskich i Powstania Wielkopolskiego. Okazją do tych odwiedzin była setna rocznica wybuchu Powstania. W słowach skierowanych do mieszkańców Mosiny, które prezentujemy poniżej Prezydent poruszył ważne wątki związane z wkładem Mosiny w Powstanie Wielkopolskie.

Jak poinformowała nas przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Kaptur  informację o przybyciu prezydenta Polski do Mosiny miasto otrzymało dwa tygodnie temu. Było więc niewiele czasu na przygotowanie uroczystości, które jak się dzisiaj okazało wypadły znakomicie.

Małgorzata Kaptur na uroczystościach w Mosinie

Małgorzata Kaptur na uroczystościach w Mosinie

Specjalnie zainscenizowany obóz powstańczy i grupy rekonstrukcyjne oddały klimat historyczny i pomogły przenieść nas w tamte czasy, co stworzyło ponadczasową więź z uczestnikami tych historycznych zdarzeń. Na to szczególny nacisk położył również w swoim przemówieniu prezydent Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie - uroczystości

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie – uroczystości

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Mosinie (fragment):

Bardzo dziękuję za zorganizowanie tej uroczystości, dzisiaj w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstania, w którym z całą mocą chcę podkreślić, Mosina wzięła bardzo znaczący udział. Mosina jako miasto, Mosina jako ci którzy ją tworzą. ci, którzy tutaj mieszkali wtedy, a mieszkają tutaj od pokoleń. Państwa rodziny, państwa pradziadkowie, dziadkowie, ojcowie. Jaki był ten udział? Na tym cmentarzu, przy którym jesteśmy, przy którym odbywa się ta dzisiejsza rekonstrukcja znajduje się ponad sto grobów. To groby powstańców wielkopolskich z niewielkich wielkopolskich miasteczek. Można byłoby więc powiedzieć, że być może nawet większość rodzin miała swoich przedstawicieli wśród mieszkańców wielkopolskich. To pokazuje tą niezwykłą siłę tradycji, tradycji polskości i tradycji walki o Polskę na różne sposoby, jaka miała tutaj miejsce. Cieszę się, że dzisiaj mogę to razem z państwem tak mocno podkreślić i dziękuję jeszcze raz za organizację tej uroczystości, za jej zorganizowanie właśnie jako uroczystości lokalnej, upamiętniającej państwa bohaterów walki o niepodległą, wolną Polskę po 125 latach zaborów – powiedział Andrzej Duda przy cmentarzu w Mosinie.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie - uroczystości

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie – uroczystości

Pełną relację z obchodów rocznicy i wizyty prezydenckiej w Mosinie zamieścimy w najnowszym, styczniowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej. Wywiady z mieszkańcami, uczestnikami uroczystości już niedługo, w najnowszej audycji Radia MPL. Bądźcie z nami na bieżąco.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie - uroczystości

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie – uroczystości

Uroczystości w Mosinie

Uroczystości w Mosinie

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie – uroczystości

Wywiad w Radio MPL podczas uroczystości

Wywiad w Radio MPL podczas uroczystości

Wywiad w Radio MPL podczas uroczystości

Wywiad w Radio MPL podczas uroczystości

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (12)

 • Joanna
  czwartek, 27 gru, 2018, 18:30:31 |

  Spotkanie z Prezydentem było bardzo pozytywnie odebrane przez nas uczestników hm chyba tym bardziej że Pan Duda wyszedł do ludzi podchodził rozmawiał czym bardzo zjendał sobie uczestników. Dla organizatorów i propagatorów całej uroczystości ogromny minus za zbyt małe nagłośnienie całej imprezy i przez to mniejszej ilości ludzi.
  Przemówienie Prezydenta trafiało w sedno.
  Miedzy ludźmi włóczył się jakiś kosmita kodomita próbował pleść bzdury ale uczestnicy patrioci nie dali sobie kitu wciskać :)
  Ogólnie bardzo pozytywne wrażenia

  • uczestnik
   czwartek, 27 gru, 2018, 18:40:26 |

   Uroczystość bardzo udana, prezydent został dobrze przyjęty przez tłum, obyło się bez zapowiadanych w internecie bojkotów. Widać internauta tylko przed komputerem mocny. Było paru KODowskich propagatorów jednak szybko ich tłum postawił do pionu i siedzieli cicho.

   • Polak Mały
    czwartek, 27 gru, 2018, 23:02:53 |

    „…małe nagłośnienie całej imprezy i przez to mniejszej ilości ludzi” vs „prezydent został dobrze przyjęty przez tłum” – to w końcu dużo was tam było czy mało?. Ja tam na zdjęciach widzę głównie dzieci i emerytów – jaki z tego wniosek? Pierwsi nie wiedzą o czym mówi Prezydent a drudzy go nawet nie słyszą… Tyle w temacie.

 • Obywatel
  czwartek, 27 gru, 2018, 19:09:13 |

  Aż się malinowo -budyniowo zrobiło od tej propagandy rodem z PRL-u. ;) Naród szczęśliwy a prowokatorzy i wywrotowcy spacyfikowani. Ble…

 • Roman
  czwartek, 27 gru, 2018, 21:19:30 |

  Piękne słowa! Nic dodać.

 • wic
  czwartek, 27 gru, 2018, 21:56:15 |

  Zasłużył na medal Eleganta z Mosiny.

 • Ewa
  czwartek, 27 gru, 2018, 22:07:08 |

  Chwała Powstancom Wielkopolskim ! Ale nie Prezydentowi. Wstyd, że strażnik konstytucji parafuje jej łamanie .Stąd niesmak, pomimo ważnego patriotycznego Wydarzenia.

 • patriotka
  czwartek, 27 gru, 2018, 22:14:43 |

  Jest mi wstyd, że na takiej uroczystości upamiętniającej mojego pradziadka brał ktoś taki jak Duda – przepraszam dziadku.

  • Doman
   piątek, 28 gru, 2018, 0:07:12 |

   A co chciałabyś Donalda, albo Komoruskiego aby czcił jego pamięć? Zapomnij, pewnie lizaliby się Putinowi albo Merkelowej. Twój pradziadek się pewnie teraz w grobie przewraca… Taka z ciebie „patriotka” od siedmiu boleści.

   • Anna
    piątek, 28 gru, 2018, 11:59:09 |

    Zostawcie Powstancow Wielkoplskich w spokoju polityczne jełopy!

   • Gość
    piątek, 28 gru, 2018, 17:08:12 |

    Dokładnie! Lepsi są jak widać Ci co kraj rozsprzedali. Wstyd Pradziadka w to mieszać!

  • Gość
   piątek, 28 gru, 2018, 17:06:44 |

   Pradziadek patriota nie był by dumny z Twojej wypowiedzi. Prezydent może Ci się nie podobać, ale nie upoważnia Cię to nieeleganckiego komentowania…

Skomentuj