Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | poniedziałek, 15 paź, 2018 | 1 Komentarz

Jak zadbać o finanse?

Pieniądze rzekomo szczęścia nie dają… Oczywiście same w sobie nie uczynią nas szczęśliwymi, ale realizowane dzięki nim spotkania, podróże czy zakupy mogą już wywołać uśmiech na naszej twarzy. Ponadto dają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Z tego względu często zastanawiamy się jak zadbać o finanse? W naszym krótkim poradniku zamieściliśmy kilka rad. Nie ma co zwlekać, trzeba zacząć działać już dziś.

Budżet na przyszły miesiąc

To bardzo istotny element dbania o nasze finanse. Sporządzenie budżetu domowego polega na planowaniu wydatków z wyprzedzeniem. Zacznijmy najpierw od przyszłego miesiąca. Usiądźmy spokojnie i spiszmy na kartce, jakie przewidujemy wydatki na jedzenie, media, edukację, realizacje pasji, a także ile pieniędzy chcemy zaoszczędzić. Na podstawie tych notatek i późniejszych rachunków będziemy mogli zobaczyć, gdzie nasze pieniądze „uciekają”. Być może nawet nie jesteśmy świadomi, że na któryś z elementów wydajemy po prostu za dużo. Budżetowanie pozwala na przyjrzenie się wydatkom i dostosowanie ich do naszych możliwości. Później warto nauczyć się planować z większym wyprzedzeniem, np. półrocznym, co pozwoli na uwzględnienie wydatków na wakacje czy rozpoczęcie roku szkolnego.

skarbonka - oszczędzanie

Zautomatyzowane oszczędzanie

Często zastanawiamy się, ile w danym miesiącu powinniśmy zaoszczędzić i czy w ogóle nam się to uda. I kończy się to na tym, że nie odkładamy nic, a rachunek oszczędnościowy nadal jest pusty. Skuteczne oszczędzanie powinno być procesem zautomatyzowanym. Jak tego dokonać? To proste. Wystarczy zlecić w naszym banku przelew automatyczny na określoną kwotę na rachunek oszczędnościowy. Takie stałe zlecenie pozwala nam odkładać określoną sumę pieniędzy na przyszłość. Kolejne ważne pytanie dotyczy kwoty, jaką powinniśmy comiesięcznie odkładać. Eksperci twierdzą, że należy oszczędzać 20% naszych dochodów.

Blogi finansowe

Jeżeli chcemy zadbać o nasze finanse to, powinniśmy przede wszystkim interesować się tym tematem i poszerzać w nim naszą wiedzę. Idealnym sposobem są blogi finansowe. Znajdziemy na nich informacje na tematy najkorzystniejszych lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych czy kont oszczędnościowych. Ponadto znajdują się tam praktyczne porady czy opisy „kruczków”, na jakie możemy się natchnąć. Warto śledzić co najmniej jeden tego rodzaju blog i zapoznać się nie tylko z najnowszymi wpisami, ale także z ich archiwum.

Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy (np. ubrania, biżuteria, sprzęt AGD, meble), które niepotrzebnie zajmują dostępną przestrzeń. Rozwiązaniem jest pozbycie się tych przedmiotów, a zarobione w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na oszczędności albo przyjemności. Zacznijmy na początku od jednej, dwóch rzeczy, z których nie korzystamy. Pozwoli to na zapoznanie się z zasadami portalu aukcyjnego.

Potrzebna gotówka?

Pomimo naszych najlepszych chęci, w życiu zdarzają się sytuację, kiedy potrzebna nam jest ekstra gotówka. Niekiedy wszystkie nasze oszczędności zainwestowaliśmy w fundusze inwestycyjne albo nie chcemy zrywać lokaty, a pieniądze potrzebne są nam od zaraz. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem może okazać się szybka gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej główna zaleta to możliwość spłaty w niewielkich ratach, dostosowanych do potrzeb pożyczkobiorcy. Pamiętajmy jednak, że szybka gotówka, jak każde inne zobowiązanie, wymaga spłaty. Z tego względu upewnijmy się, że szybka gotówka nie obciąży zbyt bardzo naszego budżetu domowego. Więcej na ten temat znajdziesz na blogu finansowym Profi Credit.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

  • Gość
    środa, 17 paź, 2018, 13:58:51 |

    Dla bardzo oszczędnych lub zwyczajnie biednych mam wypróbowaną metodę.
    Dzieliłem posiadaną gotówkę na tygodnie i wkładałem do kopert. Musiało wystarczyć.

Skomentuj