Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Jan Bylczyński | środa, 10 sty, 2018 | komentarzy 8

Problem dzików w Wielkopolskim Parku Narodowym

W Wielkopolskim Parku Narodowym trwa odstrzał dzików. Zwierzyna ta nie ma naturalnych wrogów, a brak prawdziwej zimy sprzyja zwiększaniu ich populacji. W chwili obecnej dziki stanowią spore zagrożenie dla ludności. Dodatkowo dochodzi problem rozprzestrzeniającej się w Polsce epidemii ASF. Otrzymujemy też co raz więcej sygnałów od mieszkańców o odnajdywanych zwłokach tej zwierzyny.

Decyzja o odstrzale 918  dzików została podjęta przez Ministerstwo Środowiska (w którym wczoraj nastąpiła zmiana ministra – Henryk Kowalczyk zastąpił Jana Szyszkę) i obejmuje parki narodowe praktycznie z całej Polski. Podyktowana jest m.in pojawieniem się epidemii afrykańskiego pomoru świń. Problem epidemii co prawda występuje we wschodniej części kraju, w samej Wielkopolsce nie zlokalizowano jeszcze oficjalnie ani jednego ogniska tej groźnej choroby. Są to więc działania prewencyjne podyktowane bezpieczeństwem mieszkańców i mające na celu ograniczenie licznie przerośniętej populacji tej zwierzyny.

ASF w Polsce – stan na grudzień 2017 źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Wielkopolskiego Parku Narodowego:

Uprzejmie informujemy, że wszystkie działania podejmowane w Wielkopolskim Parku Narodowym wynikają z realizacji zadań ochronnych i planu ochrony Parku, które są opracowywane przez zespół naukowców, konsultowane i zatwierdzane przez Ministerstwo Środowiska. Jednocześnie organem doradczym i opiniującym jest Rada Naukowa WPN.

Dyrekcja WPN często informuje też mieszkańców aby zaprzestali dokarmiania dzikich zwierząt przez co dziki zbliżają się do miast.

Problem kłusownictwa

W ostatnim czasie, na terenie parku odnalezione zostały kolejne zwłoki dwóch oprawionych dzików, pozostawione najprawdopodobniej przez kłusowników. Sprawa te została zgłoszona przez Wielkopolski Park Narodowy na Policję. Jak dowiadujemy się od przedstawicieli parku:

Zdjęcia wyraźnie wskazują na działanie kłusownicze. Nie pierwszy już raz znajdowane są skóry, głowy, kości zwierząt, które po uzyskaniu mięsa są wyrzucane przy drogach, czy np. do wody, jak to np. miało miejsce niedawno w Kanale Mosińskim. Tego rodzaju praktyki stosowane są w całej Polsce, a nasilają się niestety w okresie przedświątecznym. Chcielibyśmy przy tej okazji prosić, a jednocześnie zwrócić uwagę, że takie „znaleziska” należy zgłaszać na Policję. W przypadku zauważenia jakichkolwiek śladów kłusownictwa prosimy również poinformować WPN:  Telefon 61-89-82-300 lub e-mail sekretariat@wielkopolskipn.pl.

zwłoki dzików

Kolejne zwłoki dzików odnalezione na terenie WPN – źródło facebook.com

Jak zauważył jeden z mieszkańców:

– „Dziki nie mają naturalnych wrogów, a brak prawdziwej zimy sprzyja zwiększaniu ich populacji. W chwili obecnej dziki stanowią w pewnym stopniu zagrożenie i kontrolowany odstrzał jest jak najbardziej wskazany.

Problem kłusownictwa opisywaliśmy też w artykule: Wstrząsające odkrycie na Kanale Mosińskim.

sarnie skóry

skóry dzikiej zwierzyny nad Kanałem Mosińskim – prawdopodobnie wyrzucone do kanału przez kłusowników

Protest mieszkańców

W związku z odstrzałem mieszkańcy organizują protest. Odbędzie się on w Puszczykowie, 13 stycznia (sobota) o godz. 11 w pobliżu marketu Arturo. Jednym z postulatów są bezpieczne lasy i łąki.

Plakat przygotowany przez jednego z mieszkańców, Krzysztofa Hoffmanna

Więcej na ten temat w lutowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

źródła: https://blogdlapuszczykowa.blogspot.com; https://plus.gloswielkopolski.pl; WPN; facebook.com; plakat: Krzystof Hoffmann

Babrzysko, dziki

Babrzysko w WPN – błotniste miejsce, w którym dziki i jelenie biorą kąpiele

Wielkopolski Park Narodowy - polana

Wielkopolski Park Narodowy – polana

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  czwartek, 11 sty, 2018, 17:22:17 |

  Lasy i łąki są jednak bezpieczniejsze bez nadmiaru dzików.
  A co z dzikami,które ganiają za moim domem?

 • Woy
  piątek, 12 sty, 2018, 0:52:55 |

  Jeśli zwierz nie ma naturalnych wrogów to liczebność może być mocno przerośnięta dlatego trzeba redukować.

 • Piotr
  środa, 17 sty, 2018, 14:02:44 |

  Sam się Zredukuj.

 • realista
  piątek, 19 sty, 2018, 14:01:11 |

  Planowana redukcja dzików i innej zwierzyny łownej w parkach narodowych to ok 7 tysięcy sztuk w całej Polsce (liczba ta jest prawdopodobnie mocno zaniżona). Jeśli licząc, że ok 50 kg mięsa pozyskamy z jednej sztuki zwierzyny wychodzi nam suma 350 000 kilogramów mięsa czyli 350 ton! Pytanie kto na tym biznes robi i jakie będzie przeznaczenie tego mięsa. Licząc średnią cenę w skupach dziczyzny (4 zł) wartość żywca wyniesie co najmniej 1 milion 400 tys. złotych.

  • kot
   piątek, 19 sty, 2018, 14:28:35 |

   @realista wartości mocno zaniżone, szacowałbym nawet 2 razy tyle. No ciekawe jakie drugie dno…

 • Marek
  sobota, 20 sty, 2018, 12:41:46 |

  Na Ukrainę? Tam jest problem z żywnością, wchłoną każdą ilość oczywiście pod warunkiem, że nie będzie zarażone ASF

Skomentuj