Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Willma | czwartek, 29 lis, 2018 | komentarzy 5

Krwawnik pospolity – niepozorna roślinka

Witam Państwa w ten jesienny czas i zachęcam do przeczytania kolejnego ziołowego odcinka. Tym razem chciałabym przybliżyć Państwu Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium), znany również pod nazwą Stolist albo Tysiąclist. Każdy, kto choć parę razy był na łonie natury, na pewno spotkał się z tą rośliną, gdyż występuje ona powszechnie na łąkach, miedzach, zaroślach, przydrożach, na pastwiskach, polach i ogrodach.

Krwawnik pospolity

Przyznam, że u mnie na ogrodzie nie kosimy miejsc, na których rośnie krwawnik. Od wiosny do późnego lata upajamy się listkami krwawnika, dodając go do sałatek, masła ziołowego czy jajecznicy. Polecam gorąco, bo jest smacznie i zdrowo.

Surowcem zielarskim jest ziele, kwiat oraz liście krwawnika. Zbiorów dokonuje się jak zwykle w ciepły, suchy i słoneczny dzień, a następnie suszy w miejscu zacienionym, ale przewiewnym.

Krwawnik Pospolity - łodyga

Krwawnik pospolity – łodyga

Krwawnik – właściwości lecznicze

Krwawnik zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, glikozyd cyjanogenny, seskwiterpyny, betainę, achillinę, garbniki, cholinę, związki mineralne oraz witaminę C. Przy czym kwiat zawiera więcej olejku eterycznego, natomiast liście więcej garbników i flawonoidów.

A teraz kilka informacji na temat szerokiego spektrum działania tej rośliny. Jego pierwsze działanie to wstrzymywanie krwawień, oczywiście stąd pochodzi jego nazwa. Oprócz tego działa ściągająco, zółciopędnie, odkażająco, przeciwzapalnie, napotnie oraz rozkurczowo. Krwawnik stosujemy również w przeziębieniach, grypie i stanach gorączkowych, jak również w stanach zapalnych i nieżytach przewodu pokarmowego, takich jak wrzody czy krwawnienia.

Krwawnik Pospolity - kwiat

Krwawnik Pospolity – kwiat

Roztarte liście możemy z powodzeniem przyłożyć na drobne skaleczenia czy otarcia. Krwawnik rozszerza również naczynia krwionośne, obniża ciśnienie, ułatwia trawienie, działa pozytywnie na układ moczowy (np. przy zapaleniu pęcherza moczowego).

Stolist oczyszcza również krew, pobudza wytwarzanie krwinek, korzystnie wpływa na szpik kostny, reguluje pracę nerek, pomaga na zgagę, usuwa wzdęcia, skurcze żołądka, zaburzenia czynności wątroby oraz zapalenia przewodu pokarmowego. Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle reumatyczne i stany zapalne skóry, leczy upławy, hemoroidy oraz przyśpiesza gojenie ran. Polecane są również kąpiele w krwawniku, które pomagają w walce z moczeniem nocnym, białymi upławami, wypadnięciem macicy czy zapaleniem nerwów nóg i rąk.

Możliwości wykorzystania – przepisy

Nie wiem jak Państwo, ale jestem pod wrażeniem wielokierunkowego działania tej rośliny. Poniżej sposoby na wykorzystanie tego dobrodziejstwa.

Napar z otartych kwiatów

Jedną łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, pozostawić do naciągnięcia na 15-20 minut, przecedzić, a następnie pić dwa razy dziennie po pół szklanki w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaburzeniach trawienia. Natomiast zewnętrznie napar stosujemy w stanach zapalnych do płukania jamy ustnej i gardła, przemywania oczu przy zapaleniu spojówek, do kładów i przemywań w trądziku, łojotoku czy stanach zapalnych skóry.

Napar z ziela

Zalewamy łyżkę rozdrobnionego ziela szklanką wrzątku, pozostawiamy do naciągnięcia na 15 minut, przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Napar z ziela stosujemy w celu uregulowania miesiączkowania, w dolegliwościach trawiennych, krwawieniach oraz w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Do zastosowania zewnętrznego robimy mocniejszy napar z dwóch łyżek ziela i stosujemy do przemywań i okładów w łojotoku, odmrożeniach, oparzeniach, ranach, stanach zapalnych i ropnych skóry. Napar ma działanie dezynfekujące i wybielające.

Napar z baldaszków

Zalewamy 50 gram baldaszków pół litrem wrzątku, odstawiamy na 15-20 minut i pijemy trzy razy dziennie po pół szklanki miedzy posiłkami. Taki napar stosujemy w astmie, zimnicy, blednicy, w kurczach serca, pluciu krwią, nieżytach i nerwicach przewodu pokarmowego, a u młodych dziewcząt i kobiet przy obfitych i częstych miesiączkach.

Macerat z ziela

Jedną łyżkę rozdrobionego ziela zalewamy szklanką letniej wody i odstawiamy na 8 godzin. Po tym czasie odcedzamy i pijemy 2-4 razy dziennie przy wzdęciach, braku łaknienia, nudnościach i dla poprawy przemiany materii.

Wino z krwawnika

Szklankę kwiatów krwawnika zalewamy białym winem (0,7 litra), odstawiamy do lodówki na trzy tygodnie, następnie odcedzamy, przelewamy do butelek i przechowujemy w chłodnym miejscu. Kieliszek takiego wina zażywamy w razie potrzeby w celu poprawy przemiany materii, wzmocnienia serca, uspokojenia nerwów, a także dobrego snu. Wino wypite rano pobudza i dodaje energii, natomiast wieczorem działa rozluźniająco.

Maść z krwawnika

W garnku rozgrzewamy 90 gram masła (bez soli) lub smalcu i dodajemy 15 gram rozdrobnionych, świeżych kwiatów krwawnika oraz 15 gram dobrze rozdrobnionych malin. Wszystko krótko pozostawić na ogniu, dobrze wymieszać i odstawić. Następnego dnia delikatnie podgrzać (nie gotować), następnie przetrzeć przez gazę lub ręcznik kuchenny i przełożyć do wyparzonych słoiczków. Stosujemy do smarowania hemoroidów. Maść należy przechowywać w lodówce.

Nalewka z krwawnika

Wypełniamy słój kwiatami krwawnika i zalewamy wódką żytnią lub owocową (38-40%) tak by przykryła kwiaty (nic nie może „wystawać”). Słój wystawiamy na słońce lub stawiamy w ciepłym miejscu w kuchni (np. koło maszynki) na 14 dni. Po tym czasie przecedzamy i przelewamy do butelek. Nalewak ma działanie ściągające, przeciwzapalne, rozkurczające i antybakteryjne. Możemy ją stosować w kłopotach w chorobie wieńcowej i innych problemach z krążeniem, w dolegliwościach menstruacyjnych, endometriozie, grypie i przeziębieniach.

Olejek z krwawnika

Do słoja wkładamy kwiaty i młode liście krwawnika i zalewamy dobrą oliwą, tak by ziele było całkowicie zanurzone w oliwie i nie wystawało znad oliwy. Odstawiamy słój na 14 dni w ciemnym miejscu, o pokojowej temperaturze i pamiętamy by minimum raz dziennie wstrząsnąć słojem. Po tym czasie przecedzamy, przelewamy do butelek z ciemnego szkła, przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Olejek stosujemy do masażu brzucha w skurczach jelitowo-żołądkowych i dolegliwościach menstruacyjnych. Oprócz tego olejkiem można smarować podrażnioną lub szorstką skórę.

Tak oto dotarliśmy do końca artykułu. I co teraz Państwo myślicie o tej roślinie? Mam nadzieję, że jesteście miło zaskoczeni wszechstronnym działaniem krwawnika, który tak niepozornie wygląda, tak powszechnie występuje i tak bardzo jest niedoceniany i uważany za chwast. Zachęcam jak zwykle do spacerów z koszykiem i sekatorem. Pamiętajcie Państwo by zioła zbierać tylko z bezpiecznych i czystych miejsc, gdzie nie siusiają pieski i gdzie nie są stosowane pestycydy. A jeśli macie Państwo krwawnik na ogrodzie, to nie zapomnijcie o codziennym dodawaniu młodych listków to masełka, jajeczniczki czy sałatki. Pychotka :-)

Pozdrawiam jesiennie

Willma

krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Więcej informacji: Krwawnik – wikipedia

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (5)

  • Rolnik
    piątek, 30 lis, 2018, 0:06:54 |

    I po co ci apteka, wszystko czego człowiekowi trzeba daje natura.

  • Willma
    środa, 5 gru, 2018, 18:32:28 |

    Dziękuję bardzo, każdy czytelnik raduje mnie bardzo. Pozdrawiam mimo zimy na zielono :-)

  • Anna
    sobota, 4 lip, 2020, 0:19:57 |

    Mam tego bardzo dużo, kosilismy do tej pory, bo to jeszcze nie zagospodarowana skarpa. Daję ładną zieleń, ale teraz już wiem, że wykorzystam. Muszę tylko sprawdzić czy to na pewno krwawnik. Zajął nam skarpę niczym chwast.

    • Beata
      niedziela, 13 cze, 2021, 16:54:57 |

      Ja kupiłam krwawnik u ogrodnika i posadziłam w moim ogrodzie. Dziękuje za informacje

  • Gość
    wtorek, 26 wrz, 2023, 20:19:46 |

    Bardzo mądra rada …super potwierdzam…
    ..

Skomentuj