T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | poniedziałek, 26 lut, 2018 | 1 Komentarz

Mieszkanie z chłopakiem albo dziewczyną – kto płaci i za co?

Coraz więcej młodych ludzi rozpoczyna mieszkanie ze sobą jeszcze przed wzięciem ślubu – kiedyś takie osoby stanowiły mniejszość. Jednak to dobra opcja, biorąc pod uwagę fakt, że para może poznać się lepiej jeszcze przed podjęciem innych, ważnych decyzji. Kto jednak w takim przypadku powinien płacić za mieszkanie?

Do wzięcia kredytu mieszkaniowego nie potrzeba wcale małżeństwa – można wziąć je także w parze, ale bez niego. Wtedy mogą pojawić się problemy z rozdziałem opłat. Często też jest tak, że do jednej osoby, która ma już mieszkanie, nierzadko na kredyt, przeprowadza się druga. Wtedy również pojawiają się dylemat, kto i za co ma płacić. Podpowiadamy, jak go rozwiązać.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wspólne płacenie rachunków i czynszu. Można podzielić je na połowę albo proporcjonalnie zgodnie z zarobkami w parze. Wtedy osoba, która zarabia mniej, może płacić proporcjonalnie mniej do drugiej osoby.

Właściciel mieszkania z kolei będzie ponosił koszty związane z płatnością rat kredytowych, gdy nieruchomość jest wzięta na kredyt. Czy w takiej sytuacji druga osoba powinna dopłacać do rat? Generalnie jest to możliwe, ale może także powodować spięcia – w końcu płacąca dodatkowo osoba nie staje się przez to właścicielem nieruchomości.

Jest jeszcze kwestia remontów i kupna wyposażenia. Tutaj najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupowanie wyposażenia ruchomego przez osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości. W razie rozstania będzie mogła po prostu wziąć swoją własność – bez niesnasek związanych z rozliczaniem się za remonty.

Jeśli para chce razem mieć mieszkanie

W takim przypadku najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem będzie podzielenie kosztów po połowie. Wtedy razem można płacić kartę kredytu, czynsz oraz inne rachunki. Można też wykorzystać wspomniany wyżej sposób na proporcjonalne rozdzielenie kosztów, gdy różnice w zarobkach są duże.

Jeśli także interesują was nieruchomości, na przykład nowe mieszkania w Poznaniu, z ofertami można zapoznać się już teraz. Udanych poszukiwań!

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • domator
    poniedziałek, 26 lut, 2018, 22:56:31 |

    Najgorsze dla obojga to długoletnie mieszkanie na walizkach.

Skomentuj