Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 27 cze, 2018 | 1 Komentarz

Mosinianka najlepszą baristką na świecie!

23 czerwca br. Agnieszka Rojewska z Mosiny zdobyła tytuł najlepszego baristy na świecie na World Barista Championship w Amsterdamie. To pierwszy taki przypadek w historii konkursu, że pierwsze miejsce przypada kobiecie.

World Barista Championship to zawody organizowane od 2007 roku, a pierwsza edycja konkursu odbyła się w Tokio.

Tytuł najlepszego baristy na świecie przypadł Agnieszce Rojewskiej, która wcześniej stała się także posiadaczką tytułu najlepszej polskiej baristki 2018 r., zdobytego ona na krajowych mistrzostwach. To pierwszy taki przypadek w historii konkursu, że pierwsze miejsce przypada kobiecie.

Agnieszka Rojewska - zwyciężczyni World Barista Championship w Amsterdamie

Agnieszka Rojewska – zwyciężczyni World Barista Championship w Amsterdamie

Laureatka światowych mistrzostw baristów jest współzałożycielką baru kawowego Brisman, mieszczącego się przy ul. Mickiewicza, z którym zakończyła współpracę w 2017 r. Od tamtego czasu zajmuje się przede wszystkim szkoleniem baristów oraz startuje w zawodach.

Branżą związaną z kawą pani Agnieszka zajmuje się już ponad dziesięć lat, a zaczęło się od… sezonowej pracy w kawiarni na dworcu kolejowym. Temat okazał się na tyle ciekawy, że stał się pasją na lata. Do pierwszych zawodów przystąpiła już po sześciu miesiącach pracy, a że duch sportowy zawsze jej towarzyszył (kilka razy zdobyła mistrzostwo powiatu poznańskiego w tenisie stołowym, w odpowiednich kategoriach wiekowych), startowanie w zawodach stało się regularne. Debiutowała w 2014 roku w Australii, gdzie zajęła 17. miejsce. W 2016 roku w Szanghaju była pierwszy raz w finale, wówczas na piątym miejscu. Pierwszy raz na podium mistrzostw Polski, zajmując wówczas trzecie miejsce, stanęła po trzech latach startów. Mistrzem kraju została po sześciu latach. W 2017 roku na mistrzostwach świata w Budapeszcie zajęła 3 miejsce.

Agnieszka Rojewska z najwyższym wyróżnieniem

Pani Agnieszka startuje w konkurencji Latte Art – jest to swego rodzaju malowanie na kawie. W Latte Art trzeba połączyć piankę, tworzącą się na powierzchni kawy ze spienionym mlekiem. Jeżeli dobrze pokieruje się tą pianą, powstanie konkretny kształt. Jak przyznaje pani Agnieszka, wypracowanie odpowiedniego kształtu nie jest łatwe i wymaga wielu prób i pracy – ale, jak widać, jest to droga, która prowadzi do wielkich sukcesów.

Latte Art

Latte Art – połączenie pianki, tworzącej się na powierzchni kawy ze spienionym mlekiem

Agnieszka Rojewska podczas zawodów w Amsterdamie

pani Agnieszka podczas zawodów w Amsterdamie

Serdecznie gratulujemy pani Agnieszce i życzymy dalszych sukcesów w realizacji swojej pasji.

(Źródło: e-poznan, powiat.poznan.pl. Zdjęcia: worldbaristachampionship.org, Marcin Rzońca)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka