T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Willma | czwartek, 20 wrz, 2018 | komentarzy 18

Złote miotły, złoty skarb

Mam nadzieję, że udało się Państwu dokonać ziołowych zbiorów i wykorzystać na herbatki, nalewki czy syropy. Lato już się skończyło ale można jeszcze znaleźć kwitnące, lecznicze rośliny. A do takich należy nawłoć, zarówno nawłoć pospolita, jak i nawłoć kanadyjska. Ta druga jest powszechnie znana i często zdobi nawet nasze ogrody.

Nawłoć pospolita

Nawłoć pospolita (Solidago virga) i nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), a inne nazwy to złota dziwica, polska mimoza, złota rózga i złotnik.

Nawłoć pospolita występuje w w lasach, zwłaszcza sosnowych, na suchych łąkach, w zaroślach, na brzegach pól i przydrożach. Natomiast nawłoć kanadyjska występuje na pastwiskach, opuszczonych gruntach, zaroślach, nad brzegami wód oraz na polach.

Zbiory

Zbioru obydwu roślin dokonujemy w trakcie kwitnienia, najlepiej na początku, kiedy nie wszystkie kwiaty są rozwinięte. Ścinamy sekatorem górne, kwitnące części rośliny (wraz z liści) i suszymy rozłożone na papierze lub płótnie w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

W skład nawłoci pospolitej wchodzą: polisacharydy, gorycze, związki śluzowe, sole mineralne, garbniki, flawonoidy, glikozyd fenolowy, olejek eteryczny.

W skład nawłoci kanadyjskiej wchodzą: rutyna, saponiny, flawonoidy, glikozydy, olejek eteryczny, kwasy fenolowe oraz jest bogata w antyoksydanty.

Nawłoć pospolita działa moczopędnie, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco, odtruwająco, wiatropędnie oraz pobudza czynność układu odpornościowego.

Natomiast nawłoć kanadyjska ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, odtruwające, rozkurczowe, zatrzymujące krwawienia, wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwbólowe. Oprócz tego pomaga usunąć obrzęki, wspomaga pracę żołądka i jelit, działa przeciwreumatyczne i działa korzystnie na przewód moczowy w przypadku kamicy nerkowej i zapaleniu pęcherza. Nawłoć kanadyjska ma również działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbiegunkowe, jest również pomocna w leczeniu grypy, kokluszu i przewlekłego zapalenia skóry.

Nawłoć pospolita

Przepisy

I jak zwykle poniżej kilka łatwych przepisów na wykorzystanie tych przepięknych roślin.

Napar z nawłoci kanadyjskiej

Jedną łyżkę suszonego ziele zalewamy szklanką wrzącej wody.i odstawiamy do naciągnięcia na 20 minut. Następnie przecedzamy i pijemy dwie szklanki dziennie. Napar działa leczniczo na układ moczowy, pomaga w dolegliwościach reumatycznych oraz w leczeniu trądziku. Napar ma również zastosowanie w przypadkach osłabienia żołądka, a także działa napotnie i pomaga rozkruszyć kamienie nerkowe. Naparem można również przemywać twarz. Jeśli napar zrobimy trochę mocniejszy, to można nim płukać jamę ustną w przypadku stanów zapalnych.

Syrop z kwiatów nawłoci kanadyjskiej

Zbieramy świeże kwiaty nawłoci, rozdrobnić, zalać taką ilością gorącej wody, by dokładnie przykryła kwiaty i odstawić do wystygnięcia, a następnie przecedzić. Do powstałego naparu dodaj sok z cytryny (na każdy litr sok z 1-2 cytryn) oraz cukier. Ilość cukru jest uzależniona od tego jak słodki syrop chcecie Państwo uzyskać. Pamiętajmy, że im więcej cukru dodamy, tym dłużej będziemy mogli syrop przechowywać. Ja dodaję na litr naparu około 700 gram cukru. Następnie syrop zagotowujemy, wlewamy do słoików lub butelek, stawiamy „do góry nogami”, przykrywamy kocem i zostawiamy do ostygnięcia. Syrop smakuje wyśmienicie, a do tego wspomaga pracę układu moczowego, wzmacnia organizm i działa korzystnie na przewód pokarmowy. Wlewając wodę do syropu, proszę to robić powoli, ponieważ bardzo się pieni

Napar z ziela nawłoci pospolitej

Jedną łyżkę rozdrobnionego ziela zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut. Po tym czasie odcedzamy i pijemy po pół szklanki dziennie. Napar ma działanie moczopędne i odtruwające.

Nalewka na nawłoci pospolitej

50 gram suszonego ziela zalewamy 750 ml wrzątku, odstawiamy na 30 minut po przykryciem, przecedzamy i dodajemy pół litra spirytusu (96%). Wszystko dobrze mieszamy i kiedy płyn ostygnie ponownie przecedzamy i wlewamy do butelek z ciemnego szkła. Nalewkę przyjmujemy w ilość 20-30 kropli trzy razy dziennie, mieszając w kieliszku z letnią wodą. Nalewka ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, bakteriobójcze, przeciwkaszlowe, uszczelnia ściany naczyć włosowatych, reguluje przemianę materii oraz lekko obniża ciśnienie krwi. Nalewkę warto stosować w stanach zapalnych dróg moczowych, skazie moczanowej, kamicy nerkowej i pęcherzowej, w przeroście gruczołu krokowego, w stanach zapalnych jamy ustnej, a także w chorobie reumatycznej.

Okłady z nawłoci pospolitej i kanadyjskiej

Świeże kwiaty wraz z liśćmi dokładnie i mocno rozbić na drewnianej desce. Powstałą miazgę nałożyć na gazę lub szmatkę, przyłożyć na obolałe miejsce i przymocować lekko bandażem. Taki okład stosujemy w przypadku bóli reumatycznych i artretycznych, a także w stanach zapalnych mięśni i ścięgien. Po wyschnięciu miazgi okład zdejmujemy.

Macerat z kwiatów nawłoci kanadyjskiej

Kwitnącą nawłoć pokroić na kawałki, włożyć do słoja i zalać alkoholem 40 procentowym, tak by alkohol dokładnie przykrył ziele. Słój zamykamy i odstawiamy na trzy tygodnie. Po tym czasie przecedzamy i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Macerat stosujemy do pędzlowania jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych i ranek, do smarowania po użądleniu przez owady, a także można nim smarować stopy rano i wieczorem, w przypadku grzybicy stóp.

Przyznam szczerze, że byłam i nadal jestem pozytywnie zaskoczona takim szerokim spektrum działania tych powszechnie znanych i spotykanych roślin. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu również Państwo jesteście mile zaskoczeni.

Zatem nie marnujmy czasu, bierzmy sekator i koszyk póki nawłoć jeszcze kwitnie.

Pozdrawiam nawłociowo,

Willma

Więcej o Nawłoci Pospolitej – wikipedia

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (18)

  • iwa
    sobota, 22 wrz, 2018, 12:24:49 |

    Ziola wspaniałe leki jakie daje natura wróćmy do natury.Bardzo dobry artykul prowadzony latwo i ciekawie.GRATULUJĘ

  • Willma
    sobota, 22 wrz, 2018, 12:53:57 |

    Dziękuję bardzo. To dla mnie naprawdę ważne, bo czasami myślę, ze tak sobie tylko pisze i zainteresowanie raczej małe. Aaa to prawda, zioła i natura… Tego mniej i mniej, szkoda… Pozdrawiam serdeczniebi ziołowo
    Może wkrótce się ludzie przekonają, oby

    • Wiki
      sobota, 22 wrz, 2018, 15:06:29 |

      Takie ziołolecznictwo lepsze niż apteka. I nie trzeba za to płacić, a jedynie wyjść do lasu czy na lakę na łono natury co jest zdecydowanie lepsze niż wszechobecna konsumpcja i łażenie całymi dniami po hipermarketach.

  • Willma
    sobota, 22 wrz, 2018, 18:30:14 |

    Absolutna racja. Pozdrawiam naturalnie :-)

  • Willma
    sobota, 22 wrz, 2018, 18:33:30 |

    I oczywiście zapraszam do innych moich artykułów i wszystkich innych w gazecie. Jesienne pozdrowienia

  • Mariola Marecka Chudak
    sobota, 22 wrz, 2018, 19:25:20 |

    Dziękuję za kolejną porcję zielonych inspiracji. Nawłocie to piękne rośliny, na dodatek miododajne. Niestety są bardzo inwazyjne i wypierają inne, rodzime gatunki roślin. Czy zna Pani sposoby, by cieszyć się ich urodą w ogrodzie, ale ograniczyć ich ekspansję?

  • Willma
    niedziela, 23 wrz, 2018, 10:18:29 |

    To prawda, ze to roślina inwazyjna. Jednak ja nie zauważam tego w moim otoczeniu. Sąsiedzi mają nawłoć na ogrodach i rośnie jak inne rośliny, w jednym miejscu i nie rozrasta się za bardzo. Nie znam sposobu na inwazyjne rośliny, poza wyrywaniem i przekopaniem ziemi. Stosowanie środków chemicznych jest dla mnie czymś obcym i zawsze odradzam i używanie. Natura ma swoje prawa i ich broni, choć nie zawsze nam się to podoba. Szanujmy to co rośnie wokół nas i korzystajmy z tych dobrodziejstw.

  • Mariola Marecka Chudak
    niedziela, 23 wrz, 2018, 11:35:13 |

    Jestem także przeciwnikiem nie biologicznych rozwiązań w ogrodach. Mam jednak mizerne efekty w opanowaniu gatunku ekspansywnego przedostajacego się z działki letniskowej, z którą graniczy mój ogród. Wkopuję przegrody w ziemię, by ograniczyć przedostawanie się podagrycznika. Lubię i doceniam roślinę, robię okład na ukąszenie ze zmiażdżonego listka, dodaję młde listki do sałatki i na chleb, ale ekspansywność rośliny doprowadza u mnie do osłabienia i wyginięcia innych roślin. Nawłoć także rozmnaża się przez rozłogi i jest ekspansywna, czy pokona tak jak podagrycznik wkopane zapory?

    • Gość
      niedziela, 23 wrz, 2018, 13:50:00 |

      Można dodatkowo przy przegrodzie grubo wysypać drzewny popiół z kominka lub ogniska.U mnie się sprawdza.

  • Willma
    niedziela, 23 wrz, 2018, 15:57:53 |

    Myślę, że nawłoć nie jest aż tak inwazyjna jak podagrycznik. O metodzie z popiołem nigdy nie słyszałam, ale może warto spróbować. U mnie podagrycznik jakoś pozostaje w jednym miejscu i nie „wchodzi” na grządki, więc nie muszę z nim „walczyć”. A kiedy wyrosnie go dużo na brzegu ogrodu, to kosimy i dajemy naszym owcom, które bardzo lubią się nim zajadać. U mnie natomiast bardzo rozprzestrzenia się malina i wyrasta nawet pare metrów dalej. Na poczatku mnie to denerwowalło, ale teraz wyrywam je, a liście susze na herbatę.

    • Gość
      niedziela, 23 wrz, 2018, 16:44:08 |

      Odnośnie popiołu drzewnego to duża jego ilość stosowana bezpośrednio powoduje nadmierne zasolenie gleby,które jest niekorzystne dla roślin.

  • Willma
    niedziela, 23 wrz, 2018, 17:46:32 |

    Według starych przekazań popiół jest dobry do posypania mlodych roślin kalarepy, kapusty czy brukselki, czyli kapustne. W tym roku posypkę zastosowalamza późno chyba, bo i tak pojawiły się białe muszki :-( W przyszłym roku będę ponownie próbować, ale wczesniej. A może ktoś zna stare inne metody na kapustne?

  • Willma
    poniedziałek, 24 wrz, 2018, 17:51:14 |

    Dziękuję bardzo Pani Mariolu

  • darek
    piątek, 21 sie, 2020, 13:57:32 |

    witam czytelnikow wszystkich , mamy znajomych w kanadzie , kturzy nas odwiedzili w polsce , opowiadali nam osotatnio wlasnie ze w kanadzie wytwarza sie z nawloci kanadyjskie biopaliwa do samochodow z silnikami diesel wlasnie , terz sa produkowane w kanadzie leki dla ludzi chorujacych na nerki i dolegliwosci z mecherzem moczowy wlasnie , w polsce terz mozna wytwarzac leki z nawloci kanadyjskien do leczenia ukladu moczowego i choroby nerek u ludzi w polsce calej produkujac leki nowoczesne przez farmaceltow polskich i fabryki lekow w polsce ..

  • Maria
    niedziela, 20 wrz, 2020, 8:39:35 |

    Witam ,czy moglaby mi Pani doradzić jak naturalnymi sposobami pozbyc sie pędraków z trawnika, u sąsiadów nie ma a u mnie mają raj ,chemia odpada bo psy biegają,już nawet myślę sprowadzeniu kreta!Maria

    • Ogrodnik
      niedziela, 20 wrz, 2020, 13:06:23 |

      Wytępić to raczej ciężko. Na pewno warto zwrócić uwagę czy nie rozmnażają się np. w kompoście, który później sypiemy pod rośliny.

  • Willma
    niedziela, 20 wrz, 2020, 16:23:18 |

    Podobno dobrze jest nakryć trawnik czarną folią i po nocy odkryć folie. Pędraki wychodzą wtedy na powierzchnie i można je zgrabić, albo zostawić, żeby ptaki zjadły. Ale raczej metoda na lato. Ptaki na ogrodzie, to również pożeracze pędraków, np sikorki, pliszki i inne. Warto przyciągnąć ptaki do ogrodu. Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj