Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | piątek, 16 mar, 2018 | komentarzy 7

Nowa szkoła w Krosinku

16 marca br. to szczególny dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej „Pod Lipami” w Krosinku. Dzisiaj odbyła się bowiem uroczystość otwarcia nowego budynku.

Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku

Szkoła w Krosinku funkcjonuje od 1909 roku. Jak podkreślała dyrektor Bogumiła Woroch, nowa szkoła istnieje dzięki wielu osobom, które dostrzegły panujące w niej trudne warunki i podjęły wysiłek dążenia do ich poprawy. Szczególnym utrudnieniem był brak wystarczającej bazy dydaktycznej i praca na dwie zmiany w dwóch, oddalonych od siebie o dwa kilometry budynkach (w Krosinku i Dymaczewie).

uroczyste przecięcie wstęgi

Starania o rozbudowę budynku toczyły się od kilku lat, a szkoła zawdzięcza je ówczesnej burmistrz Gminy Mosina, Zofii Springer oraz zaangażowaniu radnego, Waldemara Wiązka. Decyzję o budowie podjęli zaś obecni burmistrzowie przy wsparciu radnych Rady Miejskiej.

zgromadzeni goście

Gmina Mosina uzyskała dofinansowanie na budowę szkoły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 3 999 000,00 zł. Zarówno tempo podejmowanych decyzji jak i tempo prac budowlanych były bardzo szybkie. W tej chwili można z całą pewnością stwierdzić, że uczniowie mają zapewnione bardzo dobre warunki do pracy i nauki. Brakuje jeszcze tylko sali sportowej, jednak już toczą się starania o jej wybudowanie.

poświęcenie nowego budynku

Podczas uroczystości nie zabrakło wielu podziękowań i wzruszeń, które nie ominęły także zgromadzonych gości.

wzruszające słowa i podziękowania od wszystkich pracowników szkoły (mówi Katarzyna Czaińska)

Dyrektor szkoły podkreśliła i wyróżniła niezwykłą i dojrzałą postawę uczniów, którzy nie tylko doskonale funkcjonowali w trudnych warunkach, ale także wyróżnili się zaangażowaniem i pomocą podczas przygotowania do funkcjonowania nowego budynku. Zaangażowania nie zabrakło także ze strony nauczycieli i rodziców, którzy dodatkowo przygotowali dla zgromadzonych gości smaczny poczęstunek.

tort ufundowany przez ZIB Maćkowiak

Po części oficjalnej nastąpiły występy uczniów – zaprezentował się szkolny chór, można było także podziwiać występ grupy tanecznej oraz prawdziwie mistrzowski taniec jednej z uczennic.

występ szkolnego chóru

występ grupy tanecznej

Przybyli na uroczystość goście mieli także okazję zwiedzenia zarówno starej, jak i nowej części szkoły.

zwiedzanie szkoły

Na uroczystości obecni byli między innymi: Jacek Szeszuła – radny Rady Powiatu Poznańskiego, Przemysław Mieloch – wiceburmistrz Gminy Mosina, proboszcz parafii w Krośnie, Paweł Kujawa, ks. Tadeusz Łukowiak, Agata Elbanowska – wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, radni: Maria Witkowska, Wiesława Mania, Maria Rajkowska, Waldemar Wiązek, Dominik Michalak, Mieczysław Rożek, Łukasz Kasprowicz. Przybyli także przedstawiciele referatów Urzędu Miejskiego w Mosinie: Anna Balcerek-Kałek – kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu, Wojciech Górny – kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy,  sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło także przedstawiciela wykonawcy – firmy ZIB Maćkowiak, Mateusza Maćkowiaka.

kominek w starej części szkoły – sprawia, że pomieszczenie zyskuje niepowtarzalny klimat

I na koniec chwila refleksji: uroczystości tego typu należą zwykle do oficjalnych i podniosłych. Ta również taka była. Jednak od samego początku dało się odczuć atmosferę życzliwości, otwartości, serdeczności, panującą zarówno między uczniami jak i nauczycielami. Nie ulega wątpliwości, że uczniowie i pracownicy lubią to miejsce, dbają o nie i angażują się w sprawy związane ze szkołą. Tym bardziej cieszy fakt, że zostały im stworzone lepsze warunki do pracy i nauki. Z pewnością dobrze wykorzystają to miejsce i będą nadal o nie dbać, tak, jak to robili do tej pory. A nam pozostaje podziękować za pięknie przygotowaną uroczystość i życzyć sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w nowych murach!

Dyrektor szkoły, Bogumiła Woroch, z uczniami

jedna ze szkolnych klas

jedna z nowych sal lekcyjnych

Szkoła Podstawowa "Pod Lipami" w Krosinku - budynek

Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku – budynek

Szkoła Podstawowa "Pod Lipami" w Krosinku - widok od strony boiska

Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku – widok od strony boiska

Wasze komentarze (7)

 • Jano
  piątek, 16 mar, 2018, 17:37:44 |

  Coś pozytywnego na koniec dnia.

 • Many
  piątek, 16 mar, 2018, 17:53:23 |

  Klasa na poddaszu – jest klimat.

 • Mili
  niedziela, 18 mar, 2018, 11:11:34 |

  W końcu się doczekaliśmy.

 • karol
  piątek, 23 mar, 2018, 10:12:58 |

  Szkoda że szkoła została na starcie naznaczona ideologicznie. Smutne to bardzo że wszędzie się wpycha księży. A półmisek krzyży wygląda komicznie. Szkoła piękna.

  • Gość
   piątek, 23 mar, 2018, 10:23:38 |

   A to nie jest jakiś poczęstunek? :-)

 • MJ
  sobota, 24 mar, 2018, 17:26:13 |

  Jak widać na załączonych obrazkach, ojców i matek sukcesu moc wielka, ale nijak wśród nich nie mogę wypatrzeć tych, którzy rzeczywiście przyczynili się do rozbudowy tej placówki.

 • Eda
  sobota, 24 mar, 2018, 23:31:27 |

  Ano ba…

Skomentuj