Nowa Dacia Jogger Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | wtorek, 20 mar, 2018 | komentarzy 8

Oświetlenie LED do akwarium

Światło jest bardzo ważne dla każdego pasjonata akwarystyki. I to niezależnie czy dopiero zaczyna przygodę z tworzeniem morskiego “świata”, czy też jest już starym wyjadaczem. Odpowiednie oświetlenie pozwala wyeksponować piękno każdego akwarium, ale nie tylko. Dla zieleni i zwierząt zamieszkujących sztuczny wodny ekosystem oświetlenie jest niezbędne – dzięki niemu rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy, a rybki i inne organizmy poprawnie się rozwijają. Czy w tak odpowiedzialnej roli sprawdzi się oświetlenie LED?

Lampa LED – zarys historii.

Zjawisko świecących diod, chociaż stało się modne dopiero teraz, zostało odkryte ponad 100 lat temu. Brytyjski naukowiec Henry Round w 1907 roku wynalazł zjawisko elektroluminescencji – od niego wywodzi się światło LED. Pierwszą diodę LED stworzył natomiast Oleg Łosiew w roku 1927. Minęło trochę czasu, zanim jego wynalazek pojawił się na rynku konsumenckim. Słabe, delikatne i drogie diody trafiły do masowej sprzedaży w latach 70. Nie były jednak zbyt popularne – rewolucja na rynku LED nadeszła dopiero w 2009 roku, gdy opracowano półprzewodniki pozwalające uzyskać większą siłę światła i rozpoczęto masową produkcję, obniżając ceny. Rozwój tej technologii wspierany był również przez Unię Europejską, która dążyła do wycofania ze sprzedaży tradycyjnych, energochłonnych żarówek. Wprowadzenie technologii LED do użytku powszechnego było znaczącym krokiem w rozwoju źródeł światła. Okazuje się bowiem, że statystyczna żarówka LED działa 50 tysięcy godzin – kilkadziesiąt razy dłużej niż klasyczna żarówka. Ponadto lampka ledowa może przetworzyć na światło do 95% włożonej w nie energii. Jest to wynik absolutnie poza możliwościami innych sztucznych źródeł światła.

led do akwarium

led do akwarium

Zalety oświetlenia LED w akwarium.

Lampy ledowe od dawna używane są w obiektach publicznych, mieszkaniach prywatnych czy samochodach. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je również w akwarium. Oświetlenie LED jest przede wszystkim bardzo energooszczędne, a także słynie z żywotności (średnio działa 25 razy dłużej od klasycznej żarówki). Trzecim aspektem istotnym dla akwarystów, jest możliwość uzyskania wielu barw. To o tyle ważne, że każdy rodzaj akwarium potrzebuje innego koloru światła. Akwaria słodkowodne wymagają światła mieszczącego się w zakresie od 6000 do 7000 Kelwinów, a te morskie około 10 000 K. Lampy LED obejmują oba zakresy, nie ma więc problemu z zamontowaniem ich w różnych zbiornikach. Ponadto oświetlenie LED do akwarium praktycznie nie emituje ciepła – ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury wody jest więc nikłe. Dodatkową zaletą jest rozmiar; małe lampy LED można stosować nawet przy bardzo płaskich panelach w akwarium.

Małe „ale”.

Oświetlenie LED do akwarium ma również swoje wady. Największy minus tego typu oświetlenia to cena, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku innych lamp akwariowych. Bardzo dobre oświetlenie ledowe może kosztować kilka tysięcy złotych. Tylko te najdroższe lampy emitują światło o ciepłej barwie – podobne do światła słonecznego. Jeżeli wybierzemy tańsze oświetlenie LED, nasze akwarium nabiera barwę zimną, która zmienia postrzeganie koloru przedmiotów znajdujących się wewnątrz akwarium. Warto więc dokładnie zastanowić się nad zakupem nowej lampy.

Wpis powstał przy współpracy z firmą:

Aquael – producentem oświetlenia led do akwarium

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Zorro
  środa, 21 mar, 2018, 8:31:54 |

  Słowo led oznacza light emitting diode więc pisanie „dioda led” to powtórzenie samo – led jest wystarczające

  • Kacha
   środa, 21 mar, 2018, 22:20:15 |

   Poprawnie jest: dioda elektroluminescencyjna lub dioda świecąca.

   Powiedział mi to mój szwagier…

   • Zorro
    czwartek, 22 mar, 2018, 8:53:27 |

    Szwagier się nie zna :)

    • Kacha
     czwartek, 22 mar, 2018, 10:53:35 |

     @Zorro
     Zdaję sobie sprawę, że to musi byc wkurzające, kiedy baba w tak technicznych sprawach polemizuje z facetem, ale przyjmij do wiadomości, że właśnie we wszystkich katalogach polskich używa się sformułowania „Dioda LED” czy się to Tobie podoba, czy nie. Nie będę przytaczała linków do katlogów.
     Wyjątkiem są produkty wykorzystujące LED różnego typu do emisji światła. Chodzi o rżne rodzaje żarówek czy świetlówek itd. Tam jednak występuje pewien przekręt gdyż zarówno żarówka LED jak i Świetlówka led nie istnieją bowiem takażarówka nie ma już żarnika, a świetlówka świecącego luminoforu pobudzonego przez wyładowanie jarzeniowe w gazie. Nazwy tych roduktów biorą się z nazw ich form wcześniejszych i choć przyjete są raczej umowne.
     Same zaś diody wykorzystujace efekt luminescencji w katalogach polskich nazywane są „Diodami LED”.
     Dlaczego tak jest? Nie jestem pewna, ale może dlatego, że w języku polskim takie sformułowanie jest precyzyjniejsze z uwagi na anglojęzyczne pochodzenie skrótu nazwy.
     Cokolwiek jednak byśmy nie mówili na ten temat, to w warunkach naszego kraju takie właśnie sformułowanie jak „Dioda LED” funkcjonuje, choć dla znawców tematu może być poniekąd „masłem maślanym”.
     A ze szwagrem, to ściema…

     • Zorro
      piątek, 23 mar, 2018, 8:00:56 |

      Ależ Kacha ja z Tobą nie dyskutuje bo masz racje i chyle czoła przed tak zorientowana technicznie „Babą” :) jedna uwaga to, że „tak jest w katalogach” to nie znaczy że musimy powielać ten błąd dbajmy o poprawność merytoryczną – nie zwracam uwagi dlatego żeby pokazać komuś, że się „nie zna” – tylko chciał bym żeby redaktorzy GMP mogli w przyszłości wyłapać takie drobne smaczki językowe.
      Co do stosowania LED w akwariach – proponuję zwrócić uwagę na skład widmowy ww ponieważ diody emitują pasmo nieciągłe (żeby nie powiedzieć monochromatyczne) a dla niektórych zwierząt i roślin niektóre zakresy długości fal światła są szczególnie istotne.

     • Kacha
      piątek, 23 mar, 2018, 9:47:05 |

      Dzięki za uznanie, ale muszę wtracić się i tak:

      To nie jest błąd takie nazewnitwo, ale tak jak napisałam, w jezyku polskim taka konstrukcja nazwy jest czytelniejsza i została przyjęta. Czesi mają podobna konstrukcję nazwy, a rosjanie (swietodiod светодиод). Myślę, że w nazewnictwie polski zadecydowała strona praktyczna stosowania takiej konstrukcji nazwy i choć logicznie jest to bład, to praktycznie jest to dobre rozwiązanie stąd istnieje w literaturze fachowej.

      Co do monochromatyczności diod, to jedynie diody laserowe mają spektum światła (szerokość widma) zbliżone do monochromatycznego. Diody LED (choć czsem tak sie to ujmuje w literaturze) z oczywistych wzgledów nie są źródłem światła monochromatycznego mówiąc inaczej, nie dają światła o stałej długości fali.
      Określenie więc monochromatyczne do światła LED nie jest prawdziwe. Zawsze jest to realny wycinek z naturalnego widma światła o pewnym, istotnym zakresie długości fal w wiązce takiego światła.

 • Kaśka
  środa, 21 mar, 2018, 20:21:59 |

  Faktycznie dobre lampy led do akwarium mają dość wysoką cenę. Mnie bardzo podobają się lampy firmy Aquael. Mają nowoczesny design i biały kolor, który jest moim ulubionym. Kupowałam już lampę LEDDY SLIM DUO do mojego małego rafowego akwarium, w firmie aqua-light – https://aqua-light.pl/mocowane-na-akwarium/1184-leddy-slim-duo-marine-actinic-10w-aquael.html
  Bardzo ładna lampa, łatwo się ją montuje, światło idealne do mojej kostki z morszczyzną :)

 • czwartek, 22 mar, 2018, 12:56:58 |

  Ledy to najlepsze rozwiązanie są ekonomiczne i energoszczedne

Skomentuj