Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 22 wrz, 2018 | 1 Komentarz

Otwarcie pomnika Józefa Wybickiego w Manieczkach i Dzień Hymnu Polskiego

Już w najbliższą niedzielę w Manieczkach odbędzie się uroczyste otwarcie nowego pomnika generała Józefa Wybickiego oraz pierwsze pokazanie odremontowanej rotundy, jedynego zabytku, który fizycznie pozostał po Józefie Wybickim, twórcy hymnu polskiego. W Manieczkach, miejscu zamieszkania generała Józefa Wybickiego na 23 września zaplanowano też uroczystości związane z obchodami Dnia Hymnu Polskiego.

Na temat obchodów rozmawialiśmy wczoraj z Panem Józefem Czupała, mieszkańcem Jaszkowa:

Większość polaków zna Józefa Wybickiego jedynie od strony hymnu i to jest jego nieszczęście. W wieku 21 lat był posłem na sejm i na tzw. „Sejmie Repninowskiego” sprzeciwił się posłom ruskim, którzy naciskali na polskich posłów.

Sejm ten, obradujący w latach 1767-1768, znany był z powodu nacisków na posłów i polityki zastraszania prowadzonej przez Rosję, reprezentowaną przez jej posła Nikołaja Repnina. Protest Józefa Wybickiego przeciw wszystkim aktom tego sejmu uznawany jest za jedną z ostatnich pozytywnych prób zastosowania liberum veto.

Śrem Pomnik Wybickiego

Śrem – Pomnik Józefa Wybickiego

W czerwcu 1816 r. Józef Wybicki wyjechał do Warszawy, 6 lipca 1816 r. został prezesem Delegacji Administracyjnej Królestwa, a 25 listopada 1817 r. prezesem Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego, osiągając tym samym najwyższą godność w swoim życiu.

 – Ostatnią funkcją Józefa Wybickiego była prezesura Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego vel dzisiejsza Pani profesor Gersdorf.  W międzyczasie pisał opery np. Kulig, która została wystawiona w Manieczkach. –  powiedział Józef Czupała.

Dwór w Manieczkach, w którym mieszkał Wybicki z rodziną, już nie istnieje. Obecny dwór został wybudowany w 1894 r. przez późniejszych właścicieli majątku. Od 1978 r. funkcjonowało w nim Muzeum Józefa Wybickiego (już nieistniejące). Jedyną pozostałością z czasów Józefa Wybickiego jest niewielka barokowa kaplica w kształcie rotundy w Manieczkach, ufundowana przez Wybickiego i wybudowana w 1786 r..

Rotunda - Kaplica w Manieczkach (przed remontem)

Rotunda – Kaplica w Manieczkach (przed remontem)

W Manieczkach, miejscu zamieszkania generała Józefa Wybickiego, autora hymnu Polski, na 23 września zaplanowano uroczystości związane z obchodami Dnia Hymnu Polskiego. 
W programie: odsłonięcie pomnika, prelekcje, koncerty, pokaz walki grupy rekonstrukcyjnej, warsztaty edukacyjne. Szczegółowy program na plakacie:
Otwarcie pomnika Józefa Wybickiego w Manieczkach

Dzień Hymnu i otwarcie pomnika Józefa Wybickiego w Manieczkach – program

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Roman
    sobota, 22 wrz, 2018, 15:03:35 |

    Szkoda, że tak niewielu interesuje się jakże ciekawą historią naszego regionu.

Skomentuj