T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | czwartek, 20 wrz, 2018 |

Palety euro i przemysłowe, czyli innowacyjny transport

Palety euro to obecnie standard w transporcie i magazynowaniu towarów, zwłaszcza tych wielkogabarytowych. Komfortowe przenoszenie i składowanie produktów oraz możliwość sprawnego przewożenia paczek wózkami widłowymi sprawia, że palety są chętnie wykorzystywane zarówno przez firmy spedycyjne, transportowe i kurierskie, jak też przez duże hurtownie, magazyny czy nawet mniejsze sklepy.

Rodzaje i zastosowanie palet

Chcąc przewozić towary na rynku międzynarodowym, potrzebujemy palet euro, zwanych także europaletami. Aby były one dopuszczone do obrotu, muszą posiadać licencję EPAL (European Pallet Association), a co za tym idzie – spełniać określone wymogi dotyczące gabarytów i dopuszczalnej wagi załadunku. Najczęściej spotykane są palety euro o wymiarach 800 mm x 1200 mm, których nośność wynosi 1 tonę. Produkowane są również palety o wymiarach: 1200×1200, 1200×1000 lub 800×600. Oprócz palet płaskich dostępne są również palety skrzyniowe. Europalety muszą także spełniać standardy dotyczące materiałów, z jakich są produkowane – zazwyczaj jest to lite drewno. Podczas obróbki nie można wykorzystywać szkodliwych środków chemicznych.

Palety euro

Palety przemysłowe nie posiadają oznaczeń licencyjnych EPAL ani nie muszą spełniać wymogów, jakie stawiane są paletom euro. Charakteryzują się także niższą ceną, więc w transporcie krajowym mogą być wykorzystywane jako dobry, tańszy zamiennik palet euro.

Kupując palety euro, nie musimy decydować się na nowe – wielu producentów i dostawców oferuje również używane palety euro I lub II klasy, nieposiadające uszkodzeń. Często nie są one opatrzone certyfikatem, jaki mają nowe palety, jednak spełniają wymagania Międzynarodowego Związku Kolejowego.

Niestandardowe wykorzystane palet

W ostatnich latach palety cieszą się także dużą popularnością w wystroju wnętrz. Fotele, stoliki czy regały wykonywane z palet lub stylizowane na palety coraz częściej pojawiają się na popularnych portalach wnętrzarskich czy w sklepach. Tego typu meble możemy wykonać również samodzielnie. Jeżeli nie posiadamy drewnianych platform, możemy nabyć je np. w skupie palet. Trzeba przy tym pamiętać, że wykonanie fotela czy sofy z palet nie polega jedynie na zmontowaniu ich w odpowiedni kształt i ułożeniu poduszek czy materaca. Palety muszą zostać dokładnie oczyszczone i oszlifowane, a także pomalowane.

Skup i sprzedaż palet

Najprostszym sposobem na wyszukanie dostawcy palet w najbliższej okolicy jest skorzystanie z internetu – zazwyczaj wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło z określeniem lokalizacji, np. „skup palet Poznań” czy „sprzedaż palet Poznań”. Możemy także od razu przejść do strony wybranego producenta, np. jedną z wiodących tego typu firm jest TEFRA.

Warto porównać kilka ofert, zwracając uwagę na takie szczegóły, jak wymiary, oznaczenia na wspornikach, dotyczące m.in. obróbki termicznej i numeru licencji, czy poziom wilgotności (nie powinien być wyższy niż 22%). Należy upewnić się również, czy na paletach nie ma żadnych niedopuszczalnych uszkodzeń lub zabrudzeń, czy drewno ma odpowiednią jakość oraz czy narożniki są poprawnie przycięte.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj