Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 13 lis, 2018 |

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w Poznaniu stanie pomnik Bohdana Smolenia, jednego z artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski.

Pomnik, stworzony według projektu pt. „Aaa tam cicho być” autorstwa Piotra Sochy, ma stanąć w centrum miasta, na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w pobliżu Charlie Monroe Kina Malta. Pomysłodawca przedsięwzięcia jest wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński.

Projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Pomnik ma przedstawiać Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne, czekając na chętnych, którzy będą się chcieli dosiąść, by porozmawiać z artystą.

Bohdan Smoleń

Bohdan Smoleń

Na ostatnim posiedzeniu komisji polityki przestrzennej w Poznaniu radni jednogłośnie zdecydowali wydać pozytywną opinię o postawieniu pomnika upamiętniającego wielkiego poznańskiego artystę. Niewykluczone, że zostanie zorganizowana zbiórka pieniędzy na wykonanie pomnika. Po sfinalizowaniu wszystkich procedur i zgromadzeniu funduszy będzie można przystąpić do jego budowy. Pomnik ma zostać odsłonięty w dniu urodzin Smolenia – 9 czerwca 2020 roku.

Bohdan Smoleń największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

tablica upamiętniająca Bohdana Smolenia autorstwa Romana Czeskiego w Baranówku

Przypomnijmy – artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu „Świat według Kiepskich”. W 2007 roku w Baranówku stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.

(źródła: niezalezna.pl, epoznan.pl)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj