Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | środa, 19 gru, 2018 | 1 Komentarz

Ile kosztuje i jak długo realizowany jest przelew międzynarodowy?

Coraz częściej korzystamy z opcji przelewów zagranicznych – przesyłamy pieniądze krewnym, albo płacimy za zakupy w sklepach internetowych. Zastanawiamy się wobec tego, kiedy środki znajdą się na koncie odbiorcy i jaki jest koszt międzynarodowego przekazu. Dowiedz się, ile kosztuje przelew zagraniczny i poznaj czas jego realizacji.

Przelewy bankowe SEPA i SWIFT – koszty

W przypadku bankowych przelewów międzynarodowych koszty rozliczane są w trzech taryfach. W SEPA obowiązuje wariant najtańszy, czyli SHA, w którym opłaty banku nadawcy pokrywa zleceniodawca, a banku adresata odbiorca. Za przelewy SWIFT płaci się z kolei według trzech instrukcji kosztowych: wspomnianej SHA, BEN (za wszystko płaci odbiorca) lub OUR (wszystkie opłaty pokrywa nadawca). Ostatnia opcja wybierana jest najczęściej. Zlecając przelew międzynarodowy trzeba liczyć się z koniecznością przewalutowania kwoty przekazu. Bank zrobi to według przyjętego przez siebie przelicznika, najczęściej niezbyt korzystnego dla klienta.

Poza koniecznością zamiany walut i związanymi z tym kosztami, instytucje pobierają standardowe opłaty za nadanie i zarządzanie transakcją. W przypadku przelewu SWIFT wszystkie banki stosują zasadę procentowego kosztu przelewu, uzależnionego od jego wysokości. Najczęściej przyjmują, że jest to odpowiednik 0,25% kwoty przekazu. Koszt przelewu SEPA waha się natomiast od 4 do 20 zł.

Czas realizacji przekazów SEPA i SWIFT

Warto wiedzieć, że przelewy SEPA można dokonywać jedynie w euro w obrębie krajów europejskich. Przekazy SWIFT realizowane są w większości walut. W przypadku przelewów SEPA czas realizacji to najczęściej jeden dzień roboczy. Średni czas oczekiwania na przekaz SWIFT wynosi od jednego do 3 dni roboczych. W tym wypadku można jednak dokonać wyboru trzech opcji dat zaksięgowania: do 3 dni, następnego dnia lub tego samego dnia, jeśli przekaz nadano do 13.00.

Przelew międzynarodowy w firmie pośredniczącej – przesyłaj pieniądze szybciej i taniej

Alternatywą dla bankowych przekazów SWIFT i SEPA jest zlecanie przelewów zagranicznych za pośrednictwem firm wyspecjalizowanych w tego typu operacjach. Ich usługi są bezpieczne, ponadto wiążą się z wieloma korzyściami finansowymi po stronie klienta. Pozabankowi operatorzy transakcji oferują tanie przelewy do Polski, ekspresowe przekazy do UK i do innych krajów. Udostępniają znacznie atrakcyjniejsze przeliczniki walut niż banki, co pozwala na spore oszczędności. Środki można przesyłać zwykle w ramach dwóch taryf.

W opcji standardowej pieniądze trafiają do odbiorcy za granicą nawet tego samego dnia, jeżeli operacja została zlecona i opłacona w dzień roboczy do godziny 11.00. Krótki czas realizacji to nie wszystko. Przykładowo, korzystając z oferty przelewów z UK do Polski – w zależności od proponowanej usługi – pierwszy i każdy co 10. przekaz może być darmowy, a za pozostałe płaci się tylko 2 funty. Realizację przelewu można znacznie przyspieszyć wybierając opcję superszybkiego przekazu. Środki zasilają konto odbiorcy nawet w 10 minut. W przypadku przekazów z UK do Polski koszt operacji to 5 funtów, czyli mniej niż w ramach przelewu SWIFT.

Najszybsze, a zarazem najtańsze przelewy międzynarodowe można zlecić korzystając z usług firmy pośredniczącej. Pozabankowi operatorzy transakcji oferują atrakcyjne przeliczniki walut, a niewielki koszt wykonania przekazu pozwala na znaczne oszczędności, szczególnie gdy regularnie przesyłamy pieniądze za granicę.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

  • Julka95
    środa, 26 gru, 2018, 19:20:34 |

    Przydatny wpis zwłaszcza dla niedoświadczonych. Teraz, w dobie zakupów internetowych oraz ogólnodostępnych transakcji z zagranicy niektórzy mogą mieć problem z tymi przelewami międzynarodowymi. Niestety, jakiś czas temu, gdy potrzebowałam w moim banku Pani nie dała mi instrukcji co do tego jak wygląda kod SWIFT, który numer gdzie wpisać. Fajnie, że redakcja zajmuje się takimi tematami.

Skomentuj