Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 11 lip, 2018 |

Ruszą prace nad budową ścieżki edukacyjnej wokół Glinianek w Mosinie

O budowie ścieżki edukacyjnej wokół pożegowskich Glinianek mówi się już od dawna. Prace nabierają tempa, udało się także pozyskać dodatkowe środki na dofinansowanie inwestycji. Już niedługo mieszkańcy i turyści będą mogli cieszyć się z nowej atrakcji turystycznej w naszej gminie.

Przypomnijmy – w dniu 14 maja br. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na budowę ścieżek wokół Glinianek oraz ścieżki edukacyjnej w kierunku jeziora Budzyńskiego. W przetargu ofertę złożyły trzy firmy – najdroższa oferta obejmowała kwotę 1.731.105 pln, a najtańsza 1.484.163 – tę złożyła firma BrukPol Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Wielkich. Złożone oferty znacznie przekroczyły kosztorys, w tym kwotę jaką inwestor chciał przeznaczyć na zadanie tj. 1.092.852 pln. W wyniku rozmów z Certum Koordynacji Projektów Środowiskowych, udało się uzyskać dodatkowe środki do puli pozyskanego już dofinansowania.

glinianki - kąpielisko mosina

mosińskie Glinianki (zdj. arch.)

Budowa ścieżki realizowana jest w ramach projektu „Zmniejszenie nadmiernej i niekontrolowanej presji turystycznej na gatunki i siedliska na terenach chronionych Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz obszarach Natura 2000 poprzez budowę małej infrastruktury – budowa ścieżki rowerowej”.

Całkowity planowany koszt realizacji projektu to 1.806.99,68 zł. Wysokość dofinansowania wynosi ogółem 1.535.949,72 zł, zaś wkład własny Gminy Mosina – 271.049,96 zł. Na ogólną kwotę składa się opracowanie projektu, budowa ścieżki, a także działania związane z promocją, takie jak budowa tablic informacyjnych i edukacyjnych oraz wydanie broszury dotyczącej siedlisk i gatunków.

Planowana ścieżka ma mieć długość 1800 m i szerokość 2,5 m. Zakres robót obejmować będzie między innymi: wycinkę drzew i krzewów, profilowanie terenu, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych w trzech połączonych odcinkach, wykonanie odwodnienia. Wykonane zostaną także tablice edukacyjne, stojaki na rowery, ławki, tablica z mapą.

widok na wieże widokową w Mosinie na Pożegowie

widok na wieżę widokową w Mosinie (Pożegowo)

Termin wykonania zamówienia to 7 miesięcy od daty zawarcia umowy. Wszystko wskazuje zatem na to, że już niedługo będziemy mogli korzystać z nowej atrakcji turystycznej w naszej okolicy.

O budowie nowej ścieżki pisaliśmy już wcześniej: Powstanie ścieżka edukacyjna na gliniankach! i Projekt za milion złotych

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj