Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Jan Bylczyński | piątek, 6 lip, 2018 | komentarzy 20

Odcinek z węzła Mosina do Poznania na S5 [film z przejazdu]

Mosina cierpi na brak odpowiedniej infrastruktury drogowej. W wyniku agresywnej rozbudowy mieszkaniowej użytkowników dróg sukcesywnie przybywa, czego naturalną konsekwencją są coraz dłuższe korki. Lekarstwem na ten stan rzeczy miała być rozbudowa istniejących dróg, budowa obwodnic, słynnej „Czerwonki” oraz drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn. Okazuje się jednak, że szumnie zapowiadanej przez polityków infrastruktury jest … jak na lekarstwo.

W internecie pojawił się film, w którym zobaczyć można aktualny postęp prac na odcinku z węzła Mosina do Poznania.

Średnia prędkość podróży na odcinku istniejącej drogi krajowej nr 5 pomiędzy Poznaniem, a Wronczynem wynosi 55 km/h. A budowa drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn jest mocno opóźniona. Odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania w kierunku Wrocławia, który miał m.in odciążyć z ruchu tranzytowego Mosinę, miał być gotowy w listopadzie 2017 r. (docelowo na Euro 2012). GDDKiA przesunęła termin zakończenia prac na 2018 rok.

W internecie pojawił się film, w którym zobaczyć można aktualny postęp prac na odcinku z węzła Mosina do Poznania. Jak widać,  na placu budowy niewiele się dzieje. Wygląda na to, że zakończenie budowy w bieżącym roku wydaje się również mało realne.

Przejazd drogą ekspresową S5 Wrocław – Poznań od węzła Mosina do węzła Poznań Zachód. Film przyśpieszony 10x

Budowa tej drogi miała się skończyć w listopadzie 2017 roku. Nie ma żadnych szans żeby skończyła się w roku 2018. Na budowie nie dzieje się praktycznie nic. – internauta

Oddanie do użytku drogi ekspresowej pozwoliłoby kierowcom zaoszczędzić sporo czasu podróży. Istniejąca droga krajowa nr 5 przechodzi na budowanym odcinku przez szereg miejscowości, które nie posiadają obwodnicy.

Węzeł drogowy Mosina

Węzeł drogowy Mosina

Według informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planowane jest udostępnienie przejazdów poprzecznych nad budowaną trasą tj. przede wszystkim drogą wojewódzką nr 431 (węzeł Mosina) do końca lipca. Pod koniec czerwca mieszkańcy Stęszewa i okolic protestowali przeciwko przeciągającej się budowie drogi S5. Ważna dla nich droga wojewódzka 431 przebiega właśnie przez węzeł Mosina.

S5 Poznan - Wronczyn. Fot:bobby29 SSC

S5 Poznań – Wronczyn (stan na marzec 2018). Fot:bobby29 SSC

Napisano przez Jan Bylczyński opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (20)

 • Andrzej Raźny - radny
  piątek, 6 lip, 2018, 12:18:01 |

  niestety na wykonawcę ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej Poznania nie ma siły bowiem na tym etapie rozważano wypowiedzenie umowy, ale to przedłuży zakończenie tego odcinka o ponad rok (nowe przetargi, nowy budżet i cena na pewno zdecydowanie wyższa). Stąd GDDKiA przyjęła strategię „nękania wykonawcy” aby zakończył budowę do końca tego roku. Na to czekają Komorniki i Stęszew ale i dla Mosiny to ważna sprawa. Odnośnie naszej inwestycji czyli „Czerwonki” to dramat. Cztery lata urząd pracował nad tą inwestycją i nadal nie ma pozwolenia budowlanego. Ostatnio ze Starostwa Powiatowego Gmina otrzymała pismo w którym wskazano 28 punktów dotyczących uzupełnienia dokumentacji do pozwolenia. Wydawać by się mogło, że teren idealny na inwestycję. Prawie 900 metrów do zrobienia bez uciążliwości domów mieszkalnych (tylko otulina WPN i ogródki działkowe których praktycznie przy „Czerwonce” już nie ma). Wiele miesięcy słyszeliśmy jako radni „już jesteśmy na ostatniej prostej”. Ale nadal tej drogi nie zaczynamy budować. Porównując do części zachodniej obwodnicy Poznania to jest już ona na ostatnim etapie (przybędzie 14 kilometrów obwodnicy do węzła Mosina) a my nadal stoimy w coraz większych korkach komunikacyjnych.

  • mosiniak
   piątek, 6 lip, 2018, 18:50:18 |

   Ja bym się nie chwalił dopiskiem radny, bo po takim wpisie chwały to nie przynosi.
   Tak jak napisał „taksówkarz”, gdyby nawet 30 procent aut miało rejestrację PZ, to i tak nie wszystkie są z z gminy Mosina.
   Pan jednak tego nie widzi.

 • Many
  piątek, 6 lip, 2018, 13:27:53 |

  Czerwonka drugi basen :)

 • Zeb
  piątek, 6 lip, 2018, 13:29:32 |

  To redakcja nie widzi, że skończone? Przecież nikt nie mówił,że będzie asfalt hehe

 • Mlody
  piątek, 6 lip, 2018, 13:52:53 |

  Dobrze ze nie budują obiecanej drogi Kornik Mosina Granowo bo to by mógł by być horror , choć polska firma by pewnie bardziej sprawnie to budowała bo jak z euro na złotówki przejść ? A na jakim etapie jest budowa drogi Nr 431 i mostu w Rogalinku wie ktoś cos

 • taksówkarz
  piątek, 6 lip, 2018, 18:43:57 |

  W wyniku agresywnej rozbudowy mieszkaniowej użytkowników dróg sukcesywnie przybywa, czego naturalną konsekwencją są coraz dłuższe korki. Lekarstwem na ten stan rzeczy miała być rozbudowa istniejących dróg, budowa obwodnic, słynnej “Czerwonki” oraz drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn.

  Czy szanowna Redakcja GMP sprawdziła, z jakimi rejestracjami samochody przemieszczają się po drogach wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych w granicach Gminy Mosina? W godzinach szczytu ponad 75% aut to tranzyt z gmin i województw ościennych (także bardzo odległych). Warto to sprawdzić choćby przy skrzyżowaniu Śremska, Leszczyńska, Wawrzyniaka, mostowa. To może być dobra lekcja wiedzy na temat wpływu „agresywnej rozbudowy mieszkaniowej” na korki w Mosinie. Od środka widzę przyczyny tego zamieszania, ale takich głupot nie opowiadam. dajcie sobie czas, sprawdźcie rejestracje w szczycie. Wystarczy 15 minut i wszystko jasne.
  Kto u Państwa zamówił ten żenujący materiał?

 • Michał
  piątek, 6 lip, 2018, 20:34:42 |

  Dużo jest rejestracji np. z Kościana – PKS
  Obecnie szybciej do Poznania jest przejechać przez Mosinę niż przez Stęszew i Komorniki.

  • mosiniak
   sobota, 7 lip, 2018, 10:34:00 |

   Tak jak prawi „taksówkarz” na trasach przelotowych zdecydowana większość aut z terenów spoza naszej gminy z rejestracjami: PO, PGN, PLE, DW, GA, GD, WX, FZ, FG, CW, CB, takze z terenów Polski południowej i południowo-wschodniej. Wystarczy popatrzeć na rejestracje przed nami i za nami. Najlepiej widać to na skrzyżowaniach. W szczycie rejestracji powiatu poznańskiego (PZ,POZ) góra 1/3, a przecież jest to 17 gmin i Poznań jako miasto na prawach powiatu. Ile aut z rejestracja PZ na drogach naszej gminy jest własnością jej mieszkańców?

   • Franek
    sobota, 7 lip, 2018, 11:48:02 |

    Po ciszy w eterze znów zbawca narodu, mosiniak vel Mieloch edukuje „ciemny lud”. Do tej wyliczanki dodałbym: MA, MB, MC, MD, ME…….., a zakończył bym na MP. Pierwsze litery nazwiska i imienia, chodzącej, niekwestionowanej doskonałości.

    • Aniela
     sobota, 7 lip, 2018, 12:02:03 |

     Franku.
     Proponuję tornister na plecy, a po 8 latach powrót na fora, celem komentowania w języku polskim. Proponuję także jakiś dobry środek antyalergiczny na wybrane nazwiska. Dobrze także jest puknąć się trzy razy pomiędzy oczy. Podobno wtedy powraca rozsądek.

     • Franek
      sobota, 7 lip, 2018, 12:11:44 |

      No nie, teraz Aniela.

     • Aniela
      sobota, 7 lip, 2018, 16:55:53 |

      Masz coś Franku przeciwko kobietom?

 • Borek
  piątek, 6 lip, 2018, 23:04:54 |

  Niestety ale naturalną konsekwencją budowlanki mieszkaniowej są korki. Szkoda, że nikt jeszcze w Polsce nie wpadł na to aby najpierw budować ekspresówki, a później mega osiedla mieszkaniowe.

 • Andrzej
  środa, 6 mar, 2019, 4:47:12 |

  MOSINIACY odpowiedź na Wasze problemy jest bardzo prosta związane z infrastruktura MOSINY do puki WYBIERALISCIE na Burmistrza Gminy MOSIna postkomuniste to w MOSINIE nie było zrealizowanych najpotrzebniejszych inwestycji tak skutecznie blokował wszystko że „jest jak jest” Miejcie pretensje do samych Siebie. Napiszę więcej. Ostatnie wybory na burmistrza. Wybraliscie człowieka który podniósł WAM ceny za Śmieci naprawdę nie rozumiałem Waszej decyzji!!!!! Myślę ze w następnych wyborach na burmistrza zreflektujecie się i postawić ie Swój głos na Pana Roberta Borkiewicza. Liczę na Was!!!!!!

  • gość
   środa, 6 mar, 2019, 13:48:01 |

   @Andrzej
   „do puki” i wszystko na temat Twojej wypowiedzi…
   Problemy Mosiny są między innymi takie, jak wyżej.
   O innych długo by trzeba mówić..

  • mieszkaniec
   środa, 6 mar, 2019, 15:22:47 |

   I Tobie się wydaje że wybierając Borkiewicza coś się magicznie zmieni? Decyzje są podejmowane w ramach zastanej sytuacji i nijak mają się do obietnic wyborczych lub/i chęci danej osoby.

Skomentuj