Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 19 lut, 2018 |

Bądźmy ludźmi dla zwierząt

W ostatnich tygodniach obserwujemy zwiększoną liczbę komunikatów dotyczących zaginionych i porzuconych zwierząt w naszej okolicy. Część z nich to „żywe” prezenty, które nie spodobały się nowym właścicielom. Większość z nich szuka teraz domu. Prezentujemy cenne wskazówki jakie uzyskaliśmy od pracowników Schroniska dla Zwierząt w Skałowie – jak zachować się, gdy napotkamy na zbłąkanego psa, oraz co robić, gdy zaginie nam nasz własny pupil.

Ku przestrodze:

porzucenie uważa się za jedną z form znęcania się nad zwierzęciem, zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11 Ustawy o Ochronie Zwierząt i jest karalne

Sezon porzuceń

Styczeń i luty to miesiące, w których zwiększa się liczba porzucanych przez właścicieli zwierząt. Są to najczęściej nietrafione prezenty świąteczne, których właściciele nie byli gotowi na ich przyjęcie.

Dodatkowo do skali problemu przyczynia się okres ferii, kiedy to świeżo upieczeni właściciele zwierząt wyjeżdżają na urlopy, a pies czy kot okazuje się być przeszkodą w realizacji planów o wymarzonych wakacjach…

Jak zachować się, gdy napotkamy na zbłąkanego psa

Podajemy cenne wskazówki, jakie otrzymaliśmy od zastępcy dyrektora schroniska Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, Pani Lidii Rychlewskiej jak postępować w przypadku znalezienia nieznajomego psa oraz co robić, gdy zagubi się nasz własny pies lub kot:

W przypadku znalezienia nieznajomego psa, najpierw radzimy, by sprawdzić, czy pies jest w jakikolwiek sposób oznakowany, czy posiada adresówkę (medalik lub napisany adres/ telefon na obroży), tatuaż lub chip. W przypadku chipa, o pomoc można poprosić lekarza weterynarii lub Straż Miejską. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie znalezienia psa odpowiednim służbom (na terenie gminy Mosina jest to Straż Miejska) i telefoniczne powiadomienie Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, tel. 783 552 272. Jeśli osoba, która znalazła psa, nie ma możliwości jego przetrzymania do czasu znalezienia właściciela, należy skontaktować się ze Strażą Miejską i poprosić o jego odbiór. Warto także popytać sąsiadów, zostawić plakaty ze zdjęciem psa tam, gdzie jest to możliwe, np. w pobliskim sklepie spożywczym, w sklepie zoologicznym, w gabinecie weterynaryjnym oraz zamieścić ogłoszenia w internecie, np. na lokalnych forach i stronach poświęconym zagubionym zwierzętom. Zawsze, w kontakcie z nieznanym psem, zachować należy ostrożność. Pies może być wystraszony i prezentować zachowania agresywne. Jeśli zwierzę zachowuje się w sposób nieprzewidywalny lub jest osowiałe, czy atakuje, należy unikać z nim bezpośredniego kontaktu i jak najszybciej powiadomić Straż Miejską – informuje Pani Lidia Rychlewska z-ca dyrektora schroniska w Skałowie.

Jak zachować się, gdy zaginie nam zwierzę

Gdy zagubi się nasz pies lub kot, w pierwszej kolejności należy poinformować Straż Miejską w Mosinie i Schronisko dla Zwierząt w Skałowie – tel. 783 552 272 (można także wysłać zdjęcia zaginionego zwierzaka z informacją, gdzie i kiedy zwierzę zaginęło wraz z numerem telefonu kontaktowego). W tych instytucjach można także uzyskać informacje, czy pies lub kot został znaleziony i kiedy możliwy będzie jego odbiór. Warto powiadomić pobliskie gabinety weterynaryjne, a także służby miejskie, które pomagają zwierzętom po wypadkach (istnieje niestety możliwość, że nasz podopieczny uległ wypadkowi drogowemu). Pomocne będą ogłoszenia na lokalnych forach internetowych i stronach poświęconym zaginionym zwierzętom oraz plakaty w okolicy, gdzie zwierzę zaginęło – dodaje Lidia Rychlewska.

Jednocześnie informujemy, że Schronisko w Skałowie nie przyjmuje zwierząt od osób indywidualnych, jedyną drogą jest zgłoszenie Straży Miejskiej.

Dane adresowe Schroniska w Skałowie:

ul. Warzywna 25, 62-025 Skałowo

Kontakt:783 552 272

Zwierzęta zagubione można odbierać codziennie w godzinach 7.00 – 20.00.

Schroniska dla Zwierząt w Skałowie

Schronisko dla Zwierząt w Skałowie

Niestety, mimo wielu apeli i kampanii informacyjnych, wciąż jeszcze wielu ludzi traktuje zwierzęta jak rzecz, nie biorąc odpowiedzialności za ich posiadanie. Jako przykład przedstawiamy niektóre posty znalezione na portalach społecznościowych, dotyczące tylko naszego regionu:

Jeśli znajdziemy błąkające się zwierzę, poinformujmy o tym Straż Miejską. Zwierzę zostanie odwiezione do Punktu czasowego pobytu zwierząt bezdomnych, mieszczącego się przy ulicy Sowinieckiej 6 G w Mosinie (teren Zakładu Usług Komunalnych w Mosinie Sp. z o. o.). W przypadku, kiedy właściciel się nie znajdzie, po 5 dniach zwierzęta zostają umieszczone w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj