Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 3 paź, 2018 | 1 Komentarz

Skok ze spadochronem? To nie takie trudne!

Twoim marzeniem jest skok spadochronowy? Teraz jego realizacja może być jeszcze prostsza – wystarczy tylko zarezerwować skok w tandemie!

Wielu osobom skok spadochronowy kojarzy się z koniecznością posiadania odpowiedniego szkolenia oraz kondycji. Teraz jednak tak naprawdę nie jest to potrzebne – wystarczy zarezerwować skok tandemowy, czyli skok spadochronowy odbywający się z instruktorem.

Czym dokładnie są skoki tandemowe? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wziąć w nich udział? Jak odbywa się skok w tandemie krok po kroku? W końcu, ile trzeba za nieco zapłacić?

Na czym polegają skoki spadochronowe w tandemie?

Zwykły skok spadochronowy to skok jednej osoby. W przypadku skoków tandemowych mamy do czynienia ze skokiem przeznaczonym dla dwóch osób jednocześnie – pilota tandemu oraz pasażera.

Pilotem w tandemie jest instruktor spadochroniarstwa, posiadający odpowiednie przygotowanie i doświadczenie w tej dziedzinie. To on odpowiedzialny jest za kwestie techniczne skoku. Z kolei pasażer nie musi mieć żadnej praktyki w tej dziedzinie, dlatego to nie lada gratka dla osób chcących doznać emocji towarzyszących skokom spadochronowym.

Pasażer i pilot tandemu połączeni są ze sobą uprzężą tandemową. Na plecach pilota znajduje się specjalny spadochron tandemowy przeznaczony dla dwóch osób, wraz ze spadochronem zapasowym i automatem spadochronowym dla maksymalnego bezpieczeństwa.

Kto może wziąć udział w skoku w tandemie?

Największą zaletą skoków tandemowych jest ich łatwa dostępność. Osoby zainteresowane skokiem nie muszą brać udziału w specjalnych, drogich szkoleniach, nie muszą posiadać badań lekarskich i nie muszą uczestniczyć w dodatkowych treningach.

Skoki tandemowe nie posiadają również żadnych ograniczeń wiekowych – skakać mogą osoby poniżej 18. roku życia, często swoje marzenia spełniają również seniorzy.

Główne przeciwwskazania do skoków w tandemie to:

  • zbyt duży ciężar pasażera – powyżej 100-110 kilogramów zależnie od używanego sprzętu
  • ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego
  • niestabilność kręgosłupa
  • wrodzona łamliwość kości
  • epilepsja

Zatem niemalże każdy, kto chciałby skoczyć ze spadochronem, może zrobić to z pomocą skoków tandemowych.

Jak skacze się w tandemie?

Pierwszym etapem do skoku tandemowego jest dokonanie rezerwacji na dogodny termin. Można zrobić to całkowicie przez internet, na przykład na stronie internetowej http://skacz.pl. Należy wybrać miejsce i termin skoku, a także jego rodzaj.

Skoki spadochronowe w tandemie oferowane są przeważnie w dwóch wariantach – z wysokości 3000 metrów nad ziemią albo 4000 metrów. Wysokość wyskoku wpływa na czas tak zwanego swobodnego spadania. To spadanie bez otwartej jeszcze czaszy spadochronowej, gdy uczestnicy skoku mogą lecieć w kierunku ziemi z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę.

W przypadku skoku z 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, dla 4000 metrów – około 50-60 sekund.

Zanim jednak dojdzie do wyskoku z samolotu, pasażer podpisuje na miejscu umowę i bierze udział w krótkim instruktażu bezpieczeństwa. Odbiera też stosowne wyposażenie, a mianowicie gogle i kombinezon, gdy wymaga tego aura.

Po wstępnych przygotowaniach uczestnicy skoku wchodzą do samolotu i wylatują na wybraną wysokość. Tam odbywa się skok w przestworza. Po swobodnym spadaniu, na wysokości około 1500 metrów, pilot tandemu otwiera spadochron i następuje faza powolnego opadania w kierunku lądowiska.

Lądowanie przy skoku tandemowym jest miękkie i nie trzeba obawiać się o ryzyko urazów.

Warto także wskazać, że osoby zainteresowane skokami mogą wykupić usługę rejestracji – polega ona na fotografowaniu i filmowaniu skoku. To kapitalna pamiątka na lata ze swojego wyczynu!

Ile kosztują skoki spadochronowe w tandemie?

Za skok tandemowy wcale nie trzeba płacić bardzo dużo. Ceny zależne są głównie od wysokości wyskoku, dodatkowych opcji oraz od polityki cenowej stosowanej przez ośrodek spadochroniarski.

Za skok spadochronowy z wysokości 3000 metrów trzeba zapłacić około 500-600 złotych. Ten z wysokości 4000 metrów to wydatek rzędu 700-800 złotych. Za usługę rejestracji wydarzenia trzeba zapłacić około 200-300 złotych.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Eliza
    czwartek, 4 paź, 2018, 19:12:20 |

    skakałam ze spadochronem i adrenalina była! Wcześniej jeszcze latałam w leszczyńskim aerotunelu tak samo fajna sprawa , warto podjechać i spróbować sił :)

Skomentuj