Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 8 paź, 2018 | komentarzy 14

Czy będziemy oddychać czystym powietrzem?

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim powracający temat smogu. Coraz częściej mówi się o dbałości o środowisko, wzrasta świadomość mieszkańców w tym temacie, mimo to normy jakości powietrza w naszym regionie notorycznie są przekraczane. Co jeszcze możemy zrobić?

Od tego roku w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ministerstwa Środowiska realizowany będzie program Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Zakłada on finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła. Do 2029 roku przeznaczone na ten cel zostanie 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych – 39,7 mld zł.

smog – definicja

Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

W ramach programu finansowana będzie między innymi wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

instalacja fotowoltaiczna

instalacja fotowoltaiczna

Program skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami budynku.W ramach programu zostały przygotowane spotkania informacyjno-edukacyjne, które odbywają się w gminach w całej Polsce i potrwają do 15 października br. Program spotkań obejmuje wyjaśnienie definicji zanieczyszczeń powietrza, wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu, mówi o skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie.

CZYSTE POWIETRZE

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” – projekt realizowany we współpracy Ministerstwa Środowiska i partnerów

„Czyste powietrze” w Mosinie

We wtorek 2 października br. mieszkańcy Mosiny również mieli okazję uczestniczyć w takim spotkaniu. W  Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie odbyło spotkanie informacyjne dla mieszkańców dotyczące programu Ministerstwa Środowiska „Czyste powietrze”.

Program Priorytetowy Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Program koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe, a także ograniczy emisję pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji do środowiska naturalnego.

emisja wysoka i niska Prezentacja CZYSTE POWIETRZE

emisja wysoka i niska Prezentacja CZYSTE POWIETRZE

Obecnie resort środowiska prowadzi cykl spotkań informacyjnych w gminach dotyczących programu i takie spotkanie odbyło się 2 października w Mosinie. Eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska przedstawili informacje z zakresu edukacji ekologicznej, skutków wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu,  a także możliwości uzyskania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Obecni na spotkaniu mieszkańcy dowiedzieli się jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu. Prelegenci odpowiedzieli także na pytania dotyczące indywidualnych przypadków, wyjaśniając szczegółowo procedurę ubiegania się o dofinansowanie.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dofinansowanie będzie można uzyskać zarówno w przypadku istniejącego jednorodzinnego budynku mieszkalnego jak i nowo budowanego. W istniejących budynkach program obejmie m.in. wymianę źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła oraz docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Natomiast w powstających dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

pomiary 10.02.2018

pomiary stanu jakości powietrza w naszym regionie podczas tegorocznej zimy – 10.02.2018

Wnioski o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie w terminie od 19 września do 30 czerwca 2027 r.

Więcej o naborze wniosków – na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nfosigw.gov.pl
Więcej o programie czyste powietrza stronie www.mos.gov.pl

Obecny na spotkaniu 2 października zastępca burmistrza Przemysław Mieloch, zwrócił się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z zapytaniem o możliwość wsparcia przez Gminę Mosina rządowego programu „Czyste powietrze” poprzez współfinansowanie przez Gminę Mosina dotacji dla beneficjentów z terenu naszej gminy, by zmniejszyć koszt ich wkładu własnego, który może przekraczać możliwości niektórych mieszkańców. Obecnie Urząd Miejski w Mosinie oczekuje na stanowisko NFOŚIGW w tej sprawie.

W ramach wielu proekologicznych działań w kierunku zmniejszenia niskiej emisji do atmosfery, między innymi prowadzonej systematycznie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, Gmina Mosina uruchomiła w tym roku program dofinansowania wymiany pieców węglowych na proekologiczne, na realizację którego wyasygnowana została z jej budżetu kwota 100 000,00 zł.

doraźne sposoby ograniczania zanieczyszczeń

doraźne sposoby ograniczania zanieczyszczeń

Przy okazji przypominamy materiały na temat smogu i poprawy jakości powietrza, które publikowaliśmy już na naszych łamach:

Dofinansowanie na walkę ze smogiem – czy wystarczające?

Co robimy w walce ze smogiem?

Jak oszczędzać ciepło w domu?

(wykorzystano informacje z: www.mos.gov.pl; Joanna Nowaczyk, mosina.pl)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (14)

 • Gość
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 13:52:04 |

  Nie wydaje mi się, że będziemy oddychać czystym powietrzem. Przynajmniej do kiedy nie zmieni się mentalność i mieszkańcy przestaną palić swoje śmieci. Przydałyby się zdecydowane działania Straży Miejskiej, która w ramach swoich działań ukarała by kilku delikwentów spalających śmieci bardzo surowymi karami ( o dziwo bardzo łatwo jest to sprawdzić – wymaz z komina). Może to zadziała na resztę. Warto też zaznajomić się z odpowiednią metodą spalania węgla tj. rozpalaniem od góry, która jest jeszcze w naszym kraju nowością, a zwykła zmiana nawyków już jest w stanie zdziałać cuda. Od tego trzeba zacząć – potem dopiero termomodernizacje i dotacje bo to jest mała część całości jaką jest skuteczna walka ze smogiem.

  • Jacek S.
   poniedziałek, 8 paź, 2018, 14:54:52 |

   Po pierwsze wymaz kojarzy mi się z wymazem z pochwy, ale do rzeczy. Oczywiście, należy pobrać materiał spalany w piecu. do tego służą odpowiednie narzędzia, oraz standardowy pojemnik na pozyskana próbkę. Próbkę wysyłamy do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju.
   Więcej na temat owego Laboratorium tutaj:
   https://www.clpb.pl/

  • mieszkaniec
   wtorek, 9 paź, 2018, 8:24:15 |

   Uważam że nie do końca masz rację. Karanie będzie skuteczne tylko w niewielkim procencie. Dlaczego? Bo palący śmieciami dzielą się na dwie grupy – pierwsza palący z głupoty, druga – paląca z biedy. Przy czym ta pierwsza jest w mniejszości, bo osoby mające jako takie dochody już najczęściej wymieniły piece na mniej absorbujące uwagę właściciela w procesie palenia (czytaj groszek, gaz itp). A jedynie tej grupie ewentualna kara za spalanie śmieci mogłaby dać do myślenia. Druga grupa nie pali z głupoty tylko z biedy – i tutaj kara nie zmieni nic, a nawet pogorszy sprawę, do dodatkowy wydatek na mandat spowoduje mniejszą ilość kasy na opał… To trochę jak z mandatem za rozmowę w trakcie jazdy przez telefon bez zestawu. Moim zdaniem danie mandatu takiej osoby nie rozwiąże problemu, bo zapłaci i dalej będzie robić to samo. Zamiast mandatu powinno być wezwanie do zakupu zestawu głośnomówiącego i zgłoszenie się z rachunkiem do policji. A w przypadku drugiego złapania na tym samym – mandat X 100 :)
   Tak samo jest z paleniem śmieciami, nie powinno być mandatu, tylko nakaz wymiany pieca na uniemożliwiający taki proceder (w przypadku braku funduszy ze skierowaniem do programów takich jak ten opisywany, bo to jest jedyna grupa beneficjentów którzy mają realną szansę na sensowną dotację).

   Karaniem nic nie załatwisz, bo polak to specyficzny twór który zawsze staje okoniem do władzy :)

   • Mieszkańcu
    wtorek, 9 paź, 2018, 15:08:43 |

    Osoby ubogie objęte są pomocą MOPSu i dostają pieniądze na zakup opału.

    • mieszkaniec
     wtorek, 9 paź, 2018, 15:21:52 |

     Taaa… Tona groszku ponad 1tys gdzie wystarcza to średnio na miesiąc, koszt ogrzewania gazem to podobna kwota. Chcesz mi wmówić że osoby dostają takie pieniądze na ogrzewanie??? Nie wydaje mi się.
     Zresztą, znam takie rodziny z racji różnych akcji (choćby nawet Szlachetna Paczka) i wiem czym palą i w czym i jakie pieniądze dostają. Tak więc – proszę – bez populizmu.

 • Borek
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 13:54:24 |

  Dla mnie to bardziej działania wyborcze niż jakieś faktyczne działania. Bo jak zwykle w takich przypadkach – otoczka ogromna a konkretnych działań urzędu brak.

 • pytanie
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 13:59:03 |

  Dobra, a jak rozpoznać, że ktoś spala śmieci, a nie normalny opał. Mam na myśli bardziej plastyki.

 • polak mały
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 16:49:15 |

  Przede wszystkim zapach dymu. Tworzywa sztuczne to w większości związki zawierające chlor. Dla przykładu w masie PVC około 56% wagi stanowi chlor. Od chloru dym uzyskuje zabarwienie żółto zielone…

  • Gość
   poniedziałek, 8 paź, 2018, 17:06:20 |

   dzięki za info!

 • Robert
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 21:17:47 |

  Nie będziemy mieli czystego powietrza, dopóki nie zmieni się mentalność ludzi. A z tym będzie bardzo ciężko. Jak na razie pozostają tylko oczyszczacze powietrza i czujniki smogu. Tylko to nie jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, tylko jakaś forma ochrony przed ogarniającym smogiem.

  Pozdrowienia z Krakowa.

 • Tomasz Napierała
  poniedziałek, 8 paź, 2018, 22:38:43 |

  Nawet najlepszy opał zapalany od dołu będzie dawał dużo syfu.Problem tkwi w niewłaściwej technice palenia.

 • mieszkaniec
  wtorek, 9 paź, 2018, 8:15:05 |

  Też byłem na tym spotkaniu, i po pierwsze dotacje są od 30 do 90%, ale – nie na wszystko i nie dla każdego. Warunki wejściowe są takie, że osoby którym zależałoby na modernizacji raczej nie mają szans lub uzyskane środki są tak niewielkie, że nie są warte papierkowej roboty. Po pierwsze, dotacja dotyczy kwoty netto (czyli już realnie mamy 20 parę procent mniej), po drugie, dotyczy relatywnie starych budynków (które po większości są już ocieplone) i starych systemów grzewczych. Nie można także wymienić ogrzewania na faktycznie ekologiczne pompy ciepła czy fotogalwanikę, ponieważ promowany jest gaz tylko i wyłącznie (inne źródła tylko w przypadku braku możliwości podłączenia gazu). A gaz jak wiemy wcale nie jest taki ekologiczny, bo jego wydobycie i produkcja nie jest eko.
  Na sam koniec warto zwrócić uwagę, że program jest robiony pod wyborców, tak jak 500+, bo do 90% zwrotu kosztów otrzymają osoby z dochodami poniżej 600zł :/
  Tak więc program jest promowany jako sukces, ale po analizie możliwości faktycznego otrzymania dotacji okazuje się że tak naprawdę wcale nic nie oferuje. Osoby świadome ekologicznie zapewne nie będą się łapały na sensowny procent, a osoby które mogłyby otrzymać duży zwrot najczęściej nie będą zainteresowane, bo palenie śmieci jest dla nich tańsze… :/
  Moje spostrzeżenia najlepiej potwierdza fakt, że w miarę jak osoba prowadząca spotkanie ujawniała kolejne „kruczki” tak osoby będące na spotkaniu opuszczały salę …

  • Gość
   wtorek, 9 paź, 2018, 17:29:30 |

   Zgadza się i dobrze to opisałeś.
   Zmieńcie tylko „fotogalwanikę” na fotowoltykę.

   • mieszkaniec
    środa, 10 paź, 2018, 8:43:57 |

    Fakt – mój błąd – ale brak możliwości edycji posta :/

Skomentuj