Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 22 lis, 2018 |

Wszystko, czego nie wiecie o Stora Enso

Stora Enso jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w naszej okolicy. Nie wszyscy jednak wiemy, w czym tak naprawdę specjalizuje się firma, co produkuje się w Mosinie, jak funkcjonuje zakład? Marcin Ratajczyk, Dyrektor Zakładu Stora Enso w Mosinie, odpowiada na najbardziej nurtujące nas pytania.

Jaka jest historia Stora Enso w Mosinie?

Zakład Stora Enso w Mosinie znajduje się na terenie dawnego Zakładu nr 5 Swarzędzkich Fabryk Mebli. Decyzję o budowie i lokalizacji podjęto w 2003 roku. Roboty budowlane rozpoczęły się w roku następnym, a w grudniu 2005 roku ukończono pierwszy etap inwestycji. Wówczas uruchomiliśmy produkcję opakowań z tektury laminowanej. Nasz zakład jest jedną z czterech fabryk Stora Enso w Polsce. Pozostałe znajdują się w Ostrołęce, Tychach i Łodzi.

Stora Enso - oddział w Mosinie

Stora Enso – oddział w Mosinie

Co produkuje zakład Stora Enso w Mosinie?

Produkujemy efektowne opakowania wysokiej jakości z zaawansowanym nadrukiem offsetowym. Nowoczesny park maszynowy pozwala nam wytwarzać opakowania kaszerowane oraz laminowane dwustronnie. W naszej ofercie znajdują się zarówno opakowania wykrawane z tektury litej, jak i tektury falistej kaszerowanej arkuszem offsetowym. Jesteśmy dostawcą klejonych oraz sztancowanych pudeł jednostkowych i zbiorczych. Dostarczamy opakowania dla znanych marek narzędziowych, elektronicznych i spożywczych, których produkty można znaleźć w dużych sieciach dyskontowych. Jesteśmy obecni na rynku polskim oraz zagranicznym. Charakter działalności zakładów przetwórczych Stora Enso, w tym Mosiny, wiąże się wyłącznie z zakupami surowca w postaci papieru i produkcją różnorodnych opakowań. Stosowane przez nas surowce są przyjazne środowisku, odnawialne oraz w stu procentach poddają się recyclingowi.

Jak przebiega proces produkcyjny w zakładzie? Czy jest bezpieczny dla środowiska?

Wpływ naszej działalności na środowisko jest niewielki. Cały proces rozpoczyna się od zakupu surowca w postaci papieru w rolach, który jest następnie cięty na arkusze i pokrywany drukiem. Kolejny etap to przyklejanie zadrukowanych arkuszy do spodniej warstwy tektur dwuwarstwowych. Końcowa faza polega na wycinaniu formy płaskiej pudełka na maszynach sztancujących. Tak przygotowane pudła mogą zostać zapakowane i wysłane do naszych klientów. Mogą również zostać złożone w naszym zakładzie i w tej postaci trafić w ich ręce. Cała produkcja odbywa się z troską o środowisko. Wdrożyliśmy certyfikowany System Zarządzania Środowiskowego zgodny z normą ISO 14001:2015, która definiuje parametry naszej działalności. Stosujemy praktyki, których celem jest nadzór i kontrola nad wpływem produkcji na ekosystem oraz minimalizacja możliwych niekorzystnych skutków. Działamy zgodnie z posiadanymi pozwoleniami w zakresie wytwarzania odpadów, emisji hałasu oraz gazów lub pyłów. Dokonujemy okresowych pomiarów, których wyniki dowodzą, że realizujemy stawiane nam wymagania. Stora Enso jest światowym liderem w dostarczaniu materiałów z surowców odnawialnych. Przyświeca nam idea, że wszystkie produkty, które dziś wytwarza się z surowców kopalnych, jutro będzie można produkować z drzew. Sięgnięcie po surowce odnawialne oznacza zarazem zwrot ku rozsądnym metodom gospodarowania. Dlatego Stora Enso promuje zrównoważoną gospodarkę leśną, dbając o to, by liczba sadzonych drzew przekraczała liczbę drzew ścinanych.

Stora Enso Mosina

W jaki sposób Stora Enso w Mosinie minimalizuje uciążliwość prowadzonej produkcji dla okolicznych mieszkańców?

Dokładamy wszelkich starań, by obniżać wpływ naszego biznesu na sąsiedztwo. W celu ograniczenia emisji hałasu staramy się pracować przy zamkniętych pomieszczeniach produkcyjnych. Posadziliśmy drzewa, formując tym samym naturalne ekrany akustyczne. Zmieniliśmy zasady logistyczno-produkcyjne, by nie zakłócać ciszy nocnej. Przestrzegamy nakazu ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych w godzinach 20:00-5:00, który obowiązujące na ulicy Gałczyńskiego. Nie planujemy dostaw i wysyłek produktów w tych godzinach. W nocy również na terenie zakładu obowiązuje całkowity zakaz ruchu wózków na zewnątrz budynku produkcyjno-magazynowego. Wszystkie te działania nadzoruje kierownictwo oraz kontroluje służba ochrony. Warto podkreślić, że zakład znajduje się w strefie przemysłowej, gdzie obowiązują podwyższone normy w zakresie korzystania ze środowiska, w tym emisji hałasu. Umiejscowienie zakładu jest wynikiem decyzji dotyczących planowania przestrzennego, za które nie ponosimy odpowiedzialności.

Jakich korzyści mieszkańcy Mosiny mogą spodziewać się w związku z obecnością zakładu w ich miejscowości?

Wnosimy do kasy gminy wkład finansowy w postaci podatków. Środki te mogą zostać wykorzystane do finansowania projektów służących dobru wspólnemu mieszkańców. Zakład jest miejscem zatrudnienia dla około stuosobowej załogi. Nasza obecność jest również korzystna dla pracowników firm podejmujących z nami współpracę. Często korzystamy także z miejscowych usług hotelowych i gastronomicznych, przynosząc tym samym zyski dla tych sektorów mosińskiej gospodarki. Wszystkie te działania wpływają na wzrost stopy życiowej lokalnej społeczności.

Stora Enso w Mosinie chce być otwartym na dialog partnerem dla lokalnej społeczności. Jakie działania mają temu służyć?

Dbamy o relacje z lokalną społecznością i zawsze jesteśmy gotowi wspierać działania służące tej współpracy. Chętnie włączamy się w inicjatywy społeczne. Stora Enso jest producentem tekturowych skarbonek, które są nieodłączną częścią Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez lata wyprodukowaliśmy 2 500 000 sztuk. Również w tym roku bierzemy udział akcji. Pomysł narodził się 21 lat temu, kiedy to jeden z pracowników Stora Enso zauważył, że pieniądze zbierane są w różnorodne pojemniki. W odpowiedzi na ten problem zaprojektował słynną dziś skarbonkę z tektury. Projekt spodobał się Jurkowi Owsiakowi i tak zostaliśmy partnerem Fundacji. Z roku na rok udoskonalamy produkcję skarbonek dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wysokiej jakości nadruku. W 2005 roku z okazji XIII Finału skarbonka została powiększona o 13% i tak już zostało. Skarbonki są produkowane z materiałów odnawialnych.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj