Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jan Bylczyński | poniedziałek, 9 lip, 2018 | komentarze 3

Susza w regionie: liczne pożary i olbrzymie straty w rolnictwie

Utrzymująca się od początku kwietnia susza przynosi katastrofalne skutki dla rolnictwa. Wczesne żniwa, ubogie plony to niejedyne problemy z jakimi zmagają się dziś rolnicy. Również strażacy mają bardzo pracowity okres. Panująca susza doprowadza do ogromnych pożarów w lasach i na polach. 

O suszy i problemach z ciśnieniem wody pisaliśmy już pod koniec maja. M.in Aquanet, czy Majątek Rogalin apelował wtedy o rozważne korzystanie z wody poprzez ograniczenie podlewania ogrodów.

Mamy lipiec i niestety od tamtej pory sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej tragiczna. Opadów praktycznie nie ma, a jeśli już to zdarzają się tylko przelotne deszcze, po których woda wyparowuje zanim zdąży wsiąknąć w ziemię. 

Gmina Mosina i jej okolice są jednym z najbardziej poszkodowanych suszą regionów w kraju.

Susza na polach fot. Majątek Rogalin

Susza na polach fot. Majątek Rogalin

Według szacunków Wielkopolska jest najbardziej dotkniętym suszą regionem w Polsce. Z czego najgorsza sytuacja występuje na południe od Poznania tj. w gminie Mosina, Kórnik i Luboń.

Rolnicy muszą liczyć się z o połowę mniejszymi zbiorami niż przed rokiem.

– Nadal występuje duży deficyt wody sprawiający, że susza notowana jest wśród wszystkich 14 monitorowanych grup i gatunków roślin. Ostatnio występujące warunki pogodowe spowodowały, że w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie w uprawach: chmielu, ziemniaka oraz buraka cukrowego wzrosła powierzchnia oraz liczba gmin z suszą – pisze w swoim komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Jak informuje Majątek Rogalin opady deszczu w obecnym sezonie są znikome. W czerwcu kształtowały się na poziomie 34,5 mm, w maju, gdy zaopatrzenie roślin w wodę jest największe, zamiast 60 spadło zaledwie 10 mm! W kwietniu 21 mm. Fatalne skutki dla rolnictwa to jednak nie tylko brak opadów, średnia temperatura bowiem jest wyższa od przeciętnej aż o 4 stopnie. Najbardziej dotknięte tym są rośliny jare, jak na przykład owies, na którym zamiast liści widać same wiechy z lichym ziarnem. Majątek Rogalin wystąpił do gminy Mosina o komisyjne oszacowanie strat wywołanych suszą. Protokoły sporządzone przez komisję lustracyjną będą podstawą do ubiegania się o ulgi w podatku rolnym oraz w czynszu dzierżawnym. Tego typu pomoc poszkodowanym rolnikom zapowiada nowy minister rolnictwa.

Susza na polach fot. Majątek Rogalin

Susza na polach fot. Majątek Rogalin

Z uwagi na tragiczną suszę najwcześniejsze żniwa – jęczmienia ozimego – rozpoczęliśmy dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Plon jest niski, a ziarno małe. Ale jak powiedział Seneka – „I po złych zbiorach trzeba siać”, tak więc rozpoczynamy przygotowania pod następne zasiewy – Majątek Rogalin

Zbiory w trakcie suszy - Majątek Rogalin

Zbiory w trakcie suszy fot. Majątek Rogalin

Także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnych ochotniczych jednostek straży pożarnych mają pełne ręce roboty. W ostatnim czasie publikowaliśmy informacje o pożarze zboża pod Czempiniem czy zboża i lasu w Będlewie. Niestety podobnych zdarzeń w naszym regionie było więcej.

Pożar zboża fot. Czytelnik GMP

Pożar zboża fot. Czytelnik GMP

źródło: Majątek Rogalin (majatekrogalin.pl, straż pożarna, IUNG)

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (3)

 • Juras
  poniedziałek, 9 lip, 2018, 19:21:12 |

  To jest obecnie duży problem w całym kraju, chociaż w Mosinie sytuacja jest wyjątkowo ciężka. Pierwszy raz można spotkać się z sytuacją, w której nawet trawa przestaje rosnąć.

 • Gość
  poniedziałek, 9 lip, 2018, 19:27:48 |

  Tragedia, współczuję rolnikom i strażakom. Jedna zapałka i wszystko płonie.

 • zielony cynik
  poniedziałek, 9 lip, 2018, 22:03:58 |

  Niestety,taki mamy teraz klimat,po wycince puszcz i lasów !

Skomentuj