Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jan Bylczyński | wtorek, 24 kwi, 2018 | komentarzy 13

Cyfrowa rewolucja? Światłowód w gminie Mosina

W gminie Mosina jest wielu mieszkańców mocno zainteresowanych dostępem do szybkiego internetu.

Inea S.A. planuje wybudowanie łącznie 137 km nowej sieci światłowodowej na terenie gminy. Dzięki tej inwestycji dostęp do szybkiego internetu ma uzyskać do 6000 lokali mieszkalnych, w tym gminne placówki szkolne. Już wiosną firma miała rozpocząć kampanię informacyjną, w ramach której przedstawiciele firmy docierać będą bezpośrednio do mieszkańców. Mamy wiosnę, zapytaliśmy więc spółkę o przebieg akcji.

Światłowód w gminie Mosina

Światłowodowa sieć telekomunikacyjna w nowoczesnej technologii FTTH (światłowód kończy się w mieszkaniu), jest siecią otwartą tj. przygotowaną do zapewnienia dostępu innym operatorom telekomunikacyjnym. Dzięki temu rozwiązaniu, bez konieczności budowy kolejnych sieci telekomunikacyjnych, mieszkańcy zyskują możliwość korzystania z usług multimedialnych, dokonując wyboru operatora, który przyłączy się do wybudowanej sieci światłowodowej. Ponadto w ramach tego projektu oraz porozumienia zawartego z Ministerstwem Cyfryzacji INEA S.A. doprowadzi również szybki internet do wielkopolskich placówek edukacyjnych. Umożliwi ich przyłączenie w roku szkolnym 2018/2019 do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której celem jest zmiana oblicza polskiego szkolnictwa i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze wszystkich miejscowości.

Potencjalny zasięg

Załączona mapka pokazuje potencjalne przebiegi światłowodów na poszczególnych ulicach w gminie Mosina:

 potencjalne przebiegi światłowodów w gminie Mosina

potencjalne przebiegi światłowodów w gminie Mosina (kliknij w obrazek aby powiększyć)

Założenia projektowe

Pierwotnie zakładano wybudowanie 80,2 km sieci z podłączeniem do 3793 lokali mieszkalnych. W trakcie rozmów przedstawiono możliwość rozszerzenia budowy. Spółka uwarunkowała rozwój inwestycji poza planowany zakres od obniżenia przez Gminę rocznej stawki za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym dróg gminnych do 5 zł za m2. Samorząd zgodził się na tą propozycję. Na sesji 28 lutego, Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę o obniżeniu stawek za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. W ten sposób Inea S.A. będzie mogła poszerzyć planowaną inwestycję o kolejne kilometry sieci światłowodowej i kolejne podłączone lokale mieszkalne. Obniżenie stawek ma pozwolić dotrzeć z szybkim internetem nawet do tych miejscowości w Wielkopolsce, które nie były objęte planami budowy sieci w ramach żadnych programów unijnych.

Wraz z powszechnym dostępem do światłowodu gmina Mosina wchodzi w XXI wiek. INEA S.A. uzyskała dofinansowanie na wybudowanie sieci z ponad 100 tysiącami podłączeń do mieszkań na obszarze ok. 80 proc. Wielkopolski.

udowa sieci światłowodowej w Wielkopolsce

Rusza budowa sieci światłowodowej w Wielkopolsce

Działania projektowe wraz z uzyskaniem zgód mieszkańców naszej gminy mają zostać zrealizowane w roku 2018. Wybudowanie sieci ma zostać zakończone w latach 2019/2020.

Co to jest światłowód?

Co to w zasadzie jest światłowód?

Jest to cała technologia, medium transmisyjne dociągnięte do domu, które wykorzystuje włókno szklane do transmisji danych. A tak po ludzku – to doprowadzany specjalnymi kablami (z reguły w ziemi) szybki internet. Jego prędkość może osiągać nawet 1000 Mb/s, a co ważniejsze – nie natrafia na żadne zakłócenia. A to oznacza, że film o „wadze” 4 GB ściągnąć można w 1 minutę.

Czy każdy może go mieć?
Raczej nie. INEA, stara się doprowadzać tę technologię do większości nowych mieszkań. Jest to dość skomplikowane, bo nie sposób nagle rozkopać całego miasta. Starsze mieszkania nie zawsze mają końcówkę światłowodu.

tak wygląda wkopywanie światłowodów w Stanach Zjednoczonych,

Tak wygląda kabel światłowodowy

a tak wygląda kabel światłowodowy.

Postępy w budowie sieci światłowodowej i informacje ws. przebiegu akcji medialnej opublikujemy w wydaniu papierowym Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

W tym czasie zapraszamy do dyskusji i dzielenia się uwagami i informacjami odnośnie tej jakże ważnej dla nas inwestycji.

(źródło: mosina.pl, Przemysław Mieloch, Joanna Nowaczyk, INEA S.A)

Napisano przez Jan Bylczyński opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (13)

 • Gość
  wtorek, 24 kwi, 2018, 16:11:15 |

  Czyli jeśli dobrze pójdzie, możemy spodziewać się, że cała gmina będzie rozkopana. No super! Wspaniała k… wiadomość!

 • Paw
  wtorek, 24 kwi, 2018, 16:53:48 |

  Trraz gmina powinna dopilnować by po wykopkach rzetelnie przywrócony został stan pierwotny. Przykład z okolicy wjazd drogą rowerową do Puszczykowa po pozbruku na grobli po wkopanou światłowodu przez inee pozbruk ewidetnie osiada….

  • orient
   wtorek, 24 kwi, 2018, 17:21:37 |

   Uuu, miejmy nadzieję, że pójdzie to dość sprawnie i nie będzie uciążliwe.

 • Esiak
  wtorek, 24 kwi, 2018, 18:34:54 |

  jest dostępna gdzieś mapka w większej rozdzielczości…?

 • Nowy
  wtorek, 24 kwi, 2018, 20:12:22 |

  Tylko dlaczego gmina zgadza sie obniżać ustawowowe stawki za przekopy i to żeby dać dostęp jednemu operatorowi? Przecież to nie będzie darmowy Internet dla każdego tylko drogi abonament dla wybranych. Dlaczego gmina czyli my mieszkańcy mamy na tym tracić, a prywatna firma w dłuższej perspektywie (w końcu inwestycja) będzie z nas zdzierać pewno niemałe pieniądze. Słabo, słabo i aż kłuje. Ta stawka powinna być podwyższona plus dodatki dla miasta. Biznes is biznes. Włodarze trochę więcej 'byznesowego’ myślenia. To może i na basen się znajdzie (żart) Niby sukces goni sukces a to porażki są przecież. Chyba, że już macie pełne kieszenie na lewo wypchane.

  • mosiniak
   wtorek, 24 kwi, 2018, 21:01:08 |

   Jasne…
   Należało podwyższyć stawki trzykrotnie. W końcu musimy się cenić, my mosinianie, a może i bardziej. Firma pogalopuje do innej gminy, a o nas zapomni tak samo, jak później zapomni świat o Elegantach z Mosiny odciętych od technologii na własne życzenie.
   Tylko że wtedy Ty ponownie wytkniesz decydentom błąd i znów będziesz miał rację, bo dla Ciebie istotne jest wyłącznie wytykanie błędów i podstawianie nogi. Zmienisz nik i będziesz pluł na jednych i na drugich wychodząc z założenia, że jedyne co sie liczy to negowanie wszystkiego.

   • orient
    wtorek, 24 kwi, 2018, 22:13:00 |

    Ciekawa wypowiedź nowego bo bądź co bądź Panie mosiniak to zawsze mieszkaniec jest poszkodowany. Przeciwnie do polityka (medialnie zawsze obrót w stronę wielkich sukcesów – wyborcy) i dużej spóły, która będzie na tym zarabiać dłuuugie lata. Tutaj widać błędy zarządzania i uległą politykę gminy. Brakuje odwagi radzie i burmistrzom przy tego typu negocjacjach albo mają gdzieś swoich wyborców.

    • @orient
     środa, 25 kwi, 2018, 17:18:58 |

     Dokładnie to samo napisałbyś, gdyby podjęto w tej sprawie odwrotne decyzje.
     Weź się za zarządzanie tą gminą i przestań marudzić. Zobaczymy, jak trafne będą Twoje decyzje. W radzie jest 21 radnych. Obrażasz ich swoimi wypowiedziami!

  • Andrzej Raźny - radny
   wtorek, 24 kwi, 2018, 22:01:52 |

   To jest prosty mechanizm negocjacyjny. Odpuszczamy ale za to zbudujcie więcej sieci. Będziemy mieć pod nosem sieć światłowodową i sami zdecydujemy czy chcemy ją miec w domu czy też nie, Nikt nas nie zmusi do przyłączenia. To,że firma chce zarobić to chyba nic strasznego. Nasi mieszkańcy na tym skorzystają i może przyciągnie to nowe firmy do gminy. Były też nieliczne głosy radnych, że czemu mamy obniżać stawki. Tylko czy jest sens dzielić skórę na niedżwiedziu, kiedy niedżwieź w lesie??? Odnośnie zdzierstwa to INEA będzie udostępniała łącze innym operatorom bo taki ma obowiązek. I tak jeszcze na marginesie to nie bardzo wiem co Gmina i jej mieszkańcy stracą jak nam wybudują łącza światłowodowe?

  • Seba
   poniedziałek, 31 gru, 2018, 0:18:08 |

   Mieszkam w Mosinie ledwo kilka lat, a już miałem 3 różnych operatorów. Najpierw Orange po miedzi i śmiechu warte 1mbps. Później miejscowy po wifi, który było dawał całe 4-8mbps i wsparcie techniczne udzielał sam właściciel.. jeśli miał akurat na to czas. Także teraz korzystam z usług jeszcze innego operatora po Wifi. I w ten sposób ma kolejny internet który działa póki pogoda jest dobra, albo za dużo ludzi nie korzysta.

   Jako osoba zawodowa uzależniona od dostępu do Internetu bardzo się ucieszyłem na wieść, że jest szansa w końcu na normalny dostęp do internetu bez machania anteną LTE na dachu.

 • @orient
  środa, 25 kwi, 2018, 17:30:25 |

  Dobry wpis Panie Radny.
  Wreszcie Ktoś ma odwagę powiedzieć wprost mieszkańcom, co daje im takie zbliżenie się do technologii.
  Tutaj nie można stracić. Gdyby była inna decyzja, także zniechęcająca wykonawcę inwestycji, poprzez wysokie stawki za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym, wówczas byłby krzyk o ograniczanie ludziom dostępu do nowoczesnych technologii.
  O to właśnie chodzi takim osobnikom jak orient.
  Cokolwiek powiesz lub cokolwiek zrobisz, zawsze ma być źle!

 • mosiniak
  środa, 25 kwi, 2018, 17:38:55 |

  Brawo Panie radny, bardzo dobry wpis. Nic dodać, nic ująć. Zgadzam się z Pana wypowiedzią.

Skomentuj