Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 15 kwi, 2018 | komentarze 33

Parkingowy zawrót głowy – aktualizacja

Jak już informowaliśmy, od 3 kwietnia tego roku zmienił się system parkowania przed szpitalem w Puszczykowie. Dla wielu odwiedzających szpital sytuacja jest nieznana i powoduje sporo zamieszania.

O zmianach na przyszpitalnym parkingu pisaliśmy już wcześniej informując o wprowadzeniu systemu opłat parkingowych. Dziś sprawdzamy, jak wygląda sytuacja po wprowadzeniu zmian.

Okazuje się, że na płatnym parkingu znajduje się sporo wolnych miejsc. Niestety, nie można tego powiedzieć o pobliskich uliczkach i poboczach – parkujące auta zajmują tam niemal każdy wolny skrawek.

na parkingu w dniu dzisiejszym widać było sporo wolnych miejsc

kierowcy wykorzystują każdy skrawek wolnej przestrzeni do parkowania

zajęte są nawet miejsca na chodniku…

Płatny parking w Puszczykowie - zdjęcie panoramiczne

Płatny parking w Puszczykowie – zdjęcie panoramiczne

Wjazd na parking jest oznaczony, widnieje także informacja o płatności oraz regulamin parkingowy. Wydaje się jednak, że mimo to konieczność uiszczenia opłaty parkingowej powoduje sporo niedogodności: najpierw klient zostaje zaskoczony istnieniem barierki i koniecznością opłaty, potem zaczynają się problemy przy automacie parkingowym, znajdującym się przy wejściu głównym do szpitala: zapoznawanie się z jego działaniem (jeden z pracowników obsługi parkingu udziela potrzebnych informacji), często brak gotówki (pracownik obsługi zapewnia, że wkrótce będzie możliwość dokonywania opłaty kartą płatniczą), konieczność oczekiwania w kolejce… W efekcie czynność dokonywania opłaty zabiera sporo czasu.

wjazd na parking przyszpitalny

automat parkingowy przy wejściu głównym do szpitala

Zwróciliśmy się do Zarządu szpitala z prośbą o szczegółowe informacje, pozwalające jak najlepiej zorientować się w nowej sytuacji. Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od Rzecznika ds. PR Szpitala:

Nowym najemcą parkingu, który został w całości zautomatyzowany jest firma Green Parking Polska Sp. z o.o. Parkowanie jest płatne i wynosi 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Wjazd na parking odbywa się poprzez odbiór biletu. Przy wyjeździe opłatę za postój trzeba uregulować w automacie płatniczym znajdującym się przy wejściu głównym do budynku Szpitala. Zgodnie z regulaminem po uiszczeniu opłaty kierowca ma 15 minut na opuszczenie terenu parkingu.

Wszystkie miejsca parkingowe, zarówno dla gości i pacjentów jak i dla pracowników są płatne!

Goście, pacjenci i odwiedzający Szpital mają do dyspozycji dwa parkingi znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu budynku głównego. Parkingi oraz wjazdy zostały czytelnie oznakowane.

Parking przy ul. Kraszewskiego znajdujący się na terenie należącym do Szpitala był do tej pory darmowy i zajmowany głownie przez pracowników co w praktyce oznaczało, że nie było na nim miejsc dla pacjentów. Wprowadzenie systemu automatycznego parkowania zagwarantowało pacjentom znalezienie takich miejsc.

Natomiast pracownicy Szpitala, którzy parkowali na jego terenie zawsze odpłatnie, mają możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu. Opłata wynosi 21 zł na miesiąc. Warto zaznaczyć , że dzięki tej reorganizacji wygospodarowano dodatkowe 30 płatnych, abonamentowych miejsc postojowych.

Nowy system umożliwia także przywiezienie lub odebranie pacjenta Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kierowca musi jednak zachować się podobnie jak przy korzystaniu ze stref typu kiss & ride dobrze znanych z dworców czy lotnisk. Po skorzystaniu z wjazdu na SOR może tam bezpłatnie zatrzymać się do 20 ’, a następnie bezzwłocznie opuścić teren i zaparkować w wyznaczonym miejscu. Każda rozpoczęta godzina parkowania kosztuje bowiem tutaj 30 zł. Informacja o tym znajduje się zarówno przy wjeździe na SOR, na bilecie, a także w pomieszczeniach oddziału.

informacja przy drodze dojazdowej do SOR

Reorganizacja systemu parkowania została przeprowadzona w porozumieniu z władzami miasta. Szpital w Puszczykowie w ramach porządkowania gospodarki parkingowej złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla parkingu dwupoziomowego. Piotr Raiter Wiceprezes Zarządu Szpitala na początku roku uczestnicząc w Sesji Rady Miasta przedstawił argumenty przejawiające za takim rozwiązaniem ale nie znalazły one zrozumienia u radnych. Szpital przystąpił więc do przeprowadzenia inwestycji, którą w całości finansuje nowy najemca parkingów czyli firma Green Parking Polska Sp. z o.o. Władze miasta i Szpital współfinansowały natomiast modernizację wjazdu na parking umożliwiającą zawracanie autobusu miejskiego przez jego teren.

Płatne parkowanie przed szpitalami nie jest niczym nowym, znane jest w większości tego typu placówek. Tak też było przed lecznicą puszczykowską – zostało jedynie zautomatyzowane i unowocześnione. System działa od kilku dni i musi zostać przetestowany w codziennej eksploatacji. Wymaga z pewnością korekt, uzupełnień i modyfikacji. Dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie.

mapa parkingów dla klientów (źródło: szpitalwpuszczykowie.com.pl)

My również zapraszamy do dzielenia się informacjami i spostrzeżeniami dotyczącymi parkowania przy szpitalu. To Państwo jako użytkownicy nowego systemu parkowania mogą przekazać jak najwięcej wskazówek i sugestii. Zapraszamy do dyskusji!

Aktualizacja:

Drodzy Czytelnicy!

Poniżej cytujemy fragment informacji zamieszczonej na portalu @miastopuszczykowo uważając, że jest to ważny komentarz w opisywanej sprawie:

W tym miejscu należy również doprecyzować informację udzieloną przez rzecznika Szpitala Gazecie Mosińsko-Puszczykowskiej jakoby: …”Reorganizacja systemu, parkowania została przeprowadzona w porozumieniu z władzami miasta”. Porozumieniem nie można przecież nazywać pisma z 21 lutego br., w którym Szpital poinformował Miasto, że od 3 kwietnia br. autobus nie ma prawa wjeżdżać na parking służący jako pętla autobusowa i w ciągu jednego miesiąca należy znaleźć inne rozwiązanie umożliwiające utrzymanie przystanku.
Nieprawdą jest też informacja zamieszczona w Gazecie Mosińsko-Puszczykowskiej w kontekście stworzenia na terenie szpitala strefy płatnego parkowania mówiąca o tym, że parkowanie przed lecznicą było już płatne wcześniej, a obecne zmiany służą jedynie zautomatyzowaniu i unowocześnieniu pobierania opłat. Większość miejsc postojowych, którą teraz oddzielono szlabanami, była bowiem do niedawna dostępna bez opłat.
Wprowadzenie płatnej strefy parkowania na wszystkich terenach szpitala prawdopodobnie spowoduje, że duża część pacjentów, gości i pracowników szpitala będzie szukała miejsc do parkowania na okolicznych ulicach. Może to spowodować istotne utrudnienia dla ich mieszkańców. W tej sytuacji Miasto będzie musiało podjąć działania mające na celu wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w okolicach ul. Kraszewskiego, Berwińskiego i Bema.
Warto również zauważyć, że według rzecznika Szpitala powodem zmian organizacyjnych w zakresie parkowania na terenie lecznicy jest brak zgody Rady Miasta na wprowadzenie do studium Miasta możliwości budowy parkingu wielopoziomowego do 7 m wysokości i powierzchni zabudowy do 3 tys. m2 wraz z nieuciążliwymi usługami na działce przy ul. Szpitalnej.
Rzecznik Szpitala tę sprawę przedstawia w następujących słowach. „Szpital w Puszczykowie w ramach porządkowania gospodarki parkingowej złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla parkingu dwupoziomowego. Piotr Raiter Wiceprezes Zarządu Szpitala na początku roku uczestnicząc w Sesji Rady Miasta przedstawił argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem, ale nie znalazły one zrozumienia u radnych. Szpital przystąpił więc do przeprowadzenia inwestycji, którą w całości finansuje nowy najemca parkingów czyli firma Green Parking Polska Sp. z o.o.“
W tym miejscu należy przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej Spółka będąca właścicielem działek przy ul. Szpitalnej, chciała na nich budować bynajmniej nie parking, a wielokondygnacyjne bloki, których budowa również nie została dopuszczona przez uchwalone przez Radę Miasta studium.
Należy jednocześnie podkreślić, że w uchwalonym studium Miasta dopuszczona została lokalizacja parkingu, jako funkcji uzupełniającej, ale na powierzchni nie większej niż 1000m2, co nie wpłynie negatywnie na ład przestrzenny w tym rejonie.

Przestawiamy także jeden z wpisów na grupie dyskusyjnej mieszkańców Puszczykowa. Treść postu pozostawiamy bez komentarza:

Napisałem u siebie na FB. Wklejam tu również ku przestrodze! A może ktoś dalej pociągnie sprawę…

Dziś doznałem szoku! Nie zabieram zdania w takich sprawach lecz to nie może przejść obojętnie. Najgorzej, że nie mam czasu w to się bawić … liczę, że jakieś medium pociągnie dalej sprawę. Wjechałem dziś przed 9 rano na parking szpitalny w Puszczykowie. Nagły wypadek SOR. Po 3 godzinach poszedłem zapłacić bilet. Widzę płacząca kobietę, która jak się okazało za 5 godzin parkowania auta ma do zapłaty 150zl! Mysle pomyłka. Wsadzam mój bilet – 90zl! 30zl na godzinę (widać stawki na bilecie – jednak mało kto czyta takie info jeśli jedzie w nagłej sprawie jak ja dziś). Podobno ochroniarz mi powiedział, że jedna kobieta zaparkowała na 12 godzin i miała do zapłaty 360zl! Czyli nie ma stawki dobowej! Każde 30 minut to 15zl bez limitu godzin! Stoisz miesiąc płacisz (prawdopodobnie) za miesiąc po 15zl za każde 30 minut … nie wiem może przesadzam ale chyba to nie jest normalne? W dodatku to jest szpital…

Kochani nie wiem może warto chociaż udostępnić … bo wątpię, że coś więcej z tym zrobimy

opłata za parkowanie – Szpital w Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (33)

 • Rozczarowana
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 13:14:53 |

  Chamstwo, wszędzie tylko kasa kosztem ludzkiego nieszczęścia…..

 • Maras
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 14:15:34 |

  Chora akcja z tym parkingiem! Jeszcze rozumiem wycisnąć od pacjentów te kilka złotych. Ale takie kwoty to już skandal!

 • Gość
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 14:16:39 |

  droga do sor masakra

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 14:34:08 |

  Rozumiem, że szpital ma prawo naliczać większe stawki, żeby ograniczyć ilość pojazdów przy SOR. W praktyce niestety ludzie jadący często w stresie z osobą chorą albo ranną nie myślą raczej o opłatach za parkowanie tylko wysiadają razem z pacjentem i odprowadzają go na oddział. Jaka jest szpitalna rzeczywistość każdy wie. Kilkugodzinne kolejki nie są raczej rzadkie. Takie kwoty na biletach za parkowanie na pewno nie będą jakimś wyjątkiem. Dla mnie, cała ta sytuacja jest bardziej oszustwem niż polityką finansową szpitala… już nie wspominając o tym ile samo miasto straciło na tym pieniędzy, żeby linia autobusowa dalej mogła tam działać. Nasz szpital znowu się nie popisał.

 • Bezradność
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 14:34:37 |

  Może szpital chce stracić pacjentów?

  • orient
   poniedziałek, 16 kwi, 2018, 14:36:12 |

   Raczej szpital chce wydoić pacjentów.

 • As
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 15:58:26 |

  Nawet na bilecie jest dużymi literami: WJAZD W CELU DOWIEZIENIA PACJENTA OPUŚĆ PARKING. Jasno i wyraźnie, jak nie umiesz czytać – płacz i płać.

  • Nowak
   poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:04:33 |

   Jasne. Ale jak napisał wyżej mieszkaniec – gdy ktoś w stresie przywozi rannego człowieka często członka rodziny może nie zwrócić uwagi to jest napisane na papierku, nie wspominając już o przeczytaniu i zaakceptowaniu regulaminów.

  • Mariola Marecka Chudak
   poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:41:20 |

   Nie wszystkich chorych da się zostawić po przywiezieniu.

 • woytas
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:26:19 |

  bzdura totalna!!! platny parking stoi pusty a doodkola wuchta aut, wciskaja sie gdzie wlezie choc przy takich stawkach to ja im sie nawet nie dziwie

 • Zeb
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:28:29 |

  Właśnie parking na SOR powinien być darmowy. Straszne zdzierstwo.

 • Gość
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:43:08 |

  Parking SOR zawsze był płatny (3zł/h) i nigdy nie był przepełniony.
  Naprawdę trudno to wytłumaczyć…

 • Basix
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:47:03 |

  Czy w zamian nie mozna było chociaż wyremontować parkingu? A nie, po co! Lepiej stawiać barierki tabliczki i kasować!!

 • jest afera
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:48:28 |

  Grubo, ta sprawa jest już w mediach ogólnopolskich, zaraz może i będzie w TVN Uwaga lol

 • Gość
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:50:20 |

  30 zł za godzinę??? Popierdzieliło do reszty

  • orient
   poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:51:26 |

   Władze szpitala twierdzą, że to nie jest parking…

 • Czuczu
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 16:59:49 |

  Super, że sprawa została tak nagłośniona. Przecież to jest złodziejstwo.

 • Marcin
  poniedziałek, 16 kwi, 2018, 17:01:57 |

  W końcu kasa musi się zgadzać….

 • AN
  wtorek, 17 kwi, 2018, 0:06:35 |

  To właśnie parking na SOR powinien być za darmo. Jak komuś krwawi dziecko to akurat jee zostawi i poleci wyprowadzać auto!

  • Nowak
   wtorek, 17 kwi, 2018, 9:27:31 |

   Właśnie o to chodzi

 • Polak Mały
  wtorek, 17 kwi, 2018, 8:05:03 |

  Ludzie o te 3 złote wam chodzi – nie wydacie na parking to przejecie. Niestety ludzie sami sobie są winni – pracownicy szpitala bo pomimo możliwości wykupienia miesięcznego karnetu parkingowego i tak zajmowali darmowy parking – pacjenci bo leżąc kilka dni w szpitalu cały ten czas blokowali miejsce na parkingu. Opłata tylko ucywilizuje cały ten proces. A znając wielkopolskich dusigroszy, którym wszystko się należy i tak będą stawać pod domami okolicznych mieszkańców. A parking SOR to z samej zasady drogi być powinien, tam mamy tylko dostarczyć chorego z zagrożeniem życia i szybko się ewakuować by nie blokować miejsc (stąd pewnie taka wysoka opłata). Proszę mi uwierzyć, że gdyby wszyscy stosowali się do zasad to takich opłat pewnie by nie było – ale jak to u nas bywa – każdy widzi tylko swój partykularny interes i nic poza tym.

 • Polaku Mały
  wtorek, 17 kwi, 2018, 11:26:25 |

  Szpital w Puszczykowie obsługuje 17. gmin, tyle jest gmin w powiecie poznańskim. Jak wg pana chorzy mają się tam dostawa? Przypominam CHORZY! komunikacja publiczna z przesiadkami?

  • Polak Mały
   wtorek, 17 kwi, 2018, 14:52:15 |

   Co ma piernik do wiatraka. Chorzy mają przyjechać samochodem i zapłacić 3 zł za godzinę postoju – dodatkowo mają unikać parkingu od strony SOR bo ten powinien być przepustowy (stąd wyższa opłata)… jeśli są w na tyle złym stanie to korzystają z pomocy rodziny lub darmowego transportu medycznego. Jeśli komuś nie pasuje to może jechać do Poznania i tam też w większości będzie musiał płacić za parking.

   • Polaku Mały
    wtorek, 17 kwi, 2018, 16:03:37 |

    Pan tam bywał przed reorganizacją? Tam zawsze wszystkie możliwe miejsca były zastawione. Po reorganizacji polegającej na wyodrębnieniu parkingu płatnego kosztem kilku straconych miejsc i wydanych przez Puszczykowo 60 tysięcy zastawienie okolicznych ulic wzrosło na potęgę.
    Ale pan problemu nie widzi, pogratulować.

    • Polak Mały
     wtorek, 17 kwi, 2018, 21:44:41 |

     To że dusigrosze zastawią okoliczne ulice to było do przewidzenia. Tacy właśnie jesteśmy, z jednej strony chcemy basenu a z drugiej za nic nie chcemy płacić – ot polskie cebulaki – bo co sądzić o ludziach, którzy wolą utrudnić życie innym kosztem 3 zł…

 • mieszkanka
  wtorek, 17 kwi, 2018, 12:29:07 |

  Jak zawsze kasa najważniejsza. Oczywiście, nie ma nic za darmo. Co by się jednak stało, gdyby ten wielki parking był darmowy? Tak po prostu, przez zwykłą przyzwoitość. A tak, parking stoi pusty, a właściciele posesji w pobliżu szpitala muszą znosić dziesiątki samochodów zatruwających powietrze i szukających miejsca do parkowania. I to dla paru groszy, których większość t tak dostaje firma zarządzająca parkingiem i producenci sprzętu.

 • Borek
  środa, 18 kwi, 2018, 9:27:21 |

  To, że jest parking płatny w tych czasach nie dziwi. Ale 30 zł na SOR to paranoja. Przecież tam nie ma problemu z ilością wolnego miejsca, a niejednokrotnie zdarza się, że osoby poszkodowane przyjeżdżają na SOR o własnych siłach. I co wtedy? Zarząd szpitala dal plamę.

 • 83kubus
  czwartek, 19 kwi, 2018, 15:06:55 |

  jedyny wyjściem, gdy juz naliczą nam taką kwotę to udać się do Pana, który pilnuje parkingu i powiedzieć, że się zgubiło bilecik. Wtedy opłata wynosić będzie 50zł ;P

  • orient
   czwartek, 19 kwi, 2018, 17:57:18 |

   Niekoniecznie. Zawsze mogą sprawdzić na kamerze ile trwał postój.

 • Max
  środa, 8 maj, 2019, 17:37:46 |

  Wkrótce bede pacjętem tego szpitala, mieszkam około 90-km. od Puszczykowa…..termin pobytu w szpitalu to ponoc 5-dni. Może ktoś mi doradzi gdzie na czas pobytu w Puszczykowie mam zostawic auto :-) ???

 • BIDON
  piątek, 1 wrz, 2023, 17:59:13 |

  Z tym parkingiem to w latach 1995 był jeszcze były oba bezpłatna. Potem wprowadzono szlaban na tym po prawej stronie . Ale na kopertach inwalida nie płacił.Ceny za parking nie były wygórowane. A obecnie oba parkingi są płatne i stworzony totalny bałagan. Do tego mamy 2 koperty dla inwalidów bezpłatne przy ulicy KRASZEWSKIEGO co przy tej ilości pacjentów jwst kpiną

 • JAN
  piątek, 1 wrz, 2023, 18:02:04 |

  w szanujących szpitalach w poznaniu inwalida mający kartę parkingową nie płaci za parkowanie na kopertach.
  Tylko w puszczykowie władze szpitala są tak pazerne by od emeryta inwalidy za parking na kopertach kase brac

 • Niebieska karta
  sobota, 2 wrz, 2023, 8:57:19 |

  Być może dlatego się tak stało że dochodzi do nadużyć z używaniem kart inwalidy. Częstokroć jest ona pożyczana rodzinie i jeżdżą z nią i parkują osoby całkiem sprawne. Może warto im przypomnieć o przepisach jakie obowiązują w tym zakresie. O zwykłym cynizmie tych osób za witających miejsca prawdziwym inwalidom to nie wspomnę. Troche to dziwne bo skoro ma się inwalidę w rodzinie to powinno być się uczulonym na ich problemy.

Skomentuj