Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 22 sty, 2018 | 1 Komentarz

Jak wybrać tarczę do płytek ceramicznych?

Wykorzystanie płytek ceramicznych w kuchni, w łazience, na balkonie, w przedpokoju oraz w innych pomieszczeniach wymaga od nas właściwego ich dopasowania. Nigdy nie wydarzy się tak, że zestaw płytek będzie do określonej powierzchni pasował idealnie. Niektóre z nich musimy właściwie przyciąć, w czym może nam pomóc dobrze dobrana tarcza tnąca.


Jak przecinać płytki?

Przecinanie płytek można zrobić z użyciem odpowiedniej przecinarki albo piły. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale najważniejszy jest wybór odpowiedniej tarczy. Tą natomiast możemy spotkać w bardzo różnych rodzajach. Dostosowane są do pracy w różnych warunkach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy będziemy wybierać tarczę?

Jaka powinna być tarcza do przecinania płytek?

Najpierw trzeba podkreślić, że na rynku możemy spotkać głównie przecinarki do płytek z tarczami diamentowymi. Czemu tak się dzieje? Przyczyna jest prosta. Zapewniają one najwyższą jakość cięcia, jednocześnie zachowując sporą wytrzymałość na wszelkie obciążenia. Wszystko to powoduje, że powinniśmy się interesować tylko produktami diamentowymi.

Jak powstają takie tarcze?

Najpierw wykonuje się korpus dysku. Najczęściej wykorzystywana do tego jest stal albo stopy metali lekkich. Z dalszej kolejności na korpus tarczy nakłada się mieszankę ziaren syntetycznego diamentu, która tak jakby jest wtopiona w spoiwo. Wielkość ziaren, gęstość ich rozłożenia, jak również typ spoiwa oraz kształt samej tarczy decydują o tym, jakie mają one właściwości ścierne. To natomiast przekłada się na to, czy możemy je wykorzystać do materiałów miękkich albo twardych.

Jaka powinna być tarcza do płytek gresowych?

Tarcza do płytek gresowych musi mieć zdecydowanie najwyższe właściwości ścierna, bo ten materiał jest wyjątkowo twardy. Musimy pamiętać jednak o tym, że wyposażenie się w najmocniejszą tarczę tnącą nie będzie znaczyło, że będziemy mogli ją stosować do miękkich materiałów. Może to skutkować nie tylko naruszeniem płytki, ale też szybkim zużyciem samej tarczy. W związku z tym, tarcza do zwykłych płytek ceramicznych musi w znacznym stopniu różnić się od tej, która jest przeznaczona do gresu. Płytki te są zrobione z miękkiego materiału. W związku z tym właściwości ścierne tarczy powinny być mniejsze.

Jak to sprawdzić?

Najczęściej takie informacje są umieszczane na opakowaniu tarczy. Powinno być tam napisane do jakich materiałów dana tarcza jest przeznaczona. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem będzie zakup tarczy uniwersalnej. Przyda nam się ona głównie wtedy, gdy w jednej chwili chcemy ciąć różne płytki. Bez tarczy uniwersalnej konieczna byłaby ciągła wymiana tarcz. Należy też pamiętać o tym, że jakość wykonania cięcia nie zawsze będzie właściwa w przypadku produktów uniwersalnych. Krótsza jest też ich żywotność.

Pozostałe parametry tarcz do płytek

Jakie są jeszcze istotne parametry? Nie tylko skład mieszanki diamentowej ma znaczenie, jeżeli chodzi o wybór tarczy do przecinarki do płytek. Płytki przecież różnią się szeregiem różnych innych parametrów. Trzeba wziąć pod uwagę metodę cięcia, rodzaj cięcia, prędkość obrotową, geometrię cięcia, rozmiar tarczy, rodzaj tarczy i wiele, wiele innych.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Wojciechgil
    czwartek, 16 sty, 2020, 13:57:37 |

    Ja do cięcia marmuru używam TopDiama MCS i jestem zadowolony. Wszystko tnie bardo równo i sprawnie.

Skomentuj