Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jan Bylczyński | czwartek, 14 cze, 2018 | komentarze 2

Warta zanieczyszczona przez … okrzemki

Jak informuje sanepid, opisywane ostatnio na łamach GMP (rzekome) zanieczyszczenia oraz akcje służb na Warcie spowodowały okrzemki czyli jednokomórkowe glony.

Interwencja we wsi Wiórek

Najpierw 8 czerwca podejrzaną substancję zauważyli mieszkańcy Wiórka. Interweniowała wtenczas Straż Miejska z Mosiny. Rzeka została dokładnie sprawdzona przez strażaków w okolicach Wiórka, Śremu oraz Jarocina.

podejrzana substancja na Warcie (14.06.2018 r. na wysokości Wiórka)

podejrzana substancja na Warcie (14.06.2018 r. na wysokości Wiórka)

Strażnicy z Heavy Rescue SGRT OSP Mosina pisali wówczas:

Skażenia na szczęście nie było choć wrażenie płynącej brunatnej piany było nieestetyczne. Prawdopodobnie to powód warunków pogodowych i gnijących glonów. Na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym sprawdziliśmy całą długość rzeki do granic powiatu. Dalej działały jednostki z Śremu oraz Jarocina gdzie również była widoczna na powierzchni wody charakterystyczna piana. – OSP Mosina

interwencja nad Wartą we wsi Wiórek (gmina Mosina)

interwencja nad Wartą we wsi Wiórek (gmina Mosina)

Podejrzana substancja w Rogalinku

Kolejne zgłoszenie odnośnie zanieczyszczeń strażacy otrzymali w nocy z poniedziałku na wtorek (11/12 czerwca). Tym razem rzekome zanieczyszczenia zostały zauważone w Rogalinku. Strażacy m.in z OSP Mosina i OSP Radzewice zwodowali sprzęt na przystani motorowodnej w Rogalinku. Sprawdzili rzekę pod kątem potencjalnego skażenia. Na szczęście obawy te również nie potwierdziły się. Okazało się, że całe zamieszanie, podobnie jak rok wcześniej wywołały pojawiające się w okresie suszy glony.

zanieczyszczenie Warty w Rogalinku? Podejrzaną substancją okazały się okrzemki

zanieczyszczenie Warty w Rogalinku? Podejrzaną substancją okazały się okrzemki

Piana unosi się na rzece od prawie 7 dni. Prawdopodobnie z uwagi na temperatury jest to oznaka jakiś naturalnych procesów. Już to sprawdzaliśmy, koledzy z jednostki chemicznej nie wykryli żadnych niebezpiecznych substancji – informowali strażacy z OSP Mosina

nocna akcja na Warcie (przystań motorowodna w Rogalinku

nocna akcja na Warcie (przystań motorowodna w Rogalinku

Kto jest winny? Okrzemki!

W większości przypadków okazało się, że zgłoszenia dotyczyły plam będących efektem wystąpienia dużej ilości okrzemek – powiedziała Małgorzata Koziarska, naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Okrzemki żyją w środowisku wodnym. Ich liczne gatunki występują na całej kuli ziemskiej. Niektóre z nich swobodnie unoszą się w wodzie, inne są przyklejone do np. kamieni śluzowatą substancją. Żyją pojedynczo lub tworzą kolonie. Często tworzą zakwity (zwłaszcza podczas cyrkulacji wiosennej i jesiennej, gdy z osadów uwalniane są duże ilości rozpuszczonej krzemionki lub późnym latem). Potrafią czynić spustoszenie wśród młodego narybku lokując się na ich skrzelach.

Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/okrzemki-na-warcie-to-one-spowodowaly-plamy-na-powierzchni-rzeki,13253604, OSP Mosina, Wikipedia

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (2)

  • mieszkaniec
    czwartek, 14 cze, 2018, 16:34:54 |

    No i dobrze, że tamat wyjaśniony, słyszałem już niejedną plotkę na ten temat. Że ścieki, śnięte ryby czy jakaś sprawka wędkarzy.

  • orient
    czwartek, 14 cze, 2018, 18:01:09 |

    To samo było w tamtym roku

Skomentuj