Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | środa, 29 sie, 2018 | komentarzy 48

Wielka wycinka drzew w Puszczykowie – aktualne informacje

Każdy mieszkaniec Puszczykowa i okolic zna tzw. groblę – piękny odcinek drogi ze starymi drzewami. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo drzewa mają zniknąć z krajobrazu tej części Puszczykowa. Mieszkańcy rozpoczęli protest, by powstrzymać planowane działania. Aktualne informacje! – publikujemy stanowisko Burmistrza Miasta Puszczykowa w tej sprawie.

Skąd taka decyzja? Władze Miasta Puszczykowa wystąpiły wraz ze Starostą Poznańskim o dotację z funduszy unijnych na przebudowę drogi i ścieżki rowerowej w ramach programu „Zaprojektuj i wybuduj” i budowy węzła przesiadkowego w Puszczykowie. 20 lipca 2018 r. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu dokonał otwarcia ofert w przetargu na budowę i przebudowę drogi powiatowej 2490P czyli tzw. grobli (część ul. Poznańskiej w Puszczykowie na odcinku od ul. Wysokiej do Dworca PKP w Puszczykowie). Inwestycja wiąże się z wycinką blisko 52 drzew (między innymi dębów i klonów), rosnących około osiemdziesięciu lat w tym miejscu.

tzw. grobla w Puszczykowie (fot. naszepuszczykowo)

W trakcie prac nad dokumentami projektowymi, m.in. na skutek działań członków stowarzyszenia Nasze Puszczykowo, zostały podjęte próby wpłynięcia na ograniczenie wycinki. Niestety, władze Puszczykowa występujące wraz ze starostwem o dotację na przebudowę drogi i ścieżki rowerowej w ramach programu „Zaprojektuj i wybuduj” wraz ze Starostwem Powiatowym przekazały kwestie projektowe właśnie starostwu, tracąc wpływ na finalny projekt, w tym na zakres wycinki. Dokumentacja postępowania o udzielenie zmówienia publicznego i określająca jednocześnie zakres prac jednoznacznie wskazuje, że wycinka obejmuje nadal kilkadziesiąt drzew. Istnienie możliwość wystąpienia przez wykonawcę o uzyskanie odstępstw od parametrów technicznych drogi (a tym samym zredukowanie wycinki) – czy jednak leży to w interesie wykonawcy?

drzewa mają wkrótce zniknąć z krajobrazu (fot. naszepuszczykowo)

Dodajmy, że wykonawca ma obowiązek wykonać prace projektowe do 30 czerwca 2019 roku. Jest to zatem ostatnia szansa, by podjąć działania mogące wpłynąć na decyzję o przebudowie drogi i wycince drzew. Mieszkańcy Puszczykowa już rozpoczęli protest i apelują do władz powiatu i samorządu województwa o powstrzymanie tej inwestycji:
https://web.facebook.com/events/1842814842501147/?active_tab=about

Jak podkreśla Iwona Janicka, członkini Komitetu Monitorującego fundusze europejskie przy Urzędzie Marszałkowskim Woj. Wlkp. (Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego), inwestycja jest realizowana ze środków UE. Nie ma możliwości, aby odbywała się z naruszeniem zasad horyzontalnych UE (równości szans, ochrona środowiska) oraz zasady partnerstwa … Każda inwestycja tego typu musi też przejść proces konsultacji społecznych, a to się tu nie odbyło! Jestem w komitecie monitorującym fundusze europejskie w Wlkp (WRPO) i nie mogę zgodzić się na tego typu ingerencję w warunki krajobrazowe. Wjazd od tej strony do Puszczykowa jest wyjątkowy, co łatwo poczuć w taki upał, że tu można odetchnąć. To sygnał, aby zwolnić, jechać ostrożnie… Ta grobla wymaga „renowacji”, ale nie kosztem wycinki i utraty tego unikalnego waloru krajobrazowego. Dodała, że informuje o tej sprawie Marszałka i Komitet Monitorujący WRPO, by zablokować obecny projekt.

Z dokumentacją projektową można zapoznać się na stronie Zarządu Dróg Powiatowych – Przetarg na budowę ścieżki rowerowej w m. Puszczykowo

(źródło: @naszepuszczykowo, bip.zdp.poznan.pl)

AKTUALIZACJA!

W sprawie wycinki drzew na „grobli” i remontu fragmentu ul. Poznańskiej w Puszczykowie zajął stanowisko Burmistrz Miasta Puszczykowa. Treść publikujemy poniżej, zamieszczamy także odpowiedź Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu dotyczącą budowy ścieżki rowerowej i przebudowy drogi powiatowej 2490P:

Stanowisko Burmistrza Miasta Puszczykowa w sprawie grobli

Odpowiedź Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu

Aktualizacja 27.09.2018

W ostatnim czasie na puszczykowskiej grobli zostały oznaczone drzewa, którym  zostaną wycięte korzenie wchodzące pod jezdnię, co ma doprowadzić do ich uschnięcia lub późniejszego wycięcia ze względu na brak stabilności, a także skupiska roślinności, która również mają zostać wycięte.

(źródło: puszczykowo.pl)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (48)

 • Roman
  piątek, 10 sie, 2018, 11:43:44 |

  Jak to jest, że jak w Mosinie wycinka kilkudziesięcioletnich drzew to mieszkańcy chwile ponarzekają i po temacie. W Puszczykowie za to walka o każde drzewo. Tego powinni się mosinianie od Was uczyć.

 • Gość
  piątek, 10 sie, 2018, 11:45:33 |

  Tragedia – przecież to jest najpiękniejszy wjazd do Puszczykowa od strony Poznania. Chory pomysł … i to jeszcze na koniec kadencji. Brzydko urzędnicy, brzydko…

 • kaziu
  piątek, 10 sie, 2018, 12:42:05 |

  A nie jest to przypadkiem „prezent” od Grabkowskiego …? Za popsucie i zablokowanie ( na razie) świetnie zapowiadającego się interesu z wybudowaniem blokowiska koło szpitala w Puszczykowie…?
  „nie chcieliśta kabaretu – to bydzie hur”
  Stanisław Anioł – jak żywy :-(

 • Jacek S.
  piątek, 10 sie, 2018, 12:44:07 |

  Władza w ręce Rad!
  „Ta grobla wymaga “renowacji”, ale nie kosztem wycinki i utraty tego unikalnego waloru krajobrazowego”. Czy dla tego przypadku nie powinno się użyć słowa „unikatowy”?

  • orient
   piątek, 10 sie, 2018, 13:01:46 |

   No to ładna ta renowacja. Mosina Zielona Gmina, Puszczykowo miasto ogród, a wióry lecą, że aż boli.

   • Iwona Janicka
    piątek, 10 sie, 2018, 13:43:31 |

    Do Jacek S.
    Wpis był b. późno w nocy na telefonie na profil FB i chyba wyraz został podmieniony przez telefon. Dopuszczam jednak swoją pomyłkę w tej sytuacji. Wydaje mi się, że nie popełniłam wielkiego błędu.
    Dziękuję za zwrócenie uwagi.

    • Jacek S.
     piątek, 10 sie, 2018, 13:53:32 |

     Istotnie, błąd niewielki.
     Pozdrawiam

   • kargul
    piątek, 10 sie, 2018, 13:50:17 |

    Skończmy z tą hipokryzją.
    Kiedy potrzebowano tereny pod działalność rolniczą wycięto wspaniałe bory i lasy (robi się to nadal w wielu miejscach świata, a my tutaj – także w Polsce jesteśmy beneficjentami wyrzynania lasów tropikalnych). Dzisiaj, zamiast zwrócić pod lasy część terenów uznanych za nieopłacalne do produkcji żywności, zabudowujemy pod własna wygodę stawiając tam domy, garaże baseny itd. Kiedy mówimy o zieleni, odnosimy to do obszarów gminnych, nie zaś do swoich.
    Potrzebujemy tereny pod rozwój komunikacji, bo nasz popyt na samochody wynikający często z naszej wygody sprawił, że dotychczasowe drogi mają zbyt skąpe parametry, by auta te pomieścić zachowując przy tym właściwe standardy podróżowania, łącznie z bezpieczeństwem. Z jednej strony jesteśmy wygodni i chcemy żyć wygodnie. Z drugiej strony chcemy zachować dotychczasowy status posiadania. Nie zawsze i nie wszędzie udaje się uzyskać kompromis.
    Tak jak napisał @Jacek S. – władza w ręce Rad, a z pewnością będzie dobrze. Aha, intelektualistów wysłać do kopania rowów. Znajomo brzmi, prawda?

  • Iwona Janicka
   piątek, 10 sie, 2018, 13:43:53 |

   Do Jacek S.
   Wpis był b. późno w nocy na telefonie na profil FB i chyba wyraz został podmieniony przez telefon. Dopuszczam jednak swoją pomyłkę w tej sytuacji. Wydaje mi się, że nie popełniłam wielkiego błędu.
   Dziękuję za zwrócenie uwagi.

 • Willma
  piątek, 10 sie, 2018, 14:54:31 |
 • Gość
  piątek, 10 sie, 2018, 15:01:54 |

  Znam podobne miejsce,gdzie ze względu na bezpieczeństwo wycięto szpaler starych drzew i po 3 – 4 latach las ,z pomocą leśników odtworzył piękna ale szersza aleje.

  • ???????
   piątek, 10 sie, 2018, 15:27:55 |

   Podaj miejsce – chętnie sprawdzę jak 4 letni las zastępuje kilkudziesięcioletnie drzewa , a ty nie nie widzisz różnicy ( skoro taka piękna ta aleja) . Aleja z thui? No, czekam .

   • Gość
    sobota, 11 sie, 2018, 12:41:49 |

    Wyślę,tylko podaj adres.
    Następny szpaler drzew ,po wycięciu drzew przydrożnych bardzo szybko się rozrasta!

    • ???????
     poniedziałek, 13 sie, 2018, 13:46:06 |

     że zacytuję klasyka : ” Chyba żeś się z …. na głowy pozamieniał”
     Adres? Pocztowy? Zamieszkania ? Internetowemu urzędowemu trollowi??
     Przyznaj się po prostu do łgarstwa i zakończ sprawę. Albo wreszcie napisz dokąd trzeba jechać , żeby obejrzeć tę piękną aleję z 4-letnich drzewek.Chyba,że istnieje ona wyłącznie w twoim umyśle …

  • maria
   piątek, 10 sie, 2018, 17:25:35 |

   Ja też chętnie zobaczyłabym efekty „dobrej zmiany” w zakresie wycinki starodrzewu i zaprowadzania „ładnych alei” – doczekam się wskazania lokalizacji, czy „gośc” pisał sobie tylko po to,żeby pisac – i , mówiąc wprost, łże jak bura… ?

   • Gość
    sobota, 11 sie, 2018, 13:05:12 |

    Oj,nieładnie. Wycięto drzewa bo stwarzały niebezpieczeństwo dla pieszych i zmotoryzowanych. Następny szpaler drzew nadzwyczaj szybko stworzył piękna aleje.

    • maria
     poniedziałek, 13 sie, 2018, 13:42:11 |

     oj, piszesz, co ci burmistrz każe? No podaj tę lokalizację wreszcie, nie wstydź sie – inaczej przyjdzie nam uznać , że bredzisz od upału :-)

 • Willma
  piątek, 10 sie, 2018, 18:17:26 |

  Drzewo to nie marchewka!!! Ani kalarepa!!!!! Drzewa potrzebują dłuuuuuugich lat.
  Pozdrawiam

 • Iwona Janicka
  niedziela, 12 sie, 2018, 16:29:48 |

  Zachęcam do podpisania się pod petycją, którą przekażemy władzom samorządowym każdego szczebla – inicjatorom i realizatorom projektu, tj. Staroście Poznańskiemu i Burmistrzowi M. Puszczykowa oraz Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, gdyż ze środków europejskich ta inwestycja ma być dofinansowana. Mam nadzieję, że cały czas możemy porozmawiać i jeszcze nic nie jest stracone:

  https://www.petycjeonline.com/puszczykowskagrobla

  • Mariola Marecka Chudak
   wtorek, 14 sie, 2018, 13:31:40 |

   Aleja na Grobli stanowi żywy pomnik historii miasta Puszczykowa. Stała się charakterystycznym elementem przestrzeni, jego wizytówką.
   Drzewa pełnią rolę ochronną przyspieszają osuszanie Grobli. Ich cień osłania drogę asfaltową przed działaniem słońca, które powoduje deformacje i zniszczenie nawierzchni (trwałość dróg zacienionych wydłuża się nawet kilkukrotnie).

   • z Krosna
    wtorek, 14 sie, 2018, 15:58:34 |

    Nie dotyczy to jednak życia kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Bywa, że życie tych pierwszych kończy się na drzewach i to niekoniecznie z winy kierowców. Zycie pieszych i rowerzystów także zagrożone jest z powodu na drzewa i ich cień oraz z powodu na ogólną ciasnotę panującą na tej alei.
    No ale dowiedzieliśmy się przy okazji, że można życie mierzyć trwałością dywanika asfaltowego…

    • Mariola Marecka Chudak
     środa, 15 sie, 2018, 17:14:46 |

     Proszę podać, gdzie i kiedy drzewo zaatakowało kierowcę. Wg raportów policji najczęstszym rodzajem wypadków drogowych w Polsce nie są kolizje z drzewami, lecz zderzenia pojazdów będących w ruchu, stanowiące aż 46% ogółu wypadków kończących się w 41% tragicznie. Przy kolizjach z drzewami odnotowano przekroczenia szybkości pojazdów o ponad 40% dozwolonej prędkości czyli, to brawurowa, nieodpowiedzialna prędkość i uderzenie z dużą siłą w obiekt o małej elastyczności, jakim jest masa drzewa, stwarzają prawdopodobieństwo większej częstotliwości zdarzeń śmiertelnych i ciężkiego okaleczenia.
     Analiza bezpośrednich przyczyn wypadków we wszystkich badanych krajach wykazała, że to nie drzewa „wyskakują na drogę”, a nadmierna szybkość (80% wypadków w Polsce) oraz prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców (ponad 30% wypadków) są głównymi przyczynami zderzeń na drogach.

     • z Krosna
      czwartek, 16 sie, 2018, 10:23:49 |

      Wśród wymienianych 12 przyczyn wypadków na polskich drogach w 2017 roku te z udziałem drzew (pod względem ilości ofiar śmiertelnych) znalazły się na 4 miejscu. Trudno to zbagatelizować. Warto zapoznać się z raportem za 2017 rok lub raportami rocznymi także z minionych lat. Warto także zapoznać się ze stanowiskiem GDAKA w ww. sprawie oraz dla przykładu z pismem Marszałka Senatu, pana Bogdana Borusewicza do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w kwestii, która jest przedmiotem tej dyskusji.

     • Mariola Marecka Chudak
      czwartek, 16 sie, 2018, 18:48:21 |

      Dane, które przytoczyłam pochodzą z raportu Policji z roku 2017.

     • z Krosna
      czwartek, 16 sie, 2018, 22:18:12 |
     • Mariola Marecka Chudak
      piątek, 17 sie, 2018, 7:40:52 |

      Dziękuję za link, potwierdza to co napisałam wcześniej

      (cyt.) „V. PRZYCZYNY I SPRAWCY WYPADKÓW
      Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego
      (człowiek – droga – pojazd jako czynnik sprawczy wypadków), na pierwsze miejsce zdecydowanie
      wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się poszczególnych grup użytkowników dróg, generalnie wpływa na powstawanie wypadków drogowych. Inne czynniki miały zdecydowanie mniejsze znaczenie”

      Wypadki drogowe i ich skutki wg sprawstwa,
      to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

      Nie znalazłam potwierdzenia dla informacji, którą zamieścił autor komentarza z Krosna (cyt.) „Wśród wymienianych 12 przyczyn wypadków na polskich drogach w 2017 roku te z udziałem drzew (pod względem ilości ofiar śmiertelnych) znalazły się na 4 miejscu” W podlinkowanym materiale najechanie na drzewo znalazło się na 6. miejscu.

     • pawlak
      piątek, 17 sie, 2018, 8:58:05 |

      Strona 21, a nie jedenasta raportu pokazuje, że pod względem ilości zabitych wypadki z udziałem drzewa są na miejscu 4 tej statystyki (najechanie na pieszego miejsce pierwsze – 861 zabitych, boczne zderzenie się pojazdów w ruchu – 528 zabitych, czołowe zderzenie się pojazdów w ruchu – 507 zabitych i najechanie na drzewo – 376 zabitych). Z tego zestawienia wynika, że skutki najechania na barierę ochronną (nie drzewo) na drogach wyższej klasy jak S-ki i autostrady tylko dla 39 osób skończyło się śmiercią, podczas gdy podobne zdarzenie z udziałem drzewa na drogach niższej klasy (wolniejszych) przyniosły prawie 400 ofiar śmiertelnych. Obsadźmy zatem drzewami skrajnie autostrad i dróg szybkiego ruchu, usuwając jednocześnie bariery ochronne. Będzie ekologicznie zielono i przerażająco krwawo…
      Krótko mówiąc, we wszystkim należy znaleźć złoty środek, a wtedy być może nie będziemy się kłócić o sprawy oczywiste.
      @ z Krosna, pewnie omyłkowo podałeś nie tę stronę w przytoczonym raporcie, ale pani Mariola nie dobrnęła już do wskazanej tabeli…

     • z Krosna
      piątek, 17 sie, 2018, 9:09:08 |

      Faktycznie, chodziło o zestawienie z tabeli na stronie 21 raportu policyjnego za 2017 rok.
      Dzięki za wyłapanie błędu.

     • W temacie
      piątek, 17 sie, 2018, 9:59:04 |

      Czy to cokolwiek zmienia? 4,5,6…na medalowym jest prędkość nie dostosowana do drogi.
      Ponadto, nie przypominam sobie wypadku na grobli, więc komu te drzewa przeszkadzają?

      Odpowiedź znają mieszkańcy Puszczykowa – Powiat chce zrobić poszerzenie łącznika 430 z 431, a grobla jest pierwszym fragmentem, za nią poszerzy się Wczasową Cyryla Ratajskiego i Nadwarciańską.

     • kargul
      piątek, 17 sie, 2018, 10:58:59 |

      N o tak, „nie dostosowana”. Wszystko w tym temacie…

     • orient
      piątek, 17 sie, 2018, 11:32:51 |

      @W temacie – i to jest najlepsze podsumowanie tego tematu. Następnym krokiem po wycięciu drzew na grobli będzie poszerzenie drogi i zwiększenie ruchu samochodowego. Oczywiście w trosce o nasze bezpieczeństwo … a jakże.

     • gggggggggg
      czwartek, 16 sie, 2018, 18:53:01 |

      czyli : nie waż czy ty pobiłeś, czy ciebie pobili – ważne, że byłeś zamieszny w bójke …
      No błagam..
      To , że znaczna częśc uczestniczących w wypadku z udziałem drzewa ( NIE WSZYSCY , OCZYWIŚCIE) przypieprzy w nie z powodu złudzenia ,że jest Ayrtonem Senną polskich miast i wsi – to nie znaczy ,że musi to być powód wygolenia wszystkiego wzdłuż drogi, na której jest OGRANICZENIE prędkości . Może jeszcze wzdłuż dróg zróbmy stumetrowe zabronowane pasy ziemi , bo ktoś jadąc złotym hip-hopo-szerszeniem zespawanym z trzech beemek i kawałka wiaty z reichu podbija świat…

     • do z Krosna
      czwartek, 16 sie, 2018, 19:45:27 |

      Ayrtonowie Senny polskich szos potrafią „przypiepszyć” w dom (rozebrać domy!), w inny samochód (ulice tylko dla Ayrtonów!), w rowerzystów (zakaz pedałowania!), pieszych (niech w domu siedzą!), zwierzęta (ich wina, po co pchały się pod koła!), …

 • kOles
  niedziela, 12 sie, 2018, 20:26:08 |

  Proponuję zostawić ten wyjazd z Puszczykowa w spokoju, nie wycinać drzew, nie remontować drogi, nie robić ścieżki rowerowej. Na skrzyżowaniu z dw 430 ustawić sygnalizację świetlną, załączaną światłem zielonym od wspomnianego wylotu tylko wtedy, gdy na drodze 430 nie ma pojazdu w 300m od skrzyżowania – ludzie w bardzo brzydki sposób wyjeżdżają z tego wjazdu i hamują ruch na 430 (na szczęście nie ma przejścia dla pieszych). Ludzie chce ochrony środowiska, przyrody a sami je niszczą protestując namawiani przez „wybawicieli”. Mogliście mieć dwupasmową drogę, z bezpiecznymi przejściami dla pieszych i zwierząt, macie korki, dym w okresie zimowym i spaliny z aut. Piękne, zadymione, spowite smogiem, zakorkowane Puszczykowo!

  • kazio
   poniedziałek, 13 sie, 2018, 13:48:36 |

   No to jedź sobie z Mosiny przez Stęszew do Poznania – wszystkim ulży , a tobie dodatkowo zmniejszy się zawartość żółci we krwi :-)

   • kOles
    poniedziałek, 13 sie, 2018, 14:39:47 |

    i po co te nerwy i niegościnność? Dlaczego mam z Puszczykowa z granicy z Mosiną przez Mosinę i Stęszew jechać do Poznania?
    Wprowadź Waść jeszcze na „życzenie” biednych mieszkańców zakaz ruchu na tej drodze, a na 430 załóż szlabany od strony Mosiny, bo to Twoja tylko droga jest i nikt obcy nią jeździł nie będzie. Nie trzeba będzie remontować i budować bo wkrótce popadnie w ruinę.
    Zawiść i zaściankowość przez Pana przemawiają i nic więcej.

    • kazio
     czwartek, 16 sie, 2018, 19:03:31 |

     Słoneczko drogie – skoro najpierw piszesz : „mogliście mieć dwupasmową drogę” , a potem szczekasz o zaściankowości i zawiści oraz piszesz skąd jeździsz ( ul.Czarnokurz…?) , to wniosek jest tylko jeden – to właśnie TOBIE zależy na wybetonowaniu , wyasfaltowaniu Puszczykowa, byle szybciej, szybciej, ino do miasta, panocku , do Poznania , dalij, dalij , … Na szczęście takich cudaków jak ty , którzy ( strzelam) rodzinne komornickie lub lubońskie zachwyty nad industrializacją próbuja przeszczepić na inne tereny powoli daje się wydzielić z grupy ludzi, którym zależy na czystym powietrzu, na ograniczeniu tranzytu, na uspokojeniu ruchu samochodowego w małych miastach. Cały świat w takim kierunku idzie – ale przecież nie ty, bo to takie „nienowoczesne”: drzewa, cisza, spokój, śpiewające ptaki … To takie obrzydliwe, prawda… Nie ma to jak baza DPD pod nosem , albo zakłady ziemniaczane…Skąd się przeprowadziłeś ? Skąd wyssałeś taką nienawiść do przyrody ?

     • kOlesz
      piątek, 17 sie, 2018, 9:29:59 |

      „kazio” to chyba takie niegrzeczne dziecko, które do szkoły miało pod górkę, nie ma dobrych manier i mówi czy pisze to co ślina na języczek przyniesie. :)
      Pisząc „mogliście mieć …” miałem na myśli Was, pseudo ekologów, a nie mieszkańców Puszczykowa.
      Powtórzę jeszcze raz: Zawiść i zaściankowość przez Pana przemawiają i nic więcej, dlatego wybaczam niegrzeczne zwroty, za które na ulicy, od większości osób dostałbyś po twarzy.

     • nie strasz, nie strasz ...;-)
      piątek, 17 sie, 2018, 13:05:22 |

      …no to Luboń czy Komorniki matecznikiem twym ? ;-) – oj , chyba trafiłem i zabolało.
      Błaaagam – zawiść ? O co ? O twoje spaczone spojrzenie na sprawę równowagi przyroda-cywilizacja? Czy o umiłowanie „wielopasmowatości” dróg? Czy o żal za brakującym szybkim połączeniem z MIASTEM? I kto tu ma kompleksy…? Zamiast cieszyć się z wyjątkowości miejsca zamieszkania próbujesz je nam obrzydzić wyolbrzymiając zalety asfaltu i betonu – człowieku , masz zakład przemysłowy , budowlany , czy co ?
      A jeśli „zaściankowość” ma być opozycją do poglądów ludzi takich jak ty – to chętnie sam się tak będę tytułować :-)

      Może po prostu wyasfaltuj sobie działkę – spełnisz się :-)

     • kOles
      piątek, 17 sie, 2018, 13:57:01 |

      Do tak płytkiego poziomu dyskusji, z człowiekiem który w dyskusji obraża i zachowuje się jak prostak, nie zamierzam się zniżać.
      Pisz Pan sobie dalej.

 • Willma
  środa, 15 sie, 2018, 21:34:30 |

  Pani Mariolu, pozdrawiam, rozumiem, popieram :-)

 • Mariola Marecka Chudak
  piątek, 17 sie, 2018, 21:55:38 |

  Dziękuję, i także pozdrawiam :)

 • Mariola Marecka Chudak
  wtorek, 21 sie, 2018, 16:14:49 |

  Uwaga!
  Dzisiaj na antenie TV Poznań o godzinie 18.30 w Teleskopie w „Temacie dnia” materiał poświęcony wycince drzew na grobli.

  Jutro w Radio Poznań o 16.00 będzie audycja także poświęcona naszej zielonej bramie do miasta.

 • Mag
  wtorek, 21 sie, 2018, 16:58:56 |

  Niezła afera. Dlaczego nikt z polityków nie powiedział wprost, że chodzi o poszerzenie jezdni żeby móc wpuścić ruch ciężarowy do miasta tak jak w przypadku Mosiny.

  • Andrzej Balcerek
   piątek, 24 sie, 2018, 21:09:19 |

   jak nie jak tak!

   • Mag
    piątek, 24 sie, 2018, 21:12:04 |

    Może i tak Panie Burmistrzu. Ale oświadczenie w tej sprawie było wydane dzisiaj, w skutek mocnego nacisku mieszkańców i stowarzyszeń więc proszę oczu nie mydlić.

 • Mariola Marecka Chudak
  środa, 22 sie, 2018, 7:41:35 |

  Podaję link https://poznan.tvp.pl/38600370/21082018-godz1830 Temat grobli i wycinki drzew w 13 minucie o 18,43 lub po kliknięciu w obrazek po prawej stronie pod aktualnościami pojawi się materiał o wycince drzew na grobli.
  Groblę chcą poszerzyć o sześć metrów, stąd tak dużo drzew przeznaczonych jest do wycięcia.

  Prosimy, podpiszcie petycję
  https://www.petycjeonline.com/puszczykowskagrobla

 • Mariola Marecka Chudak
  środa, 22 sie, 2018, 7:46:26 |

  Dla tych z Państwa, którzy nie oglądali Teleskopu podaję link https://poznan.tvp.pl/38600370/21082018-godz1830 Temat grobli i wycinki drzew w 13 minucie o 18,43 lub po kliknięciu w obrazek po prawej stronie pod aktualnościami pojawi się materiał o wycince drzew na grobli.

  Grobla ma być poszerzona o sześć metrów, stąd tak duża liczba drzew przeznaczonych do wycięcia.

  Prosimy, podpiszcie petycję https://www.petycjeonline.com/puszczykowskagrobla

Skomentuj