Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Jan Bylczyński | sobota, 30 cze, 2018 |

Wielki Flis Niepodległości 1918-2018 w Puszczykowie

Wczoraj (29.06) na Warcie można było zaobserwować ok. 70 m tratwę zbudowaną przez flisaków z Ulanowa w asyście innych, równie ciekawych jednostek wodnych. To oczywiście Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018, który przybił do Puszczykowa.

Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018 w Puszczykowie

Ze względu na niski stan wody, jednostki zamiast do przystani na Niwce przybiły na Zakolu Warty w Puszczykowie. Flisacy, przywitani przez mieszkańców i władze Puszczykowa, otrzymali z rąk burmistrza Puszczykowa, Andrzeja Balcerka banderę z herbem miasta. Później flisacy zwiedzili miasto, odwiedzili m.in. Muzeum Arkadego Fiedlera.

Przywitanie flisaków w Puszczykowie

Przywitanie flisaków w Puszczykowie

 

Na miejscu można było podziwiać piękne jednostki, takie jak szkuta, tratwa, gala, i … statek piratów.

Szkuta i Gala na Zakolu Warty w Puszczykowie

Szkuta i Gala na Zakolu Warty w Puszczykowie

Przez stulecia, tratwy były częstym widokiem na Warcie. Najczęściej spławiano na nich drewno, pozyskiwane z nadwarciańskich lasów, podstawowy budulec w tych czasach.

Flisacy na Warcie - Wielki Flis Niepodległości 1918 - 2018

Flisacy na Warcie na wysokości Rogalinka – Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018

Flis na Warcie

Inicjatywa Wielkiego Flisu Niepodległości zrodziła się z myślą o uczczeniu 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w wyjątkowy, zapadający w pamięci sposób – mając na względzie wielką rolę Warty w historii polskiej żeglugi oraz rolę Wielkopolan w umocnieniu rodzącej się po latach zaborów Wolnej Polski. Inicjatywa jest piękna, bowiem już nawet sami flisacy nie pamiętają, kiedy ostatni raz widziane były prawdziwe tratwy na Warcie.

Tratwa i jej załoga na Warcie - Wielki Flis Niepodległości 1918 - 2018

Tratwa i jej załoga na Warcie – Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018, prędkość tratwy to ok 4 km/h.

Flis rozpoczął się w Kole i zmierza do Szczecina, zatrzymując się, tak jak w Puszczykowie na nocny pobyt w wielu miejscowościach położonych nad rzeką Wartą i Odrą. Rejs potrwa łącznie ponad 20 dni. Flisakami dowodzi retman Mieczysław Łabędzki z Ulanowa, flisak z dziada pradziada, który jest jedynym Polakiem, który nie tylko posiada retmański patent, ale też spływa tratwami największymi rzekami kraju.

Retman Mieczysław Łabęcki na Warcie

Mieczysław Łabęcki, flisak z dziada pradziada, jest jedynym Polakiem, który nie tylko posiada retmański patent, ale też spływa tratwami największymi rzekami kraju

W Wielkim Flisie Niepodległości 1918 – 2018 biorą udział doświadczeni flisacy, którzy wielokrotnie brali udział we flisach Sanem, Wisłą, Odrą, Bugiem oraz innymi rzekami w całej Europie.

Tratwa na Warcie (pomiędzy Rogalinkiem, a Puszczykowem) - Wielki Flis Niepodległości 1918 - 2018

Tratwa na Warcie (pomiędzy Rogalinkiem, a Puszczykowem) – Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018

Flis wiernie ukazuje kunszt ludzi pracujących na rzece, przybliża tradycje jakie miały miejsce przez setki lat na polskich rzekach.

Tratwa przybija do Puszczykowa (zakole Warty)

Tratwa przybija do Puszczykowa (zakole Warty)

Wielki Flis Niepodległości 1918 – 2018 Wartą płynie równolegle z Flisem Odrzańskim po Odrze, aż do spotkania w Kostrzynie nad Odrą dziewiątego lipca.

Tratwa Wielkiego Flisu Niepodległości 2018 przepływa pod mostem w Rogalinku

Tratwa Wielkiego Flisu Niepodległości 2018 przepływa pod mostem w Rogalinku

Do flisu dołączyli również motorowodniacy z Klubu UKS Kotwica Rogalinek, którzy będą reprezentować nasz region w tym niezwykłym wydarzeniu.

Przywitanie flisaków przez mieszkańców Puszczykowa

Przywitanie flisaków przez mieszkańców Puszczykowa

Zacumowana tratwa na Zakolu Warty w Puszczykowie

Zacumowana tratwa na Zakolu Warty w Puszczykowie

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Skomentuj