UKS Orlik Mosina - audycja
Redakcja GMP | czwartek, 27 Wrz, 2018 | 1 Komentarz

Wyjątkowy przystanek w Rogalinku 🇵🇱

Nie postać generała Jóżefa Dowbora – Muśnickiego (jak dowiedzieliśmy się z innych źródeł), a Edmunda Rogalskiego widnieje na wyremontowanym przystanku w Rogalinku. To dzięki inicjatywie aktywnych, pełnych pomysłów i zwartych mieszkańców Rogalinka i Sasinowa udało się stworzyć to cieszące oczy małe dzieło sztuki.

Rozmawiamy z autorami pracy (wolą zachować anonimowość), którzy opowiadają o swoim pomyśle i jego realizacji. Okazuje się, że gdy mieszkańcy chcą wykonać jakąś akcję społeczną, często zderzają się z rzeczywistością, napotykając przeszkody i utrudnienia. Tak właśnie było w przypadku chęci odrestaurowywania przystanku.

Rozmawialiśmy z wieloma przedstawicielami lokalnych władz. Wszyscy odmawiali nam pomocy. Jak chcesz coś zrobić, to masz zawsze pod górkę – mówi nam jeden z autorów.

 

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Dlatego postanowili wziąć sprawę w swoje ręce:

Przystanek był ruiną. Totalnie zdewastowany. Nam udało się skrzyknąć i nie tylko go pomalować, ale też całkowicie odrestaurować. Pomalowaliśmy ławki, metalowe elementy. Mieliśmy pomysł, żeby zrobić coś na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i żeby była to taka nasza wizytówka.

Najpierw wykonano herb Lecha Poznań (co może sugerować, że autorzy są kibicami Lecha, ale to nie tylko kibice – to przede wszystkim zaangażowani w lokalne życie mieszkańcy), później powstał mural przedstawiający powstańca Edmunda Rogalskiego.

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Herb KKS Lech Poznań na przystanku w Rogalinku

Dlaczego wybór akurat tej postaci? Pozostaje to tajemnicą autora i jego wizji.

Edmund Rogalski

Przypomnijmy: Edmund Rogalski urodził się 22 października 1891 r. w Kłecku koło Gniezna. Po maturze w 1914 r. zmobilizowany został do niemieckiej armii i wysłany na front I wojny światowej, gdzie walczył przez cztery lata, do jej zakończenia. W grudniu 1918 r. objął dowództwo nad oddziałem powstańczym w Kłecku, brał udział w ciężkich walkach powstańczych na froncie północnym, także wspólnie z kompanią jarocińską. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W latach 1919-1923 był dowódcą jarocińskiego garnizonu. Odszedł ze służby na własną prośbę w stopniu kapitana. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Powstańczym, i krzyżem „Virtuti Militari”. Studiował ekonomię w Niemczech i prawo na Uniwersytecie Poznańskim. (red.)

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.0/10 (Głosujących: 3)
Wyjątkowy przystanek w Rogalinku 🇵🇱, 7.0 out of 10 based on 3 ratings
Napisano przez Redakcja GMP Posted in Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Komentarze (1)

  • Gość
    wtorek, 2 Paź, 2018, 12:00:46 |

    Wyszło doskonale, gratulacje i wielki szacun dla ekipy!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj