Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 27 wrz, 2018 | komentarze 3

Wyjątkowy przystanek w Rogalinku

Nie postać generała Jóżefa Dowbora – Muśnickiego (jak dowiedzieliśmy się z innych źródeł), a Edmunda Rogalskiego widnieje na wyremontowanym przystanku w Rogalinku. To dzięki inicjatywie aktywnych, pełnych pomysłów i zwartych mieszkańców Rogalinka i Sasinowa udało się stworzyć to cieszące oczy małe dzieło sztuki.

Rozmawiamy z autorami pracy (wolą zachować anonimowość), którzy opowiadają o swoim pomyśle i jego realizacji. Okazuje się, że gdy mieszkańcy chcą wykonać jakąś akcję społeczną, często zderzają się z rzeczywistością, napotykając przeszkody i utrudnienia. Tak właśnie było w przypadku chęci odrestaurowywania przystanku.

Rozmawialiśmy z wieloma przedstawicielami lokalnych władz. Wszyscy odmawiali nam pomocy. Jak chcesz coś zrobić, to masz zawsze pod górkę – mówi nam jeden z autorów.

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Dlatego postanowili wziąć sprawę w swoje ręce:

Przystanek był ruiną. Totalnie zdewastowany. Nam udało się skrzyknąć i nie tylko go pomalować, ale też całkowicie odrestaurować. Pomalowaliśmy ławki, metalowe elementy. Mieliśmy pomysł, żeby zrobić coś na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i żeby była to taka nasza wizytówka.

Najpierw wykonano herb Lecha Poznań (co może sugerować, że autorzy są kibicami Lecha, ale to nie tylko kibice – to przede wszystkim zaangażowani w lokalne życie mieszkańcy), później powstał mural przedstawiający powstańca Edmunda Rogalskiego.

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Herb KKS Lech Poznań na przystanku w Rogalinku

Dlaczego wybór akurat tej postaci? Pozostaje to tajemnicą autora i jego wizji.

Edmund Rogalski

Przypomnijmy: Edmund Rogalski urodził się 22 października 1891 r. w Kłecku koło Gniezna. Po maturze w 1914 r. zmobilizowany został do niemieckiej armii i wysłany na front I wojny światowej, gdzie walczył przez cztery lata, do jej zakończenia. W grudniu 1918 r. objął dowództwo nad oddziałem powstańczym w Kłecku, brał udział w ciężkich walkach powstańczych na froncie północnym, także wspólnie z kompanią jarocińską. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W latach 1919-1923 był dowódcą jarocińskiego garnizonu. Odszedł ze służby na własną prośbę w stopniu kapitana. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Powstańczym, i krzyżem „Virtuti Militari”. Studiował ekonomię w Niemczech i prawo na Uniwersytecie Poznańskim. (red.)

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Odnowiony przystanek autobusowy w Rogalinku

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  wtorek, 2 paź, 2018, 12:00:46 |

  Wyszło doskonale, gratulacje i wielki szacun dla ekipy!

 • jaceksr
  piątek, 2 lis, 2018, 23:14:07 |

  Piękna inicjatywa i świetny temat. Szczególnie mnie cieszy (z pobudek egoistycznych) mural na przystanku związany z kapitanem Edmundem Rogalskim. Jestem wnukiem.
  Pozdrawiam wszystkich i życzę samych tak udanych inicjatyw w różnych kwestiach życia.

  Sławomir Jacek Rogalski

 • andrzej
  sobota, 3 lis, 2018, 20:41:31 |

  Fantastyczny pomysł, gratuluję wszystkim którzy podjęli ta cenna in icjatywę,tak bardzo potrzeba dzisiaj aby przypominać wspaniałych ludzi, dziś nie trudno zauważyć, że jest jakiś kryzys wartości w naszym społeczeństwie… Wzorce są potrzebne nie tylko młodemu pokoleniu. Raz jeszcze gratuluję i podziwiam.Pozdrawiam
  Andrzej Gogulski autor biografii E. Rogalskiego „W przyjaźni z życiem”

Skomentuj