Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 7 lut, 2018 |

XX Mistrzostwa Polski na jeziorze Witobelskim – 1939 r.

Niezwykle interesujące materiały historyczne otrzymaliśmy od naszego czytelnika, Pana Henryka z Mosiny. Jest to znaleziony podczas remontu strychu starego domu w Łodzi (niedaleko Dymaczewa) program zawodów wioślarskich – XX Mistrzostw Polski. Regaty odbyły się w dniach 12 – 13 sierpnia 1939 roku na jeziorze Witobelskim, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jednocześnie zachęcamy do odkrywania tego pięknego sportu wodnego.

XX Mistrzostwa Polski na jeziorze Witobelskim – 1939 r.

W dniach 12 i 13 sierpnia 1939 roku odbyły się na jeziorze Witobelskim XX Wszechpolskie Regaty Związkowe o mistrzostwo Polski.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował między innymi ówczesny Minister Spraw Zagranicznych, pułkownik dyplomowany Józef Beck.

Materiały w postaci broszury informacyjnej są nie lada gratką dla miłośników zarówno historii jak i wioślarstwa w naszym regionie:

  
(broszura z 1939 r. – pliki pdf: cz.1, cz.2)

Załączona w dwóch częściach broszura to również interesujące źródło wiedzy na temat działających w regionie tuż przed wybuchem wojny przedsiębiorstw. Znajdują się tutaj ogłoszenia ówczesnych lokalnych firm.

Tor regatowy na Jeziorze Witobelskim

W okresie międzywojennym, decyzją poznańskiego Komitetu Towarzystw Wioślarskich, powstał pod Stęszewem tor regatowy na Jeziorze Witobelskim. Pierwsze regaty odbyły się tutaj w 1930 roku, z udziałem wioślarzy z Bydgoszczy, Torunia, Kalisza i Poznania. Na jeziorze Witobelskim odbyły się między innymi przedolimpijskie regaty eliminacyjne w roku 1932.

Regaty na Jez. Witobelskim 1938 r. – źródło: aktywnysteszew.pl

Turystyka wodna w regionie Mosiny

W naszej okolicy coraz więcej osób interesuje się sportami wodnymi, takimi jak kajakarswo. Obecnie kajaki nie tylko służą do uprawiania sportu, są też łatwo dostępną formą spędzania czasu na wodzie. W naszym regionie istnieje sporo miejsc, gdzie można uprawiać tę piękną dyscyplinę. I nie są to tylko licznie występujące w naszej okolicy jeziora czy rzeka Warta. Dla przykładu, w Mosinie spotykają się dwa szlaki kajakowe Wielkiej i Małej Pętli Wielkopolski, a wraz z Samicą Stęszewską, Kanałem Mosińskim i Wartą mamy łącznie trzy rzeki, po których możemy pływać kajakiem. Więcej na ten temat dowiemy się w artykule Pana Tomasza Kaczmarka: „Trzy rzeki” – wielka przygoda bez wyjeżdżania z Mosiny.

na Samicy

Być może kiedyś doczekamy się czasów, w których nasz region będzie słynął ze spływów kajakowych – w końcu istnieje tutaj wiele szlaków kajakowych. A jeśli tę dyscyplinę zacznie uprawiać co raz więcej osób to naturalnym etapem jej rozwoju będzie rywalizacja sportowa, taka jak wioślarstwo czy kajakarstwo sportowe.

źródło: aktywnysteszew.pl; Poznański Komitet Towarzystw Wioślarskich – broszura z 1939 r.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj