Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Ewa Kazimierska | piątek, 27 gru, 2019 | 1 Komentarz

101 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 1918 r. do Poznania przyjeżdża polski kompozytor i pianista, polityk i działacz niepodległościowy Ignacy Jan Paderewski. Huczną, patriotyczną uroczystość próbują zakłócić Niemcy chcący zademonstrować swoją siłę. Właśnie tego dnia około godziny 17-stej padają pierwsze strzały a ten moment jest uznawany za oficjalny początek Powstania Wielkopolskiego.

Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach naszego kraju. Mieszkańcy Wielkopolski wystąpili przeciwko państwu niemieckiemu aby na nowo przyłączyć ziemie zaboru pruskiego do Polski, która była na etapie umacniania swojej niepodległości. Długie przygotowania, zjednoczenie Wielkopolan i gotowość do walki a przede wszystkim tęsknota za wolnością przyniosły nam upragnione zwycięstwo.

Dzisiaj w Mosinie uroczyście obchodzimy 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczyna się na placu przy cmentarzu parafialnym w Mosinie o godzinie 17:30.  Następnie o godzinie 18:00 w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja  odbędzie się msza św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich. Na zakończenie będziemy mieli okazję posłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Mosińskiego Chóru Kościelnego pw. św. Cecylii. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystości. Niech pamięć o tych, którzy oddali życie za naszą wolność zajmie stałe miejsce w naszych sercach i głowach.

Wasze komentarze (1)

  • Anonimka
    sobota, 28 gru, 2019, 10:47:42 |

    Po prostu trzeba pamiętać.

Skomentuj