Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | wtorek, 15 sty, 2019 | komentarze 4

5 zasad aby przedłużyć życie silnika

Silnik to najważniejszy element w samochodzie, kiedyś najbardziej niezawodna rzecz jeśli chodzi o trwałość, potrafił służyć bez awarii przez 150, 200 a nawet 500 tysięcy kilometrów.

Silnik to najważniejszy element w samochodzie, kiedyś najbardziej niezawodna rzecz jeśli chodzi o trwałość, potrafił służyć bez awarii przez 150, 200 a nawet 500 tysięcy kilometrów, dziś w dobie najnowszych technologii coraz częściej bywa awaryjny i psuje się po przejechaniu czasem i 90 tysięcy. Wymaga on zadbania jeszcze bardziej niż kiedyś.

samochód skoda droga

Większość ze znanych nam dzisiaj opinii i i motoryzacyjnych mitów traktujących o niesłychanej wytrzymałości powstawała jakieś dwadzieścia lat temu. Był to czas powstania takich legend jak Volkswagen czy Mercedes, które słynęły z niesłychanej trwałości i wytrzymałości. Wynikało to z faktu, że inżynierowie tam pracujący podczas konstruowania kierowali się zupełnie innymi wyznacznikami, w porównaniu do dzisiejszych twórców, kiedyś liczyła się jakość. Dziś liczy się masowa produkcja. Niekiedy kilka marek korzysta z tych samych elementów, w Skoda Centrum Poznań mamy dostęp do oryginalnych części oraz sprawdzonych zamienników, liczy się przede wszystkim efektywność i wydajność silnika, z czym wiąże się większa jego eksploatacja i szybsza możliwość wystąpienia awarii. Więc co należy zrobić, aby temu zapobiec? Informacje w Internecie nie zawsze są rzetelne, a wiele porad pochodzi od znajomego szwagra. Dlatego warto sięgnąć po porady specjalistów, którzy zapobiegną mówienia niezrozumiałym i hermetycznym językiem. Dzięki Skoda Centrum Poznań możesz poznać 5 zasad, które mogą przedłużyć życie silnika, oto one:

Po pierwsze sumienne kontrolowanie poziomu oleju i uzupełnianie w razie potrzeby, jak i częstsza jego wymiana gwarantują dłuższy żywot silnika. Powinna ona następować co 10-15 tysięcy kilometrów. Wyrób sobie nawyk! Spróbuj pokochać rytuał w tankowaniu Twojego czterokołowego pojazdu. Twój samochód to nie bar szybkiej obsługi z wczesnych lat 90-tych, w których frytki smażą się 10 raz na tym samym oleju. Skoda Centrum Poznań poleca tą prostą zasadę, która może przyczynić się do zwiększenia żywotności twojego silnika.

Kolejną zasadą jest odpowiednie rozgrzanie i chłodzenie silnika. Wystarczy nawet kilkanaście minut miejskiej jazdy, choć najlepsza jest dłuższa trasa, w tym czasie olej rozprowadzi się równomiernie po silniku. Wielu kierowców lubi prowadzić nocą nie tylko dzięki pustym ulicom, ale także dlatego, że dzięki temu zapewniają równomierne tempo jazdy. Silnik nie lubi długotrwałej jazdy na niskich i wysokich obrotach.

Kolejna zasada dotyczy zapłonu a konkretnie cewek zapłonowych, jest to istotne dla żywotności silnika, wymiana cewek zapłonowych powinna następować po przejechaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spróbuj wyrobić sobie nawyk zgodnie z zasadą numer 1, że po 10-tej wymianie oleju nastąpi rytuał wymiany cewki.

Następna z 5 zasad, aby przedłużyć życie silnika dotyczy turbosprężarki. Coraz więcej nowych samochodów jest w nią wyposażonych. Wiele osób od razu po zakończeniu jazdy wyłącza silnik, tymczasem wirnik turbosprężarki kręci się jeszcze przez pewien czas, a ona nie jest odpowiednio smarowana i chłodzona co znacząco ją obciąża. Wystarczą 2 minuty aby wirnik turbosprężarki zwolnił i by można bez obawy wyłączyć silnik. Łatwa zasada, aby zwiększyć jej żywotność. W przypadku złej eksploatacji regeneracja turbosprężarki to koszt minimum tysiąca złotych, kupno nowej to już od 3 do 10 tysięcy.

Ostatnia zasadą z polecanych przez Skoda Centrum Poznań jest pamiętanie o tankowaniu na sprawdzonych stacjach benzynowych. Należy zadbać żeby paliwo, które wlewamy do zbiornika paliwowego było dobrej jakości. Warto także co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów dolewać do paliwa mieszanki uszlachetniające oraz czyszczące układ paliwowy.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Wasze komentarze (4)

 • Daro
  wtorek, 15 sty, 2019, 20:56:59 |

  Bardzo dobre, przydatne zasady. Chociaż w wirze codziennego życia i obowiązków często się zapomina o tym.

 • Julka95
  piątek, 18 sty, 2019, 23:59:40 |

  Przydatne porady zwłaszcza dla młodych kierowców, choć nie tylko. Ja na przykład kompletnie nie miałam pojęcia o takich sposobach, zasadach. Muszę sobie zanotować, bo pewnie w codziennym życiu szybko zapomnę, a szkoda, bo wiedza naprawdę praktyczna.

 • pytajnik
  środa, 23 sty, 2019, 11:39:14 |

  Z tą turbiną to racja – ale po części. Turbina z racji budowy nie zwolni/przyspieszy sama z siebie, bo jest napędzana spalinami. Więc jeśli nie „katujemy” silnika przed postojem, tylko jedziemy na wolnych obrotach (poniżej turbo, pomijając zmiennogeometryczne turbo) to można wyłączać silnik prawie od razu.
  A odnośnie jakości paliwa. Do nowoczesnych samochodów nie dolewamy niczego do paliwa – to proszenie się o kłopoty. Druga sprawa – ważniejsza – tankujemy zanim pojawi się rezerwa, najlepiej na 1/4 baku.
  No i na koniec, z tą jakością. W takiej Mosinie niewielki mamy wybór stacji paliw. A ta co jest – to z jakością różnie – może teraz się poprawiło (bo unikam jak ognia), ale z dwa lata temu tankując tylko tutaj i tylko verve miałem zatkane wtryskiwacze w dieslu. Wszystko w temacie.

 • Tomasz
  wtorek, 26 mar, 2019, 10:28:31 |

  O turbo trzeba jak najlepiej dbać. Osobiście polecam serwis z Trójmiasta – AMSerwis, bo znają się na turbosprężarkach jak mało kto.

Skomentuj