Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 21 paź, 2019 |

80 rocznica tragicznych wydarzeń

W dniach 20 – 23 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Mieszkańcy wielkopolskich miast w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, oddają hołd ofiarom rozstrzelań.

W Mosinie pamięć o rozstrzelanych w październikowy dzień 1939 roku uczczono Marszem Pamięci. Uczestnicy przeszli śladami ostatniej drogi pomordowanych, zatrzymując się przy Galerii Sztuki, dawnej bożnicy żydowskiej, gdzie przebywali aresztowani mieszkańcy Mosiny i okolicznych miejscowości. Odczytano słowa Stanisława Jaworskiego, które w liście pożegnalnym kierował do swoich najbliższych krótko przed egzekucją. Następnie zgromadzeni udali się na Plac 20 Października, gdzie przed osiemdziesięciu laty dokonano mordu na ofiarach.

hołd ofiarom rozstrzelań w Mosinie

Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch w swoich słowach nawiązał do listu Stanisława Jaworskiego i znaczenia tych słów dla nas dzisiaj. Na wozie drabiniastym, podobnym do tego, który wiózł ciała pomordowanych na cmentarz, ustawiono piętnaście zniczy, symbolizujących ofiary. Zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, gdzie w 1939 roku pochowano ciała rozstrzelanych.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe Gminy Mosina, burmistrz Przemysław Mieloch wraz z zastępcami, poseł Szymon Ziółkowski, przedstawiciel posła Bartłomieja Wróblewskiego, przedstawiciel Starosty Poznańskiego – Jacek Szeszuła, radni Rady Miejskiej w Mosinie, poczty i delegacje stowarzyszeń oraz służb Gminy Mosina, placówek oświatowych, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy i rodziny pomordowanych ofiar z 20 października 1939 roku.

hołd ofiarom rozstrzelań w Mosinie

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia panom: Stanisławowi Baraniokowi, Pawłowi Stawnemu oraz Krystianowi Walenciakowi, pani Magdalenie Jakubowskiej i harcerzom biorących udział w uroczystości, pani Annie Jurek, panu Andrzejowi Kasprzykowi, służbom – Straży Miejskiej, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej z Pecnej i Nowinek, PSS Społem, Bractwu Kurkowemu oraz wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Mosiński Ośrodek Kultury

hołd ofiarom rozstrzelań w Mosinie hołd ofiarom rozstrzelań w Mosinie hołd ofiarom rozstrzelań w Mosinie

Galeria Sztuki w Mosine - rozstrzelani na rynku w Mosinie

rozstrzelani na rynku w Mosinie – obraz w Galerii Sztuki w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj