Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 11 cze, 2019 | komentarzy 17

Będzie basen w Mosinie?

Trwają upały. Nie dziwi więc, że mieszkańcy pytają o basen. Na podstawie informacji uzyskanych od radnych przekazujemy Państwu najnowsze informacje na temat tej najbardziej (i najdłużej) oczekiwanej inwestycji w gminie Mosina.

Budowa pływalni w Mosinie – kiedy ruszy?

Pod koniec marca br. w artykule Basen w Mosinie – stan realizacji inwestycji przekazywaliśmy Państwu informacje uzyskane od burmistrza gminy Mosina w trakcie marcowej sesji RM:

Jeżeli chodzi o pływalnię to jest tak, że organizowany jest konkurs na dofinansowanie do 1/3 wartości pływalni. Wnioski składa się do 31 marca. Dzisiaj rozmawialiśmy na temat, żeby to gmina składała wniosek, w taki sposób żeby gmina rozliczała kwestie VAT-u. O czym była mowa, że dobrze byłoby, żeby ten VAT nie był wydany.(…) – powiedział Przemysław Mieloch, burmistrz Mosiny podczas sesji Rady Miejskiej.

Decyzja Rady Miejskiej jest jednak nieodwołalna”

13 czerwca, podczas sesji Rady Miejskiej w Mosinie, radni odpowiednią uchwałą będą powoływać spółkę gminną o nazwie “Park Strzelnica” Sp. z o.o., która miałaby wybudować, a następnie administrować nowo wybudowanym krytym basenem wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Były to jedyne oficjalne informacje uzyskane od włodarzy na temat realizacji tej zapowiadanej szumnie inwestycji w ostatnim czasie.

Basen w Mosinie - projekt, wizualizacja

Basen w Mosinie – wizualizacja

Więcej szczegółów na temat budowy pływalni uzyskaliśmy od radnych ze Stowarzyszenia Nowoczesna Rzeczpospolita Mosińska. W przygotowanym przez Stowarzyszenie wpisie czytamy:

Budowa basenu w Mosinie

Budowa basenu w Gminie Mosina ma liczne grono zwolenników jak i przeciwników. Jest wiele osób, które oczekuje na realizację tej inwestycji lecz jest też duże grono osób niechętnych basenowi. Decyzja Rady Miejskiej jest jednak nieodwołalna i działania zmierzające do budowy basenu są już podejmowane. Projekt basenu został wykonany i uzyskał pozwolenie na budowę.

Gmina wystąpiła już nawet o dofinansowanie do budowy w wysokości 3,5 mln zł. Koszt basenu jest jednak niewspółmierny do wnioskowanej kwoty dofinansowania, stąd radni Nowoczesnej Rzeczpospolitej Mosińskiej wystąpili z wnioskiem mającym na celu zmniejszenie rzeczywistych kosztów budowy basenu o kilka milionów złotych. Nie wdając się w szczegóły chodzi o możliwość odzyskania zapłaconego podatku VAT od inwestycji. Kwota niemała bowiem od budowy o wartości netto 20 mln zł można odzyskać około 4 mln zł.

Proponowaliśmy też, aby Gmina nie była bezpośrednim inwestorem ale aby tym inwestorem była specjalnie do tego celu powołana spółka komunalna. Po analizach Urząd Miejski przychylił się i do proponowanego przez nas tego rozwiązania.

Budowa basenu (aktualnie planowany koszt to około 20 mln zł) to strategiczna i największa jednorazowa inwestycja w skali Gminy. Realizacja tej inwestycji pochłonie bardzo duże środki, stąd proponujemy aby inwestycja była sfinansowana w większości poprzez emisję obligacji przychodowych wyemitowanych przez spółkę komunalną Gminy Mosina. Emisja obligacji to nic innego jak zaciąganie kredytu a ich wykup to spłata kredytu. Obligacje przychodowe są po pierwsze wieloletnie kredyty a ich spłata jest dokonywana z przychodów z inwestycji. Przychodem dla zarządcy Basenu Mosińskiego będą wpływy ze sprzedaży biletów oraz otrzymywane przez spółkę dotacje z Urzędu Gminy z tytułu udostępniania basenu młodzieży szkolnej w ramach zajęć wychowania fizycznego.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny element, który winien zadecydować o realizacji inwestycji budowy basenu przez spółkę miejską. Otóż Gmina będzie miała możliwość realizacji zdecydowanie większej ilości inwestycji własnych. Nie będzie bowiem potrzeby zaciągnięcia przez samą Gminę kredytu na budowę (w formie obligacji) i później spłaty tego kredytu. Należy jedynie przeznaczyć kilka milionów złotych na rozpoczęcie inwestycji przez spółkę.
Wielką niewiadomą pozostaje koszt budowy jaki zaproponują oferenci. Podobny basen w Poznaniu (tylko o mniejszej powierzchni parkingowej i bez piętra) ma kosztować 25 mln zł brutto. Mosiński basen ma mieć większą powierzchnię parkingową i ma mieć zbudowane nad częścią basenu piętro, celem późniejszego wykorzystania tej części.

źródło: Stowarzyszenie Nowoczesna Rzeczpospolita Mosińska


Basen w Mosinie

Na wykonanie samego projektu pływalni przeznaczona była kwota 200 tysięcy złotych. Później Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2017, gdzie (między innymi) kwota ta została zwiększona o 50 tysięcy złotych.

Szacunkowy koszt budowy basenu nie miał przekroczyć kwoty 9,5 miliona zł brutto, następnie według Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia – szacunkowy koszt budowy pływalni został oszacowany na ponad 13 milionów zł brutto. Obecnie kwota ta wzrosła już do około 20 milionów złotych.

projekt pływalni w Mosinie

projekt pływalni w Mosinie

Obiekt przewidziany jest jako basen kryty i ma pełnić różnorodne funkcje: dydaktyczną, zdrowotną, rekreacyjną, sportową – wraz z realizacją gminnego programu nauki pływania. Poza funkcją edukacyjną basen pełnić będzie funkcję rehabilitacyjno – rekreacyjną dla mieszkańców miasta i okolic.

basen w Mosinie - projekt

basen w Mosinie – projekt

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (17)

 • jander
  wtorek, 11 cze, 2019, 14:47:01 |

  Przeczytałem i.. dalej nic nie wiem. Czy naprawdę tak trudno się dowiedzieć na jakim etapie jest realizacja inwestycji? Rozumiem, że na żadnym.

  • Rataj
   wtorek, 11 cze, 2019, 15:17:03 |

   Informacja jest taka, że od kilkunastu miesięcy radni nie wiedzą nic na temat finansowania tego przedsięwzięcia i wygląda na to, że jednak zainteresowanie jest żadne w porównaniu do okresu przed wyborami. Żal.pl

  • mieszkaniec
   wtorek, 11 cze, 2019, 15:46:49 |

   Jak to nie wiadomo na jakim etapie? Powołują spółkę zależną – czytaj – wybierają wśród swoich osoby które mają zarobić na zbudowaniu basenu i jego prowadzeniu, bo gdyby to robiła gmina w swoim zakresie to nie byłoby możliwości wyprowadzenia kasy bo okazałoby się że osoby musiałyby prowadzić tę budowę w ramach swoich osobowiązków :/

   • Rataj
    wtorek, 11 cze, 2019, 15:52:03 |

    No tak to jest ważne spostrzeżenie, będzie prezes i dwóch znajomych zastępców. Będzie zarząd z pensją, na która zrzucą się mieszkańcy czyli ty i ja, a basenu jak nie było tak nie będzie. Rynce opadajo

  • kargul
   wtorek, 11 cze, 2019, 19:24:01 |

   Jest pozwolenie na budowę i na tym koniec. Teraz należy powołać spółkę, która zajmie się budową pływalni i jej zarządzaniem w przyszłości. Spółka ta ma wyemitować obligacje przychodowe(rodzaj nisko oprocentowanej pożyczki… I tutaj mam wątpliwości. czy ktokolwiek dokonał symulacji przychodów? A jeśli pokryją one koszty funkcjonowania zaledwie w 20-30 procentach? Wiele wskazuje, że tak może być, bo to nie park wodny, lecz pływalnia czyli niskie przychody, a wysokie koszty i do tego mały strumień użytkowników. Z odzyskaniem VAT-u to wcale nie tak oczywista sprawa, szczególnie obecnie… teraz koszt budowy. Na os. Piastowskim w Poznaniu budowany jest basen za kwotę 24 mln (dane z marca 2018), a prawdopodobnie budowa zakończy się z budżetem około 30 mln zł. Dlaczego? Ceny materiałów budowlanych, ceny energii, ceny usług powiązane z najniższą płacą
   itd itp. Nasz basen ma mieć obszerniejsze parkingi i dodatkowe piętro. Myślę, że koszty budowy zamkną się
   w kwocie około 32-do 35 mln złotych i to wówczas, kiedy nie będzie zwłoki w postępie budowy w co nie wierzę.
   Powołana spółka będzie zjadała część przychodów, które powinny być przeznaczone na wykup obligacji. Urząd nie będzie miał wyboru i będzie musiał dotować spółkę, by ta mogła funkcjonować i dodatkowo spłacać obligacje. Cały zysk z odzyskania podatku VAT szybko się rozpłynie i dalej będą już tylko generowane straty.
   Oby do tego nie doszło, ale kiedy patrze na sprawność z jaką realizowany jest cudowny plan burmistrza Mielocha, naprawy gospodarki śmieciowej, zaczynam wątpić w powodzenie tej koncepcji.

   • mieszkaniec
    środa, 12 cze, 2019, 11:46:32 |

    Niestety – chociaż jestem wielkim zwolennikiem budowy basenu – to muszę przyznać Ci rację. W takiej formie w jakiej jest planowany nigdy nie będzie generował zysków. Niemniej uważam, że nie wszystkie budowane obiekty użyteczności publicznej muszą przynosić zysk wprost (czyli pieniężny). Najgorsze jest to, że wszelkie planowane oszczędności zostaną zjedzone przez koszty funkcjonowania spółki, podwyżki cen materiałów oraz kosztów pracy (a te będą tym większe im dłuższa będzie zwłoka w realizacji inwestycji).

    • Realista
     środa, 12 cze, 2019, 12:08:39 |

     Również uważam, że basen nie jest od generowania przychodów, jednak czas na jego budowę jest zły. Zaporowe ceny wykonawców, drogie materiały. No nic, czas na budowę pływalni był te kilka, kilkana ście lat temu, ale jak widać była to ściema.

 • Gość
  wtorek, 11 cze, 2019, 15:20:52 |

  Generalnie lanie wody, granie na czas, i nabijanie ludzi w butelkę.

 • JP
  wtorek, 11 cze, 2019, 15:46:14 |

  I pewnie jak zwykle nic się nie zadzieje, a przed kolejnymi wyborami znowu sobie przypomną o temacie.

 • Nikt wazny
  wtorek, 11 cze, 2019, 19:11:07 |

  Lekka reka wyjdzie ok 80 mln na gotowo. Przerost ambicji nad mozliwosciami, ugotuja unwestycje drogowe na lata.

  • JWB
   wtorek, 11 cze, 2019, 19:17:38 |

   Przy obecnych kosztach materiałów budowlanych i pracowników to wygląda na to, że tak.

 • Mieszkaniec Gminy
  wtorek, 11 cze, 2019, 21:19:11 |

  Tyle milionów na taką inwestycję, a ja od kilku lat latem mam suchy kran, kamienie na drodze i nie ma pieniędzy na wymianę sieci wodociągowej albo umocnienie drogi.
  Panie Burmistrzu, jak się zaprasza mieszkańców do zamieszkania w gminie to się najpierw zaspokaja ich podstawowe potrzeby a potem luksusy. Na temat powołanej spółki basenowej nie wypowiadam się, bo wszystko na ten temat powiedział już ktoś w innym komentarzu.
  Jestem zażenowany polityką gminy, czuję się po raz kolejny oszukany i żałuję, że zamieszkałem w tej gminie.

  • Bart
   środa, 12 cze, 2019, 11:49:44 |

   Luksusy? Kolego nie ma możliwości żeby wszyscy mieli utwardzone drogi w żadnym mieście/gminie tak nie ma.
   Problem z polityką gminy jest taki, że chce robić inwestycje jednocześnie odstraszając przemysł/usługi i ogólnie biznes. Czyli coś z czego byłyby pieniądze na realizację i dróg i basenów.

 • Wasyl
  wtorek, 11 cze, 2019, 21:53:35 |

  Pewnie powołajmy spółki dla każdej niezrealizowanej inwestycji w tym mieście, w efekcie co trzecia osoba będzie prezesem, a reszta będzie na nich robić.

 • Doman
  wtorek, 11 cze, 2019, 22:28:10 |

  Wcześniej miało być tak, że basen będzie o 5 cm krótszy żeby zaoszczędzić na ratownik, a teraz czytam, że się zarządców ustawia, chore.

 • Gość
  poniedziałek, 8 lip, 2019, 21:13:17 |

  zapomnijcie w mosinie o basenie bo pieniedzy nie ma i nie bedzie

 • lol
  poniedziałek, 8 lip, 2019, 23:36:54 |

  Pieniądze znikają na podtrzymanie gospodarki śmieciowej. Obecny burmistrz Mosiny, pomysłodawca śmieciowego anty-Perpetuum mobile, po upływie obecnej kadencji będzie mógł śmiało powiedzieć, że pieniądze na basen w dużej mierze utopił w… śmieciach.

Skomentuj