Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 28 lut, 2019 |

Ulga Internetowa. Czy nadal można odliczyć koszty Internetu od podatku?

Obecnie korzystanie z ulgi internetowej podlega znacznemu ograniczeniu. Prawdą jest, iż w rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok prawo to nadal przysługuje – w tym zakresie się nic nie zmieniło. Jednak nie każdy podatnik może skorzystać z tego prawa. Z ulgi na internet skorzystać można tylko i wyłącznie przez dwa lata podatkowe, które muszą występować kolejno po sobie. W praktyce znaczy to, iż ulgę można wykazać w dwóch kolejno po sobie złożonych deklaracjach (dwa kolejne lata rozliczeniowe).

Podatnik, który nie skorzystał z tego prawa w latach wcześniejszych ma możliwość w dowolnym roku zacząć korzystanie z ulgi. Jeśli skorzysta po raz pierwszy z odliczenia to wówczas prawo do ulgi przysługiwało mu będzie za dany rok i za rok następny, który będzie po tym roku.

Ulga Internetowa - podatki

Bardzo ważną rzeczą jest fakt, że korzystanie z ulgi nie może być rozdzielone. Każdy z nas może korzystać z Internetu i nie odliczać go, a następnie po kilku latach rozpocząć korzystanie z przysługujących mu odliczeń. Wysokość takiego odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty wynoszącej 760 zł.

Ile można zyskać?

Jeśli chodzi podatnika korzystającego z ulgi w całości, posiadającego kwotę dochodu, która pozwala na pełne odliczenie to podstawa opodatkowania będzie zmniejszona o 760 zł. Dlatego też rocznie różnica w zapłaconym podatku u osoby korzystającej z ulgi w porównaniu z osobą nie korzystającą z niej wynosi 136,80 zł (na rękę). Trzeba zaznaczyć, iż kwota 760 zł pomniejsza dochód, opodatkowany w wysokości 18% podatkiem dochodowym.

Jak odliczyć?

Ulga zawarta będzie w podstawowej deklaracji PIT 2018 (będzie to PIT-36, lub PIT-37), a także w załączniku PIT/O. Rozliczenie rozpoczynamy od wypełnienia załącznika.

Czego dotyczy ulga?

Ulga wiąże się z korzystaniem z Internetu. Oznacza to, iż prawo do ulgi mamy nie tylko korzystając z Internetu w miejscu zamieszania, ale tez jeżeli dysponujemy Internetem w naszym telefonie komórkowym, korzystamy z sieci wireless lub posiadamy przenośny modem, który podłączamy do naszego laptopa.

Obecnie nie istnieje konieczność udowadniania administracyjnej rejestracji (chodzi o zameldowanie) w miejscu korzystania z Internetu. Nie istnieje też obowiązek, aby sieć używać tylko w miejscu zamieszkania. W praktyce oznacza to, iż zakres ulgi jest znacznie rozszerzony.

Dowody

Chociaż nie istnieje obowiązek posiadania faktur za korzystanie z sieci Internet to jednak warto je gromadzić. Są one bezpiecznym i wygodnym dowodem, którym można posłużyć się przed organami skarbowymi.

Faktura nie jest jedynym dowodem. Katalog dokumentów, które mogą potwierdzić prawo do ulgi jest obszerny.

Nie znaczy to, że wydatek nie musi być udokumentowany. Z ulgi internetowej mogą skorzystać osoby posiadające dokument spełniający poniższe kryteria:

  • stwierdza poniesienie wydatku, a nie tylko i wyłącznie zamówienie usługi czy korzystanie z niej;
  • zawiera:
    • dane, które identyfikują kupującego;
    • dane, które identyfikują sprzedającego;
    • rodzaj usługi oraz
    • kwotę do zapłaty.
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj