T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 13 sie, 2019 | komentarze 4

Darmowe przejazdy ZTM w czasie smogu i dla uczniów podstawówek

Od sierpnia uczniowie szkół podstawowych m.in. z gminy Mosina i Puszczykowa mogą za darmo podróżować transportem publicznym organizowanym przez ZTM Poznań. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwości bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców w czasie smogu.

Uczniowie podstawówek za darmo

Od 1 sierpnia br. bez konieczności zakupu biletu mogą podróżować liniami organizowanymi przez ZTM uczniowie podstawówek nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym: Czerwonaku, Dopiewie, Kleszczewie, Komornikach, Kostrzynie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szamotułach, Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu oraz Zaniemyślu.

autobus miejski 691 Poznan.

Uprawnienie to obowiązuje we wszystkich strefach taryfowych ZTM – na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Bezpłatna komunikacja podczas smogu

Kolejną zmianą jest wprowadzenie we wszystkich strefach możliwości bezpłatnej komunikacji w czasie smogu (przekroczenia poziomu PM10).

Krosinko, widok z Mosiny - smog

Krosinko, widok z Mosiny (zima 2019)

Zgodnie z przepisami, bezpłatna komunikacja jest wprowadzana w okresie 21 godzin, poczynając od godz. 03.00 do godz. 24.00, po dniu w którym doszło do przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 200 mikrogramów/m3 dla którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego zlokalizowanych na terenie Poznania (dla wartości nie zwalidowanej, jednakże przy wykluczeniu stanu awaryjnego), a dla której to doby równocześnie utrzymuje się nadal dla Poznania ryzyko wystąpienia przekroczenia wartości progowej informowania społeczeństwa 200 mikrogramów/m3 – liczonej jako wynik uśredniony w pozycji „Ekoprognoza dla Poznania”, publikowanej w ramach usługi „Atmosfera dla Poznania” na stronie: www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/

smog powietrze zanieczyszczone

ATMOSFERA DLA POZNANIA

Usługa ATMOSFERA DLA POZNANIA została opracowana przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Dostarcza mieszkańcom Poznania informacji na temat prognozowanego oraz rzeczywistego stanu jakości powietrza w Poznaniu, odniesionych do obowiązujących w Polsce przepisów prawa.
Usługa składa się z 4 części:

 • Trzydniowej prognozy stężeń pyłów PM10 na terenie Poznania (EKOPROGNOZA DLA POZNANIA)
 • Aktualnych warunków atmosferycznych: temperatura, siła i kierunek wiatru (WARUNKI ATMOSFERYCZNE DLA POZNANIA)
 • Bieżących wyników badań jakości powietrza, aktualizowanych co godzinę, przedstawiające stan rzeczywisty w Poznaniu, odniesione do wymagań prawnych (MONITORING BIEŻĄCY DLA POZNANIA)
 • Trzydniowej prognozy rozkładu na obszarze Europy pyłów mineralnych znad Sahary, pyłów PM10 oraz ozonu (EKOPROGNOZA DLA EUROPY)

źródło: ZTM Poznań, poznan.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Lao
  czwartek, 15 sie, 2019, 0:10:32 |

  Wspaniała informacja, cieszy, że ktoś o tym pomyślał. O to już latem.

 • Zainteresowana
  czwartek, 15 sie, 2019, 0:55:53 |

  Pytam dlaczego tylko uczniowie podstawówek mają darmowe przejazdy autobusem, a ci którzy dojeżdżają codziennie do liceum i muszą dostać się chociażby z Krosinka do Mosiny już nie. Przecież i tak ponoszą większe koszty dojazdu do szkół w Poznaniu- chyba ktoś tu nie pomyślał, a może nie chciał !

 • Gość
  sobota, 7 wrz, 2019, 1:45:46 |

  A to ciekawr

 • Gość
  czwartek, 19 wrz, 2019, 18:01:48 |

  Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na obniżenie poziomów informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy miałby być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poziom informowania miałby wynieść 100 mikrogramów. Obecnie 300 i 200.

Skomentuj