Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 28 lut, 2019 | 1 Komentarz

Forsycja – uprawa i pielęgnacja

Forsycja to piękny, kwitnący wiosną krzew ozdobny. Kwitną na żółto zanim jeszcze pojawią się na niej liście. Sam krzew pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Gatunków i odmian jest wiele, jednak w Polsce najczęściej spotykamy forsycję mieszaną, która jest połączeniem dwóch oryginalnych gatunków. Charakteryzuje się ona czteropłatkowymi kwiatami, które gęsto obrastają gałęzie.

Najpopularniejsze gatunki forsycji

  • Forsycja pośrednia – krzew mieszany (czyli ten najczęściej spotykany w Polsce), który dorasta do 2-3 metrów wysokości. Jest to odmiana bardzo często spotykana w krajobrazach miejskich, chętnie wybierana np. do parków. Ta odmiana forsycji może być również uprawiana w formie żywopłotu, jeśli będzie w odpowiedni sposób cięta.
  • Forsycja zwisła – ta odmiana dorasta do 3 metrów wysokości. Ma długie gałęzie, które przewieszają się do ziemi.
  • Forsycja koreańska – dorasta do 1,5 – 2 metrów wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, dla tej odmiany naturalnym środowiskiem jest Półwysep Koreański. Kwitnie bardzo wcześnie. Jest odporna na niskie temperatury i posiada niewielkie wymagania pielęgnacyjne i uprawowe.
  • Forsycja europejska – jedyny europejski gatunek forsycji, niestety rzadko spotykany w uprawie.
  • Forsycja zielona – karłowaty gatunek, który osiąga wysokość zaledwie 0,5 metra. Jego odmiany mogą być uprawiane w pojemnikach. Kwitnie od marca do kwietnia, jest również odporna na mróz.
Forsycja

Forsycja

Uprawa i pielęgnacja

Forsycja wymagać od nas będzie gleby wilgotnej, lekkiej i żyznej. Dobrze byłoby, aby jej odczyn wynosił od 6,8 do 7,7 pH. Musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ niedostateczna ilość opadów powoduje więdnięcie naszego krzewu. Dobrze byłoby, gdyby nasz krzew był również osłonięty od wiatru a stanowisko było raczej nasłonecznione, ewentualnie w półcieniu. Wybór odpowiedniego stanowiska i gleby to już większość sukcesu, ponieważ sam krzew nie jest zbyt wymagający w uprawie.

Oprócz nawodnienia musimy pamiętać o nawożeniu forsycji. Ten zabieg powinniśmy wykonać dwukrotnie: na wiosnę oraz w czerwcu. Najlepiej jest użyć do tego nawozu do roślin kwitnących.

Ostatnią kwestią jest cięcie naszego krzewu. Forsycję przycinamy po zakończeniu kwitnienia, ale przed wytworzeniem liści. Ten stan przypada najczęściej na przełomie kwietnia i maja – najlepiej jest obserwować swoją roślinę. Przycinając forsycję skracamy dłuższe pędy o połowę, krótsze o około jedną trzecią. Cięcie wykonujemy rokrocznie.

Najczęściej spotykaną chorobą u forsycji jest mączniak, charakteryzujący się mączniastym, białym nalotem.

Rozmnażanie forsycji

Rozmnażanie forsycji na szczęście nie należy do nazbyt skomplikowanych czynności. Można ją rozmnażać m.in. przez zielone sadzonki, które pobieramy w okresie letnim. Aby prościej było zapanować nad rośliną możemy użyć ukorzeniacza. Rozmnażanie możemy wykonać także jesienią, używając do tego sadzonek zdrewniałych. Te sadzonki powinny być przechowywane do wiosny w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności, w ograniczonym nasłonecznieniu. Forsycja najczęściej rozmnażana jest w szkółkach, ale przy odrobinie chęci i przygotowania jesteśmy w stanie rozmnożyć ją również samodzielnie we własnym ogrodzie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Gość
    środa, 13 mar, 2019, 21:32:39 |

    To fakt. Przepięknie kwitnie. Niech już będzie upragnioną wiosna.

Skomentuj