Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | piątek, 25 paź, 2019 | 1 Komentarz

Jak skutecznie walczyć z alkoholizmem? Jak wygląda terapia alkoholowa?

Alkoholizm jest jednym z trudniejszych zaburzeń dotykających współcześnie duży odsetek społeczeństwa. Choć często skutecznie ukrywany, maskowany i utrzymywany pod pozorną kontrolą, problem alkoholowy w rzeczywistości wyniszcza nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej najbliższych i otoczenie.

Podjęcie terapii i leczenia będzie traktowane przez wielu jako przyznanie się do problemów i własnych słabości, jednak jako jedyne ma szansę przyniesienia sukcesu i faktycznego zwycięstwa nad chorobą alkoholową. Jak skutecznie walczyć z alkoholizmem i na czym polega wartościowa terapia alkoholowa?

Walka z alkoholizmem rozpoczyna się od zrozumienia

Alkoholizm jest chorobą, której nie można bagatelizować i której z pewnością nie należy traktować jako błahego problemu, nad którym uzależniony powinien sam zapanować. Samo nadużywanie alkoholu jest dziś niezwykle powszechne i przez to w dużej mierze traktowane powierzchownie – wiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji sięgania po trunki, ale wciąż widzi alkohol jako jedyny sposób na radzenie sobie z problemami. Trzeba pamiętać, że podłożem alkoholizmu nie jest wyłącznie fizyczny przymus picia, ale też psychiczna potrzeba i chęć poprawy samopoczucia. Alkohol zdaje się przynosić natychmiastową ulgę niezależnie od problemu, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Przyzwyczajenie organizmu do tej formy relaksu to jednak prosta droga do choroby.
W początkowych fazach alkoholizmu uzależniony często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, traktując sięganie po kolejne trunki jako okazjonalne. Często jednak już na tym etapie osoba taka zaczyna dyktować w towarzystwie tempo picia lub dopija dodatkowe drinki pomiędzy kolejkami, sama też inicjuje wyjścia do klubu czy baru właściwie bez okazji. Alkoholizm może nie być jeszcze oczywistą diagnozą zarówno dla samego uzależnionego, ani jego otoczenia, ale szybkie zauważenie problemu daje większą szansę na sukces terapii.

Krok pierwszy w leczeniu alkoholizmu – przyznanie się do nałogu

Zespół alkoholowy często określany jest także jako choroba zakłamania, bo w wielu przypadkach potrzeba naprawdę długiego okresu uzależnienia, by sam chory zdał sobie sprawę ze swojego problemu. Aby jednak terapia alkoholowa mogła być w pełni skuteczna, a spotkania zarówno z terapeutą jak i grupą wsparcia miały jakikolwiek sens konieczne jest uświadomienie sobie skali swojego nałogu i potrzeby jego leczenia. W Polsce i na świecie rzadko stosuje się już dziś formę przymusowego odwyku, bo jak wskazują terapeuci, rozwiązanie takie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty.

Dlaczego świadomość uzależnienia jest tak ważna? Niezależnie od statusu majątkowego, sytuacji życiowej czy indywidualnego charakteru, osoba uzależniona rzadko postrzega siebie jako alkoholika, mając w głowie stereotypowy wizerunek osoby uzależnionej zupełnie niepasujący do jej zachowań i wyglądu. Nie każdy uzależniony będzie wyglądał jak brudny bezdomny sięgający po tanie wina – wiele osób z problemem alkoholowym jest w stanie przez długi czas pracować w normalnym trybie, choć z czasem ich wyniki czy przywiązanie do pracy pogarszają się.

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Niezależnie od stopnia zaawansowania nałogu alkoholowego, pierwszym etapem leczenia alkoholizmu musi być całkowita detoksykacja organizmu. Ten, przyzwyczajony do otrzymywania dziennej, często wysokiej dawki trunków będzie doświadczał przykrych skutków odstawienia alkoholu i wymagał stałego nadzoru ze strony doświadczonych lekarzy. Wielu alkoholików starających się zerwać z nałogiem na własną rękę właśnie na tym etapie traci swoją silną wolę – złe samopoczucie, zawroty głowy, wymioty, osłabienie, drżenie, uderzenia gorąca, kołatanie serca oraz zaburzenia natury psychicznej są tu całkowicie naturalne i spodziewane, a bezpieczna i skuteczna terapia alkoholowa bierze je pod uwagę, dbając o przywrócenie organizmu do dobrego stanu zdrowia.

Gdy organizm jest już całkowicie oczyszczony z pozostałości alkoholu, a sama osoba uzależniona zaczyna wracać do lepszej formy fizycznej możliwe jest przejście do kolejnego etapu leczenia alkoholizmu, a więc samej terapii. Tu skupienie pada przede wszystkim na resocjalizację osoby uzależnionej, ale też budowanie wiedzy i świadomości na temat skutków uzależnienia, wpływu alkoholu na zdrowie i inne sfery życia czy wreszcie pozytywnych stron życia w trzeźwości.

Terapia odwykowa, zarówno ta prowadzona w zamkniętym ośrodku, jak i pozwalająca pacjentowi na pozostanie w swoim naturalnym otoczeniu i codzienne spotkania z terapeutą ma doprowadzić do zaniechania dalszego przyjmowania alkoholu i przywrócić możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, dając narzędzia do wytrwania w trzeźwości. Z alkoholizmem walczy się najintensywniej w początkowych fazach terapii, jednak utrzymanie się z dala od alkoholu będzie wymagało mniejszych lub większych poświęceń i silnej woli ze strony uzależnionego każdego dnia.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

  • Pola
    piątek, 25 paź, 2019, 12:39:21 |

    Niestety bardzo trudna do leczenia choroba, która swoje piętno pozostawia również na bliskich osobach.

Skomentuj