Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 26 cze, 2019 |

Jak skutecznie walczyć z chorobami pszenicy ozimej?

Nie śpi spokojnie ten, kto zajmuje się uprawą pszenicy ozimej. Wie doskonale, jak wiele chorób, schorzeń i pasożytów czeka na jej młode pędy czy kłosy. Trudna uprawa sprawia, że nie każdy jest w stanie wyhodować właściwe, smaczne i zdrowe kłosy pszenicy ozimej. Jakie są jej choroby i jak sobie z nimi radzić?

Jakie spotyka się choroby pszenicy ozimej?

Choroby pszenicy ozimej tworzą bardzo długą listę. Wśród tych najpowszechniejszych można wymienić takie jak:

  • Mączniak prawdziwy;
  • Rdza pszeniczna,
  • Brunatna plamistość liści,
  • Septorioza liści.

Nie jest to bynajmniej katalog zamknięty. Co ważne, choroby te są niezwykle częste, ale możliwe do wyleczenia i do zwalczenia. Można, używając właściwych narzędzi w postaci fungicydów, zadbać o jakość kłosów i liści pszenicy ozimej i w ten sposób uratować zbiory. Trzeba jednak mieć świadomość, jak to zrobić.

pszenica ozima

pszenica ozima

W jaki sposób stosować leczenie?

Doświadczeni rolnicy zdają sobie z tego sprawę, a młodzi dopiero się o tym przekonają – pszenicę ozimą trzeba leczyć niemalże cały czas. Zaczyna się już od początku i jest przez cały czas bardzo narażona na choroby i pasożyty. Większość z nich można wyleczyć. Jak? Najpierw trzeba obserwować. Zauważenie problemów we wczesnym stadium jest szansą na wyleczenie rośliny bardzo szybko i sprawnie.

Pomoc dla pszenicy

Jeśli już zaobserwuje się łamliwość liści, inny ich kolor, suchość czy różne plamy, można przejść do części właściwej. Choroby pszenicy ozimej mogą być leczone na różne sposoby, przede wszystkim za pomocą fungicydów dobrej jakości. Warto wybierać lepsze środki, gdyż od nich zależy to, czy będzie możliwe szybkie i łatwe wyleczenie zbiorów. W przeciwnym razie można stracić część plonów, a to odbije się nie tylko na zarobkach. Dlatego tak ważne jest, by umieć dobrać właściwe środki i by szybko pomóc roślinie, gdy infekcja dopiero się rozpoczyna.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj